25 zwykłych ludzi, którzy dokonali odważnych czynów w niebezpiecznych sytuacjach

Nasza reakcja na jakąś niezwykłą, niebezpieczną sytuację może być różna. Ktoś ucieka, ktoś płacze, ktoś panikuje. Ale niektórym jednak udaje się dokonać czynów, pozostać i walczyć z zagrożeniem. Dlaczego?

Najczęściej dzieje się tak z powodu wydzielania adrenaliny, która daje ludziom nadludzką siłę i pewność siebie. Każdy człowiek w sytuacji podbramkowej potrafi podjąć decyzję, która pomoże uratować nie tylko swoje, ale także życie innych ludzi.

Jeśli jesteś gotowy, aby stać się świadkiem święta ducha i woli, determinacji i odwagi nad tchórzostwem i strachem, to zapraszamy. Proponujemy 25 odważnych czynów zwykłych ludzi, których dokonali ci bohaterowie w niebezpiecznych sytuacjach.

1. Jim Sherman

Jim Sherman

Niewidomy od urodzenia Jim usłyszał jak jego starsza 80-letnia sąsiadka, też niewidoma od urodzenia, wołała o pomoc przez cyfrową nianię elektroniczną. Oczywiście, rzucił się na pomoc. Jak się okazało, dom sąsiadki płonął. Sherman szybko przeskoczył przez płot. Wszedł do domu, znalazł tam kobietę i wyciągnął ją na zewnątrz.

2. Ken Jones

góry

Wyobraź sobie, że znalazłeś się pod lawiną. I nie pod jedną, a pod dwoma. To się stało z alpinistą Kenem Jonesem. On nie tylko potrafił wykopać się spod lawiny, ale zejść z góry i przejść 10 km do najbliższego miasta. A wszystko to Jones wykonał z połamanymi nogą i miednicą. Teraz Ken całkowicie wyzdrowiał i otworzył własne centrum fitness.

3. Julian Czapce

rzeka

W 1971 roku 17-letnia Czapce wyleciała samolotem z Peru nad Amazonkę razem ze swoją matką. W pewnym momencie w samolot uderzyła błyskawica, i on upadł w tropikalnych lasach Amazonii. Wszyscy 92 pasażerowie z wyjątkiem Julian zginęli. Jakimś cudem dziewczyna przeżyła. Dziesięć dni Julian próbowała przetrwać w dzikich lasach Amazonii w nadziei na ratunek. Większość czasu ukrywała się przed owadami, piraniami i krokodylami. Wreszcie dziewczyna natknęła się na niewielką chałupę i zobaczyła uwiązaną w pobliżu łódź. Ona nie ukradła łodzi, a pozostała w chałupie, czekając na pomoc. Znaleźli ją drwale, którzy szybko zabrali dziewczynę do ojca.

4. Anthony Omari

młotek

Anthony i jego mama byli właścicielami domu dziecka w Kenii, który służył jako schronienie dla wszystkich dzieci, porwanych dla sprzedaży. W nim mieszkało 37 dzieci. Anthony był jedynym dorosłym mężczyzną w budynku i regularnie walczył z prześladowcami. Pewnego dnia trzej mężczyźni polowali na niego z maczetą, a on bronił się młotkiem. Nawet po tym, jak otrzymał cios w twarz, Anthony nie przestawał walczyć. Po tym, jak pokonał przestępców, mężczyzna zamknął wszystkie drzwi w pokojach dziecięcych dla ich bezpieczeństwa i pozostał czekać na pomoc.

5. Tom Boyle

auto

Ze zwykłego człowieka, czekającego w korku, Tom zamienił się w superbohatera. Był świadkiem, jak jeden z kierowców potrącił i przeciągnął znajdującego się pod kołami rowerzysty. Boyle bez wahania wysiadł z samochodu i i ruszył na pomoc. Niesamowitym wysiłkiem Tom podniósł samochód, podczas gdy kierowca wyciągał poszkodowanego. Jest to klasyczny przykład odwagi i męstwa nasilanych przez adrenalinę.

6. Charlotte Hefelmir

samochód

Podobnie jak w poprzedniej historii, tej bohaterce też udało się podnieść samochód, ale w tym przypadku pod kołami był jej ojciec. Historia jest wyjątkowa jeszcze ze względu na to, że samochód przy tym płonął w ogniu. Gdy tylko udało jej się uwolnić ojca, natychmiast usiadła w płonący samochód i odjechała od domu. W następnej chwili samochód eksplodował. Na szczęście Charlotte udało się przetrwać.

7. Tsutomu Yamaguchi

wybuch

Ten japoński inżynier był w Hiroszimie, kiedy w 1945 roku na miasto została zrzucona pierwsza bomba atomowa. On przeżył, ale doznał poważnego oparzenia, tymczasowo stał się ślepy i głuchy. Po przeżytym udał się do swojego rodzinnego miasta Nagasaki, gdzie Amerykanie zrzucili drugą bombę atomową. Przeżył to zdarzenie, mimo że na ten moment już cierpiał na białaczkę, zaćmę i inne choroby. Chociaż wyczynem nazwać ten przypadek trudno, ale to jest niesamowita i imponująca historia. Yamaguchi przeżył dwa najstraszniejsze bombardowania w historii ludzkości i żył do 93-letniego wieku.

8. Christina Simos

pożar

Christina znalazła się w ognistej pułapce we własnym mieszkaniu. Będąc mamą 18-miesięcznego dziecka, popełniła niezwykły akt, aby uratować swoje dziecko. Wyskoczyła z trzeciego piętra wraz z maluchem. Kobieta doznała ciężkich urazów kręgosłupa, a dziecko – tylko zadrapania.

9. Maureen Lee

tygrys

Kiedy kobieta spacerowała razem z córką na chodniku w pobliżu swojego domu, na córkę niespodziewanie rzuciła się puma. Instynkt macierzyński zmusił Maureen dokonać niemożliwego. Ona przerzuciła przez siebie 40-kilogramową pumę, chwyciła córkę i uciekła.

10. Jacqueline Lucas

Jacqueline Lucas

Podczas bitwy o Iwo Jimę medalą Honoru został nagrodzony jeden z wojskowych – Jacqueline Lucas. Dwa granaty rzucone przez japońskich żołnierzy w miejsce, gdzie stał Lucas, mogły kosztować go życie. Zamiast uciekać, skoczył na granaty, nakrył je swoim ciałem, aby nie zraniły innych żołnierzy. Mężczyźnie udało się przetrwać. Przeniósł 26 operacji, a w jego ciele pozostało 250 odłamków.

11. Robert Cook

samolot

Kiedy 21-letnia Kimberly postanowiła skoczyć ze spadochronem, stało się niemożliwe. Samolot nagle zaczął gwałtownie spadać. Jej instruktor, Robert Cook, szybko wziął sprawy w swoje ręce. Powiedział Kimberly, żeby słuchała tylko jego głosu i nie zwracała uwagi na to, co działo się wokół niego. Powiedział jej, żeby się na nim położyła. Kiedy upadli, wziął całą moc uderzenia dla siebie. Robert zmarł, ale uratował Kimberly. Niestety kobieta też doznała poważnych obrażeń, ale przeżyła.

12. Desmond Doss

Desmond Doss

Desmond Doss był jednym z tych ludzi, którzy odchodzą ze służby w armii z powodów osobistych. Chodzi o to, że Doss był zwolennikiem "Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego", który rozumie przykazanie "Nie zabijaj" dosłownie. Nie wolno im było brać do ręki broń. Takie wytłumaczenie w wojsku nie przyjmuje się, to nałożyło na nim haniebną pieczęć "odmówca". Jednak Doss bardzo chciał służyć swojemu krajowi i domagał się, aby zabrano go na służbę medyczną, gdzie nie musiał używać broni.

Podczas ćwiczeń Doss nie raz był ośmieszany i upokarzany przez swoich towarzyszy, ale dzielnie znosił wszystko. W rezultacie podczas walk na wyspach Guam, Lace i Okinawa Doss uratował 75 rannych i nigdy nie użył broni. Za swoje czyny został odznaczony Medalem Honoru.

13. Irena Sandler

Irena Sandler

W czasie okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy ta dzielna kobieta wraz z polskim pracownikiem socjalnym weszła do getta, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywano żydowskie rodziny z dziećmi. Irena wywoziła dzieci w klasztory i inne miejsca. Przez cały czas Irena uratowała około 2500 dzieci. W rezultacie naziści aresztowali ją i przez długi czas torturowali w więzieniu, w końcu skazawszy na śmierć. Jej udało się przeżyć dzięki członkom ruchu oporu, którzy przekupili nadzorców i uwolnili ją. Zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

14. Lauren Kornaki

Lauren Kornaki

Lauren znalazła swojego ojca pod autem BMW 525, który ten naprawiał w swoim garażu i podniósł go na podnośniku. On nie oddychał, a jego serce zatrzymało się. Zawołała, żeby mama zadzwoniła na 911, a sama w tym czasie podniosła samochód do góry. Natychmiast zaczęła robić sztuczne oddychanie i masaż serca. Wtedy ojciec znowu zaczął oddychać.

15. Robert Ingram

Robert Ingram

W 1965 roku Robert dołączył się do piechoty morskiej, która została wysłana na wojnę do Wietnamu. Podczas zasadzki na polu ryżowym pomagał swoim towarzyszom broni, ale co rusz był atakowany. Najpierw został ranny w ramię. Podczas próby pomocy swojemu dowódcy został ranny w kolano. A po tym jak próbował uratować upadłego towarzysza, został postrzelony w prawy policzek. Ale mimo odniesionych obrażeń walczył dalej i bronił swoich towarzyszy. Pod ostrzałem wroga udało mu się wyciągnąć rannego żołnierza i wrócić do stanowiska dowodzenia, chociaż w tym czasie stracił już dużo krwi. W 1998 roku został odznaczony Medalem Honoru.

16. Witold Pilecki

Witold Pilecki

Założyciel i lider polskiego Ruchu Oporu w czasach II wojny światowej był jedynym człowiekiem, który dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Znalazłszy się w obozie, rekrutował ochotników – członków ruchu oporu i od środka badał komorę gazową. Gromadząc dowody i informacje o eksterminacji Żydów w obozie, wysyłał je do Ameryki i Wielkiej Brytanii. Wkrótce jednak zrozumiał, że alianci nie zamierzają bronić Żydów, a po dwóch i pół roku pobytu w obozie uciekł wraz z innymi kolegami.

17. Rakshana Kausar

Rakshana Kausar

Kiedy pakistańscy bojownicy wkroczyli do domu Kausar, domagając się jedzenia i noclegu, ojciec dwunastoletniej dziewczyny odmówił im, za co został pobity. Odważna dziewczyna, broniąc ojca, zadała cios siekierą jednemu z bojowników, chwyciła karabin AK-47 i zastrzeliła terrorystę. Gdy skończyła z jednym, zaczęła strzelać do innego, ale ten uciekł. Policja podziękowała odważnej dziewczynce, za odwagę wyróżniła prezydencką nagrodą.

18. Sir Ernest Shackleton

Sir Ernest Shackleton

Shackleton był na pokładzie statku wraz z wyprawą, która płynęła do Antarktydy w 1901 roku. Nagle statek zaczął tonąć pod bryłami lodu. Ludzie dryfowali na krze kilka miesięcy, aż dotarli do bezludnej Wyspy Słoni. Shackleton i kilka osób przy pomocy dużej łodzi ratunkowej udali się do Georgii Południowej, gdzie znaleźli stację wielorybniczą. Tam udało im się zebrać wszystko potrzebne do akcji ratowniczej. Wróciwszy na wyspę, znaleźli wszystkich członków załogi bez szwanku. Cała załoga została uratowana.

19. Warren "Little Baby" Everal

Little Baby

Podczas kręcenia popularnego serialu telewizyjnego helikopter nagle stracił kontrolę i zaczął wpadać do rowu. Jeden z pilotów, Steve Cox, został zmiażdżony przez helikopter na płytkiej wodzie. Inny pilot Warren "Little Baby" Everal szybko podbiegł do niego i niesamowitym wysiłkiem podniósł helikopter. Taki śmigłowiec waży nie mniej, niż 700 kilogramów.

20. Ronda Carlsen

Ronda Carlsen

Ronda Carlsen po prostu czekała na przystanku, kiedy zobaczyła, że autobus pędzi po ulicy. Warto zauważyć, że kierowca był nieprzytomny i leżał na kierownicy. Kobieta zaczęła biec blisko autobusu i gestami wskazywała jednemu z uczniów na drzwi. Po tym, jak dzieci ją otworzyły, kobieta wpadła do środka, usiadła za kierownicą i zatrzymała autobus. Jej szybka reakcja i odwaga pomogły zachować życie i zdrowie dzieciom, nie mówiąc już o przechodniach, którzy mogli znaleźć się pod kołami autobusu.

21. Peter Hahn

Peter Hahn

Wypadek zdarzył się w Nowej Zelandii. 18-letni Peter był w domu, kiedy usłyszał rumot na ulicy. Jak się okazało, ciężarówka pędząca po drodze w skutek wypadku zawisła nad skałą. Jej kierowca został uwięziony w kabinie. Ryzykując życie, młody człowiek wspiął się do kabiny wiszącej nad przepaścią, rozbił okno i pomógł kierowcy się wydostać. Za swój wyczyn został odznaczony megalem "Za odwagę".

22. Shavarsh Karapetyan

Shavarsh Karapetyan

Shavarsh Karapetyan – mistrz świata w pływaniu – stał się bohaterem po ocaleniu 20 osób z zatopionego trolejbusu w 1976 roku. Shavarsh razem z bratem właśnie trenowali, gdy zobaczyli, jak trolejbus, w którym znajdowało się 90 osób, stracił panowanie i wpadł do zbiornika wody w odległości 25 metrów od brzegu. Karapetyan, nie zastanawiając się skoczył do wody, wybił nogami tylne szyby i zaczął szybko wyciągać pasażerów z tonącego trolejbusa, który w ten czas był na głębokości 10 metrów pod lodowatą wodą.

Według szacunków, uratowanie jednego człowieka zajęło mu pół minuty. W rezultacie uratował 20 osób, po czym stracił przytomność w zimnej wodzie. Ale na tym jego wyczyny się nie skończyły. Kilka lat później ocalił ludzi z płonącego budynku, a sam otrzymał liczne oparzenia. Za swoje wyczyny otrzymał nagrodę "Znak Honoru". Jednak sam bohater uważa, że powinien był zrobić to, co zrobił.

23. John Rabe

John Rabe

Nazistowski biznesmen, oddany idei faszyzmu, pomógł 600 osobom podczas brutalnej masakry w Nankinie, dawnej stolicy Chin, w której japońscy żołnierze urządzali masowe morderstwa z okrutnymi gwałtami. Zbrodnie trwały ponad miesiąc. Używał nazistowskich symboli jako znaczników w celu ochrony ofiar. On i jego rodzina otrzymali wiele gróźb od żołnierzy. Mimo to udało mu się ocalić setki ludzi.

24. Lydia Anghiu

Lydia Anghiu

Kobieta mieszkała w małej wiosce wóo ludności 300 osób w pobliżu Zatoki Hudsona. Pewnego razu, będąc w domu z dziećmi, odwróciła się i zobaczyła niedźwiedzia polarnego, który chciał zaatakować jej syna. Lydia krzyknęła do pozostałych dzieci, by biegły i natychmiast stanęła między swoim synem a niedźwiedziem, próbując go kopnąć i pokonać. W pewnym momencie niedźwiedź uderzył kobietę łapą, powalił ją i zaatakował z góry, ale jej udało się go popchnąć. Usłyszawszy hałas, sąsiad wybiegł z bronią, zrobił kilka strzałów ostrzegawczych w powietrze, po czym zastrzelił niedźwiedzia. Odważna matka otrzymała tylko drobne zadrapania.

25. Wim Hof

Wim Hof

Ten człowiek jest w stanie znieść każde zimno. Pobił 26 światowych rekordów dotyczących przebywania w zimnej wodzie. Wspiął się na Everest w krótkich spodenkach, a podczas jednego ze swoich rekordów pogrążył się w lodowatą wodę, tylko głowa pozostała na powierzchni. Za swoje czyny został nazwany "lodowym człowiekiem".

Każdy zachowuje się w różny sposób w sytuacji zagrożenia, ale w miarę możliwości należy starać się nie stracić głowy i zachować spokój. Wtedy będziesz w stanie uratować nie tylko swoje życie, ale także życie innych ludzi.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty