3 pasje intelektualne, które sprawią, że będziesz mądrzejszy

Istnieje przekonanie, że hobby, które poprawiają pamięć, koncentrację, pomagają poszerzyć horyzonty, są z reguły nudne. Być może dlatego, że tego typu pasje nie wymagają od nas żadnej aktywności fizycznej i potrzebują długotrwałego się poświęcenia dla osiągnięcia rezultatu.

Każdy z nas świadomie czy też nie chce zadowolić swoje potrzeby intelektualne. Największą zaletą pasji intelektualnych jest to, że nie wymagają od nas zbyt dużych wydatków pieniężnych. Na przykład dzięki internetowi możemy samodzielnie opanowywać języki obce: darmowe słowniki, filmiki, fora, na których można pogadać z native speakerem. Jedno, czego potrzebujesz, to wolnego czasu i oczywiście zaparcia.

1. Czytanie książek

czyta

Czytanie książek jest jedną z najpopularniejszych pasji. Psycholodzy przekonują, że dobra książka nie tylko poprawia pamięć oraz koncentrację i pomaga rozwijać wyobraźnię, lecz także jest doskonałym antydepresantem, który pomaga zapanować nad stresem.

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań doszli do wniosku, że podczas czytania rozwijasz od razu trzy typy inteligencji. Pierwszy typ pomaga w szybkim przyswajaniu informacji, rozwija nawyki werbalne. Drugi typ kieruje emocjami i nawykami komunikatywnymi. Trzeci z kolei pomaga rozwijać myślenie i nawyki analityczne.

Są to czynniki, które sprzyjają zarówno emocjonalnemu, jak i intelektualnemu rozwojowi. Księgarnie naziemne i internetowe oferują szeroki wybór różnych rodzai książek, więc każdy znajdzie coś dla ciebie. Jeśli nie masz czasu na siedzenie i czytanie, możesz sięgnąć po audiobooki. Jeśli lubisz czytać w ciszy, możesz pójść do biblioteki.

2. Kolekcjonowanie

zabawki

Kolekcjonowanie to nie tylko pasja, lecz prawdziwa sztuka. Ludzie kolekcjonują dzieła sztuki, porcelanowe figurki, damskie kapelusze, monety, modele samolotów, samochodów, figurki z mang i anime.

Każdy kolekcjoner powinien regularnie poszerzać swoje horyzonty, by być na bieżąco tego, co się dzieje na rynku kolekcjonerskim i znać każdy szczegół na temat tego, co kolekcjonuje. Poznawać nowych ludzi, aby wzbogacić swoją wiedzę i dzielić się doświadczeniem.

Kolekcje numizmatyczne czy dzieł sztuki to także niezły interes i inwestycja. Na pewno znajdzie się mnóstwo osób, które chętnie kupią jakąś unikalną monetę czy obraz.

Można także odwiedzać różne kluby i koła zainteresowań. Jeśli się pasjonujesz zdrowym odżywianiem, to możesz się zapisać do klubu żywienia. Są także kluby spotkania ze sztuką, koła architektoniczne, astronautów. Możesz także się zapisać do fanklubu swego ulubionego piosenkarza czy aktora. Kluby i koła zainteresowań to możliwość rozwijać komunikatywność i poszerzać horyzonty.

3. Joga i medytacja

joga

Są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez sportu, ale stawiają raczej na spokojne, zrównoważone i lekkie treningi. Joga to zestaw ćwiczeń, które należy wykonywać w spokojnym, zrównoważonym tempie. Praktyka asan pomaga uzyskać harmonię z otoczeniem i samym sobą. Medytacja z kolei pomaga zapanować nad stresem, uporządkować własne myśli i się zrelaksować. Joga i medytacja należą do pasji intelektualnych, gdyż wymagają od człowieka koncentracji, przejęcia kontroli nad własnym ciałem, umysłem i duchem. Na dodatek joga pomaga utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji fizycznej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty