27 współczesnych zasad savoir vivre

Savoir vivre – to wtedy, gdy zachowujesz się o wiele lepiej aniżeli to jest niezbędne.

Niestety większość uważa, że przestrzeganie norm i zasad savoir vivre jest czymś dziwnym, uważając, że to jest oznaką mądrali estetycznych, które nic nie wiedzą o życiu realnym.

Ale tak na prawdę podstawy savoir vivre są dosyć proste. To kultura mowy, elementarna uprzejmość, zadbany wygląd zewnętrzny, umiejętność zarządzania własnymi emocjami.

Przedstawiamy listę aktualnych w dniu dzisiejszym zasad, które powinien znać każdy szanujący siebie człowiek i inni ludzie.

 1. Jeśli mówisz: "Zapraszam cię" - to oznacza, że ty płacisz. Inne formułowanie: "Pójdźmy do restauracji" - oznacza, że każdy płaci samodzielnie i tylko w tym wypadku, jeśli mężczyzna zaproponuje zapłacić za kobietę, ona może się zgodzić.
 2. Nigdy nie składaj wizyty bez uprzedzenia. Jeśli ktoś złożył wizytę bez uprzedzenia możesz mieć założony szlafrok i lokówki na głowie. Jednak lady brytyjska mówiła, że jeśli ktoś składał wizytę bez uprzedzenia, ona zakładała kapelusz, buty i zabierała parasol. Jeśli dobrze się odnosiła do człowieka, to mówiła: "Och, jakie to szczęście, dopiero wróciłam". Jeśli źle : "Och, jest mi bardzo przykro, właśnie wychodzę''.
 3. Nie kładź telefonu na stół w miejscach publicznych. Postępując w taki sposób, dajesz do zrozumienia, że owe urządzenie komunikacyjne odgrywa dosyć istotną rolę w twoim życiu, natomiast wcale nie interesuje cię tocząca się rozmowa. W dowolnej chwili możesz przestać brać udział w toczącej się rozmowie i sprawdzić e-maila lub wiadomość na facebooku, odebrać telefon, albo sprawdzić nowe piętnaście poziomów w grze Angry Birds.
 4. 30 współczesnych zasad savoir vivre 1
 5. Nie warto zapraszać dziewczynę na randkę, komunikując z nią za pośrednictwem smsa.
 6. Mężczyzna nie może nosić damską torebkę. I płaszcz damski on zabiera tylko po to, aby odnieść go do szatni.
 7. Jeśli idziesz z kimś i on wita się z człowiekiem, którego nie znasz, musisz również z nim się przywitać.
 8. Wiele z nas uważa, że sushi można jeść jedynie pałeczkami (maki). Jednak tak do końca nie jest. Mężczyźni, w odróżnieniu od kobiet, sushi mogą jeść rękami.
 9. Obuwie ZAWSZE powinno być czystym.
 10. Nie gadaj bez sensu przez telefon. Jeśli chcesz szczerze porozmawiać z przyjacielem, to najlepiej się osobiście spotkać.
 11. Jeśli ktoś cię obraził, nie warto robić to samo, tym więcej krzyczeć na człowieka, który cię obraził. Nie warto jemu dorównywać. Uprzejmie uśmiechnij się i odejdź.
 12. Idąc ulicą mężczyzna powinien znajdować się po lewej stronie od kobiety. Po prawej stronie, mogą znajdować się tylko wojskowi, którzy powinni oddać honory.
 13. Kierowcy powinni pamiętać, że bezczelne opryskiwanie przechodni – to jest szczyt chamstwa.
 14. Kobieta może w pomieszczeniu nie zdejmować rękawiczek i kapelucha, jednak to nie dotyczy rękawic i czapek.
 15. Dziewięć rzeczy, które warto ukrywać: wiek, bogactwo, modlitwa, składniki lekarstw, związek miłosny, prezent, honor, hańba, szparka w domu.
 16. 30 współczesnych zasad savoir vivre 2
 17. Przychodząc do teatru, kina, na koncert, do swoich miejsc należy kierować się tylko twarzą do siedzących. Jako pierwszy idzie mężczyzna.
 18. Mężczyzna wchodzi do restauracji jako pierwszy, główna przyczyna – na podstawie tej oznaki metrdotel może określić, kto jest inicjatorem wizyty do restauracji i odpowiednio, kto zapłaci rachunek. W wypadku dużego towarzystwa – wchodzi jako pierwszy i płaci ten, kto zaprosił do restauracji. Natomiast jeśli przy wejściu stoi portier, to kobieta ma pierwszeństwo. Następnie kawaler szuka wolnych miejsc.
 19. W żadnym wypadku nie można dotykać kobiety, jeśli ona tego nie chce, trzymać jej rękę, dotykać ją w czasie rozmowy, trącać ją, trzymać za rękę powyżej łokcia, z wyjątkiem wypadków, gdy pomagasz jej wsiąść lub wysiąść z transportu, a również przejść przez ulicę.
 20. Jeśli ktoś woła w niegrzeczny sposób (na przykład „Hej, ty”) to najlepiej nie reagować. Nie warto kogoś pouczać w czasie krótkich spotkań. Najlepiej pokazać na własnym przykładzie, w jaki sposób należy się zachowywać.
 21. Najlepsza zasada używania perfum – umiarkowanie. Jeśli wieczorem odczuwasz zapach swoich perfum, to musisz wiedzieć, że reszta już się udusiła.
 22. Wychowany mężczyzna NIGDY NIE POZWOLI SOBIE NA TO, aby w niewłaściwy sposób traktować kobietę.
 23. W obecności kobiet mężczyźni palą tylko wtedy, gdy kobieta na to pozwoli.
 24. Nie zważając na to kim jesteś – profesorem, dyrektorem, seniorem, uczniem – wchodząc do pomieszczenia powinieneś pierwszy pozdrowić inną osobę.
 25. Przestrzegaj tajemnicę korespondencji. Rodzice nie mogą czytać listów swoich dzieci. Małżonkowie w taki sam sposób muszą postępować w stosunku jeden do drugiego. Ten kto szpera po kieszeniach innych osób, zachowuje się bardzo niegrzecznie.
 26. Nie goń za modą. Lepiej wyglądać niemodnie, a dobrze, aniżeli modnie i źle.
 27. 30 współczesnych zasad savoir vivre 3
 28. Jeśli przeprosiłeś i zostałeś przebaczony, to nie warto po raz kolejny powracać do tego pytania i jeszcze raz przepraszać, po prostu nie powtarzaj błędów.
 29. Zbyt głośno się śmiać, rozmawiać, gapić się na ludzi – to jest niegrzeczne zachowanie.
 30. Nie zapominaj o tym, że należy dziękować swoim bliskim, przyjaciołom. Ich dobre uczynki, udzielenie pomocy nie jest obowiązkiem, a przejawem dobrej woli, która jest godna podziękowania.

W końcu chcemy przytoczyć wypowiedź słynnego aktora Jacka Nicholsona:

"Bardzo poczciwie traktuję dobre maniery. W jaki sposób podać talerz. Nie krzyczeć z jednego pokoju do innego. Nie otwierać zamkniętych drzwi bez pukania. Kobieta zawsze ma pierwszeństwo. Celem owych nieskończonych prostych zasad jest – polepszenie naszego życia. Nie można znajdować się w stanie przewlekłej wojny ze swoimi rodzicami – to jest głupie. Dokładnie uważam na własne maniery. Nie jest to żadną abstrakcją. To jest powszechnie rozumiany język wzajemnej powagi".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty