3 piękne zjawiska naturalne, które każdy chciałby zobaczyć

Globtroterzy uwielbiają poznawać i zwiedzać fascynujące atrakcje turystyczne, zabytki architektury i sztuki. W pogoni za tego typu skarbami nie można również zapominać o niesamowitych zjawiskach naturalnych, które fascynują swoim pięknem i niezwykłością.

Jeśli jednak się zdecydujesz na to, aby je zobaczyć, musisz być przygotowany na różne trudności, które będą wymagać od ciebie odwagi i zawziętości.

1. Zorza Polarna

Zorza Polarna

Zorza Polarna – zjawisko, dokładnie zbadane stosunkowo niedawno. Niegdyś ludzie uważali, że zorza polarna jest uosobieniem złych duchów i zapowiada koniec świata (Apokalipsa). W XVI wieku ludzie nadal uważali, ze zorza polarna jest czymś mistycznym i niepojętym. Łomonosow próbował wyjaśnić istotę wyładowań elektrycznych w atmosferze i zjawisko zorzy polarnej.

Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis. Turyści, którzy po raz pierwszy podziwiają to niesamowite zjawisko, są pełni zachwytu i podziwu. Zorza Polarna w Polsce to bardzo rzadkie i niespotykane zjawisko. Zorzę polarną w Polsce można było oglądać (27/28 lutego 2019 roku). To było przepiękne zjawisko.

2. Wulkany

wulkan

Wulkan – najgorętsza atrakcja na świecie. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien zobaczyć wulkan. To jest rzeczywiście niezapomniane widowisko.

Na naszej planecie w różnych zakątkach dość często dochodzi do erupcji wulkanów, ale niestety nie zawsze możemy tam dotrzeć. Autobusy na pewno tam nie jeżdżą i nie każdy przewodnik chce ryzykować własnym życiem, więc dostać się można tam tylko wynajętym samochodem terenowym lub pieszo. Bardzo niebezpieczna, ale jednocześnie bardzo ekscytująca i niezapomniana przygoda. Smażenie jajka na czerwonej magmie i bąbelki dwutlenku węgla na pewno warte są wysiłku.

W Polsce też są wulkany. Wygasłe, ale są ich całe setki. Kraina Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim mieści się w trójkącie między miastami Jelenia Góra, Jawor i Złotoryja. Przed milionami lat była to iście piekielna kraina. W jej krajobrazie dominowały setki dymiących stożków wulkanicznych. Można zorganizować wyprawę na własną rękę i dotrzeć do niektórych z nich albo jeśli masz ochotę to do wszystkich.

3. Gejzery

Gejzery

Gejzery to gorące źródła, których erupcje nieco podobne są do erupcji wulkanu. Największe nagromadzenie gejzerów występuje w Parku Narodowym Yellowstone, (Wyoming, USA), Islandii, na Wyspie Północnej (Nowa Zelandia), na Kamczatce (Rosja), El Tatio (Chile), Unmak (Alaska, USA). Ponadto pojedyncze gejzery można odnaleźć w Polsce, na Nizinie Mazowieckiej. Jednak warto pamiętać o tym, że wycieczki do gejzerów zazwyczaj są bardzo drogie. Jeśli masz dużo kasy, możesz zamówić sobie lot widokowy śmigłowcem albo ewentualnie zorganizować wycieczkę na własną rękę z plecakiem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty