3 podstawowe przyczyny, dla których rodzice zapisują dzieci na zajęcia dodatkowe

Współcześni rodzice są święcie przekonani, że jeśli dziecko już w wieku przedszkolnym będzie uczyć się języka obcego, odwiedzać zajęcia muzyczne i dodatkową matematykę to na pewno osiągnie sukces w życiu i zrobi oszałamiającą karierę. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko na tych zajęciach traci najlepsze lata swego życia i nie ma chwili wytchnienia na zabawę z rówieśnikami.

Dziś niektóre dzieci, już nawet te najmłodsze, mają codziennie zorganizowane zajęcia dodatkowe: nauka języka obcego, zajęcia taneczne, gra na instrumencie, zajęcia sportowe, korepetycje. W niniejszym artykule postaramy się zrozumieć, po co rodzice właściwie zapisują swoje pociechy na zajęcia dodatkowe.

1. Im więcej, tym lepiej.

sport

Zajęcia dodatkowe są swoistą inwestycją rodziców w przyszłość dziecka. Właśnie dlatego zapisują je na różne zajęcia dodatkowe. Największą popularnością cieszy się nauka języka obcego, najczęściej chińskiego, hiszpańskiego i włoskiego, a nie jak by się mogło wydawać, języka angielskiego.

Dziewczynki najczęściej zapisują na zajęcia taneczne, głównie balet, aby w przyszłości miała piękną, smukłą sylwetkę. Chłopczyków natomiast zapisują na różnorodne zajęcia sportowe, takie jak boks czy karate. Ale to nie koniec. Dziecko dodatkowo powinno uczyć się gry na jakimś instrumencie, chodzić na tenisa i zajęcia rytmiczne.

Po co rodzice to robią? Ponieważ chcą, aby ich pociecha miała dobry start i na pewno zdobyła sukces w życiu. Współczesny świat jest bardzo zmienny, więc nie wiadomo, jakie umiejętności i kwalifikacje będą wymagane w przyszłości. Rodzice dokładnie planują każdy dzień swojej latorośli, w którym nie ma niestety czasu na zabawę i relaks.

2. Im wcześniej, tym lepiej.

szkolenie

Często rodzice zapisują swoje dzieci już w wieku żłobkowym na zajęcia dodatkowe tylko dlatego, by inni postrzegali je jako troskliwych rodziców, dla których na pierwszym planie jest dobro ich dziecka. W domu włączają mu kreskówki w języku obcym, czytają książki, aż nagle się okazuje, że rówieśnik ich pociechy już zaczął mówić, a ich jeszcze nie. Jak? Przecież rodzice nie poświęcali mu tyle uwagi, co my?

Rodzice odbierają swoim dzieciom najlepsze lata ich życia, nie dając im możliwości pobyć małymi dziećmi. Czasami dziecko w ciągu roku zwiedza mnóstwo różnych krajów, poznaje nowych ludzi i nowe miejsca. Ale czy tak naprawdę tego potrzebuje?

Dziecko zasypia w samochodzie, ale ono śpi nie dlatego, że jest zmęczone i po prostu chce spać. Śpi dlatego, że jego organizm jest zestresowany tym, że nie wie, czym jest regularny sen i odżywianie. Rodzice stawiają przed swoim dzieckiem wymagania, którym bardzo trudno sprostać.

3. Sukces za wszelką cenę.

sukcess

Idealni rodzice mają idealne dzieci, które zawsze i we wszystkim powinny być najlepsze, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jeśli nie uda się zdobyć sukcesy w nauce, to niech przynajmniej odwiedza zajęcia sportowe i zajmuje pierwsze miejsca na zawodach sportowych. Osiągnięcia dzieci to główny cel życiowy i podstawowy temat rozmów ich rodziców. Nie wystarczy powiedzieć, że dziecko dobrze rysuje, koniecznie należy to potwierdzić różnymi wyróżnieniami i nagrodami.

Rodzice nie dają możliwości swemu dziecku podejmować decyzje i zrezygnować z ich planu na życie. Zamiast kochających i troskliwych rodziców, dziecko widzi przed sobą nadzorców, którzy zmuszają go do robienia tego, co mu się nie za bardzo podoba.

Wady posyłania dzieci na zajęcia dodatkowe:

Rodzice, zapisując dziecko na różne zajęcia dodatkowe, nadmiernie go obciążają, zadręczają, nie dają chwili wytchnienia, co może mieć długotrwały wpływ na jego zdrowie psychiczne. Nie będzie wiedziało, jak to jest czerpać z życia pełnymi garściami, będzie ciągle zestresowane i zadręczone.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty