30+ zdjęć matek z dziećmi z różnych zakątków świata

Pascal Mannaerts przez ponad 10 lat podróżował dookoła świata z zawieszonym na szyi aparatem. Jednym z tematów, które same pojawiały się na jego drodze, było macierzyństwo.

Tak zebrała się pokaźna galeria matek z dziećmi, która oddaje uniwersalność tej jedynej w swoim rodzaju więzi. Aby uczcić Dzień Matki, przygotował galerię zdjęć, które skupiają się wokół tematu matczynej miłości.

1. Dolina Indusu, Indie (2008)

Dolina Indusu

Względem ukształtowania terenu, historii i kultury Ladakh bardzo różni się od pozostałej części Indii. Bywa nazywany "małym Tybetem". Majestatyczny, imponujący region. Podczas podróży do klasztoru Chemrey spotykamy matkę z synem. Żyją w małym domu zbudowanym z cegieł i błota. Aż bije od nich życzliwość".

2. Harar, Etiopia (2011)

Harar

W Harar w Etiopii czas jakby zatrzymał się setki lat temu. To czwarte święte miasto islam – znajduje się tu prawie 100 meczetów, z których część pochodzi z X wieku. Stare miasto to prawdziwy labirynt! Dobrze się w nim czasem zgubić i poznać uroczych mieszkańców.

3. Tinerhir, Maroko (2003)

Tinerhir

"Wchodzimy do wąwozu Todra. Nad nami niebo usiane gęstymi chmurami. Nagle w szczerym polu pojawia się matka z dzieckiem i ogrzewa nas swoim pięknym, serdecznym uśmiechem".

4. Porto-Novo, Benin (2009)

Porto Novo

"Każda matka jest rzeką" – mawiają członkowie Bambary, grupy etnicznej w Afryce Zachodniej. Jesteśmy na ulicach Porto-Novo. Pozuje mi matka w tradycyjnym stroju".

5. Sapa, Wietnam (2001)

Sapa

Jestem w Sapie na północy Wietnamu. Stałem przed świtem. Jest zimno, wszędzie mgła. W dolinie znajdują się osady zamieszkałe przez Czarnych Hmongów, jedną z głównych grup etnicznych w regionie. O 6 rano wszystko budzi się do życia. Część matek udaje się do miasta z dziećmi na plecach, inne idą do pracy na polu. Tę spotykam we mgle. Dziecko jest rozbawione, gdy mnie widzi. Matka ma piękne, duże kolczyki i tradycyjny ustrój w kolorze indygo".

6. Cuzco, Peru (2005)

Cuzco

"Matka pozuje z synem i alpaką. Mieszkańcy andyjskiej Cordillery budzą szacunek i uznanie".

7. Taszkent, Uzbekistan (2016)

Taszkent

Urocze spotkanie w starej dzielnicy Taszkentu z matką i jej córką.

8. Segou, Mali (2007)

Segou

"Wielki bazar w Segou to feeria barw, dźwięków, zapachów i twarzy. Gdzie nie spojrzę, miejsce tętni życiem. Widzę kobietę, która prowadzi najmłodszych przez tłum i sprzedawczynię, która olśniewa wszystkich swoim pięknym uśmiechem. Zauważam też tę matkę, która nagle siada z dala od tłumu, aby podać wodę swojemu synowi".

9. Kioto, Japonia (2015)

Kioto

"Maruyama Park to najbardziej kojące miejsce w Kioto. Matka i córka spędzają tu razem jesienne popołudnie. Zauważyły, że robię zdjęcia parku, a przy okazji również im. Dobrze się bawią. Pokazuję im zdjęcia na ekranie aparatu. Są zaskoczone".

10. Barreirinhas, Brazylia (2013)

Barreirinhas

"Od kilku dni jestem w Barreirinhas w stanie Maranhão w Brazylii. Cudowne poczucie przebywania na końcu świata! Mieszkam u rodziny, która pomogła mi zorganizować dojazd do legendarnego Parku Narodowego Lençóis Maranhenses. Niezwykle gościnni ludzie! Ojciec, Isaias, mówi dobrze po angielsku, i robi za tłumacza między mną a pozostałymi członkami rodziny. Lucila, matka, jest dumna ze swojego małego Gabriela. Spędza wiele godzin przed domem, rozmawiając z sąsiadami. Od kiedy tu jestem, czas płynie inaczej".

11. Mongolia (2014)

Mongolia

12. Jaisalmer, Indie (2010)

Jaisalmer

Puja ze swoimi synami gdzieś na krańcu pustyni Thar. Należy do kasty Bhopas, najniższej kasty Rajasthan. Przedstawiciele tej warstwy koczują z jednej wsi do innej, uczestnicząc w różnych imprezach i opowiadając legendy. Utrwalili tę tradycję. Dziś to są muzycy, tancerzy, lalkarze, opowiadacze.

13. Sonargaon, Bangladesz (2014)

Sonargaon

14. Khiva, Uzbekistan (2016)

Khiva

Matka z córką idą starym miastem Chiwa. Chiwa była perłą Jedwabnego Szlaku.

15. Shanghai, Chiny (2010)

Shanghai

16. Ella, Sri Lanka (2012)

Ella

W pociągu z Kandy do Ella, Sri Lanka.

17. Havana, Kuba (2016)

Havana

"Viviana i jej syn Che mieszkają w Habana Vieja, starej części Hawany, kilka metrów od głównych atrakcji turystycznych. Mieszkają w domu z 54 innymi rodzinami".

18. Rangoon, Mjanma (2014)

Rangoon

W centrum Rangoon matka pozuje z synem. Oboje mają na twarzy thanaka – tradycyjny żółty proszek z kruszonego drewna zmieszanego z wodą. Dzieci i kobiety stosują je jako makijaż lub ochronę przed słońcem.

19. Amritsar, Indie (2013)

Amritsar

"Jeśli siła jest synonimem odwagi moralnej, kobiety są nieskończenie mocniejsze od mężczyzn. Czyż nie mają więcej intuicji, nie są bardziej wytrzymałe i odważne? Bez kobiet mężczyźni nie mogliby istnieć. Kto lepiej niż kobieta umie mówić do serca i dotknąć najczulszego punktu? (Mahatma Gandhi). Matka i syn w czasie kąpieli w świętych wodach Złotej Świątyni.

20. Turmi, Etiopia (2011)

Turmi

"Znajdujemy się na południu Etiopii. Kobiety zbierają się w cieniu pod słomianym dachem. Przyglądam się, jak jedna z matek bawi się z synem, pieści jego twarz, oddaje chłopca w ręce innych kobiet. Nagle podchodzi do niego i daje mu trzy krótkie, intensywne całusy".

21. Xigazê, Tybet (2010)

Xigazê

22. Bhaktapur, Nepal

Bhaktapur

Chwila wieczności w starym mieście Bhaktapur.

23. Harran, Turcja (2014)

Harran

"Matka pozuje z synem przed domem w pobliżu Harran, w południowo-wschodniej Turcji".

24. Junnan, Chiny (2007)

Junnan

Znajdujemy się w Junnan. Polityka jednego dziecka w Chińskiej Republice Ludowej obowiązująca od roku 1979, której celem była kontrola populacji. Zgodnie z promowanym przez nią modelem, każda para w Chinach powinna mieć tylko jedno dziecko. Polityka ta była powiązana ze wzrostem przymusowych aborcji i dzieciobójstwa dokonywanego przez kobiety. W 2015 poinformowano o odejściu od tej polityki, zezwalając wszystkim parom na posiadanie dwójki dzieci.

25. Puszkar, Indie - 2008

Puszkar

"Spaceruję ulicami Puszkaru. Jest 7 rano, moja ulubiona pora dnia, gdy po ciszy nocy życie odzyskuje swoje prawa. Zatrzymuję się na chwilę przed domem, który zwrócił moją uwagę. W tym momencie przechodzi matka z dzieckiem. Chwila całkowitej magii".

26. Copacabana, Boliwia (2005)

Copacabana

27. Kalkuta, Indie (2013)

Kalkuta

Na stacji Howrah w Kalkucie.

28. Jerozolima, Izrael (2010)

Jerozolima

29. Kunming, Chiny (2010)

Kunming

30. Bulunkul, Górski Badachszan, Tadżykistan (2016)

Bulunkul

31. Jaisalmer, Indie (2013)

Jaisalmer 2

32. Jerozolima, Izrael (2010)

Jerozolima 2

Znajdujemy się w dzielnicy Mea She'arim w północnej części Jerozolimy. Ludność dzielnicy, złożona niemal wyłącznie z ultra-ortodoksyjnych żydów charedim i chasydów. Osiedlili się tam, aby przestrzegać ściśle określonych zasad religijnych.

źródło:Boredpanda
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty