31 niesamowitych ozdób z przędzy bez użycia igły

Kiedy myślisz o nitkach, to pierwsze co przychodzi na myśl – robienie na drutach lub szycie. Ale świat fantazji nie ogranicza się tylko tymi zajęciami.

Z przędzy można tworzyć wspaniałe dekoracje, które pomogą podkreślić twoją indywidualność. A także można bez problemu pozbyć się resztek nici, które szkoda wyrzucić, ale nie wiesz jak można je wykorzystać. Uzbrój się w cierpliwość i przędzę i jak najszybciej zanurz się w głęboki wir zabaw z kłębkiem wełny.

1. Spinka z nici.

Spinka z nici

Po tym, jak poznasz łatwy sposób na tworzenie ładnych akcesoriów do włosów, nie będziesz już kupować mnóstwa spinek w sklepach. Potrzebujesz: nici, guziki, gumka lub wsuwka, elementy dekoracyjne. Na palce wskazujący i środkowy nawiń nitkę. Grubość nawijania wybieraj sam. Następnie obwiń powstały zwitek raz lub dwa razy w środku. Masz kokardę. Za pomocą kleju przyklej w środku guzik. Pamiętaj, że wielkość guzika jest proporcjonalna do powstałej kokardki. Następnie przymocuj kokardkę do gumki lub spinki. W razie potrzeby można zastosować kolorowe nici i różnorodne elementy dekoracyjne: koraliki, cekiny, perły.

2. Zwinięty szalik.

Zwinięty szalik

Drugim tytułem tego szalika może być "antydziergany" szalik, gdyź w procesie jego tworzenia nie były używane ani druty, ani szydełko. Zaskocz przyjaciół stylową i piękną rzeczą, z którą nie będziesz chciała się rozstać. Potrzebujesz: nici, klej, tkanina, skóra, nożyczki. Weź krzesło i nawiń przędzę na jego oparcie kilka razy. Zwiąż w trzech lub czterech różnych miejscach. To właśnie te miejsca trzeba będzie zasłonić skórzanymi wstawkami. Zabezpiecz je za pomocą kleju. W razie potrzeby można ozdobić szalik kamykami lub cekinami.

3. Wazon z kłębka.

wazon

Cudowny wariant nietypowego wazonu, który nadaje się do kwiatów. Potrzebujesz: kłębek nici, mały pojemnik z wodą, akrylowa farba, pędzel. Weź kłębek pręży i palcem zrób otwór w środku. Następnie za pomocą farby pomaluj kłębek w pożądany kolor. Wysusz. Weź pojemnik z wodą i umieść w środku kłębka. Dodaj kwiaty według gustu i ciesz się nowym przedmiotem wnętrza.

4. Kolorowy wianek.

wianek

Jeśli jesteś zwolennikiem kolorowych dekoracji w domu lub chcesz zaskoczyć swojego bliskiego człowieka oszałamiającym prezentem, to ta metoda jest właśnie dla ciebie. Potrzebujesz: makaron piankowy do pływania na basenie, nożyczki, przędza o różnych kolorach, klej PVA i szybki klej. Weź makaron i za pomocą szybkiego kleju przyklej końce, tworząc koło. Jeśli wydaje ci się, że rozmiar koła jest zbyt duży, to utnij makaron do odpowiedniej średnicy. Weź kawałek przędzy i obwiąż koło, tworząc pętelkę, na której można powiesić wianek. Następnie weź przędzę i zacznij odwijać koło. Początek można przymocować za pomocą szybkiego kleju. Czas od czasu smaruj powierzchnię makaronu klejem PVA, a następnie owijaj przędzą. Kontynuuj, aż na kole nie będzie prześwitów. Koniec nici zabezpiecz szybkim klejem. W razie potrzeby udekoruj wszelkiego rodzaju ozdobami.

5. Wianek z pomponów.

Wianek z pomponów

To alternatywna opcja kolorowego wianka, który szczególnie spodoba się dzieciom. Wianek okazuje się miękki i puszysty, a w połączeniu z innymi wianuszkami będzie wyglądał cudownie. Będziesz potrzebować: różnokolorowa przędza, gruby karton, nożyczki, marker, klej-pistolet, kubek, talerz. Weź karton, kubek i talerz. Za pomocą markera obrysuj na kartonie najpierw talerz, a następnie w centrum – szklankę. Delikatnie wytnij podstawę wianka. Następnie weź przędzę i nawiń na dwa palce. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości, odetnij nić z zapasem. Zwiąż nawinięty zwój w środku. Staraj się obwijać wystarczająco mocno. Następnie delikatnie zdejmij zwój z palców i zawiąż supeł. Weź nożyczki i przetnij otrzymaną kokardę po bokach. Potrząśnij pomponem i podrównaj nożyczkami. Zrób wymaganą liczbę pomponów, aby pokryć całą powierzchnię kartonu. Weź klej-pistolet i przymocuj pompony na kartonie. Wianek gotowy.

6. Bransoletki z przędzy.

bransoletka

Bransoletki z przędzy idealnie pasują do każdego stylu i będą cię cieszyć przez długi czas. Najważniejsze jest to, że można tworzyć bransoletki różnych barw i rysunku. Potrzebujesz: stare bransoletki, przędza, szybki klej, ozdoby (w razie potrzeby). Weź przędzę i obwiń bransoletkę w taki sposób, aby nie było prześwitów. Koniec przędzy delikatnie przymocuj za pomocą szybkiego kleju. Jeśli chcesz, można ozdobić koralikami lub innymi elementami dekoracyjnymi.

7. Pudełko z przędzy na drobiazgi.

rzeczy

Aby ciągle nie szukać jakiejś drobnej rzeczy w domu, spróbuj zrobić specjalny "schowek" na drobiazgi. Potrzebne będą: przędza, nożyczki, pusty karton mleka, kancelaryjny nóż, klej-pistolet, elementy ozdobne (na życzenie). Weź opakowanie mleka i odetnij górną część. Rozmiar pudełka zależy od tego, jak dużo odetniesz. Nanieś niewielką ilość kleju na pudełko. Za pomocą przędzy obwiń pudełko, okresowo smarując klejem dla lepszej wytrzymałości. Wysusz. Następnie odetnij niewielką ilość przędzy i skręć w spiralkę. Za pomocą kleju przymocuj do pudełka. Zrób kilka spirali do dekoracji. Niezbędna rzecz dla domu jest gotowa.

8. Ubranka dla jajek.

jajka

Zaskocz siebie i swoich bliskich, niezwykle ozdabiając jaja wielkanocne. Można użyć całych jajek, lub za pomocą małych otworów wydmuchnąć zawartość jaj i używać tylko skorupy. Dla wariantu ze skorupą wstępnie jaja należy spłukać wodą i osuszyć. Za pomocą kleju z jednej strony przymocuj koniec nici. Następnie owiń przędzę na jajko i koniec zabezpiecz klejem. Udekorować takie śliczne jajko można wstążkami, cekinami, koralikami.

9. Kwiatowe pompony.

kwiaty

Jeśli chcesz podarować niezwykły prezent dla bliskiej osoby, to musisz wiedzieć, jak stworzyć wspaniałe kwiaty ozdobne z pomponów. Bukiet okazuje się jaskrawy i niezwykły i pasuje absolutnie do każdego wnętrza. Potrzebne będą: przędza, nożyczki, łodygi do kwiatów ozdobnych (można użyć zwykłego drutu i zielonej taśmy), klej. Nawiń przędzę na dwa palce. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości, odetnij nić z zapasem. Zawiąż zwój w środku. Staraj się nawijać wystarczająco mocno. Następnie delikatnie zdejmij zwój z palców i zawiąż w jednym miejscu. Weź nożyczki i przetnij kokardę po bokach. Potrząśnij delikatnie pomponem, ureguluj niedoskonałości nożyczkami. Zrób wymaganą liczbę pomponów-pąków. Za pomocą kleju przymocuj pompony do łodyg. Jeśli dysponujesz tylko drutem i taśmą, to wstępnie nawiń taśmę na drut, na końcach zabezpieczając klejem. Kolorowy puszysty bukiet gotowy.

10. Kolorowy mobil.

mobil

Zwisający element dekoracji ożywi twój pokój i z pewnością spodoba się dzieciom. W razie potrzeby można wykonać taki mobil do łóżeczka dziecięcego. Będziesz potrzebować: 3 ramki do haftu o różnych średnicach, żyłka, przędza o różnych kolorach, opływowa igła do szycia, klej. Środek każdej ramki do haftu obwiń przędzą neutralnego odcienia. Koniec nici przymocuj klejem. Następnie z przędzy zrób kolorowe kłębki o różnej wielkości. Powinno być 10 sztuk. Za pomocą żyłki podwiąż każdą ramkę w trzech miejscach. Długość żyłki mierz w zależności od wymaganej wysokości i poziomu kółek. Następnie przywiąż go do każdego kłębka żyłkę. Najpierw postaraj się oddzielnie zebrać konstrukcję z ramek. Potem delikatnie dodawaj kłębki, wiążąc każdy z nich na różnej wysokości. Kolorowy mobil jest gotowy.

11. Kolorowa spirala z nici.

spirala

Jeśli będziesz się zastanawiał, jakie dekoracje kupić do swojego domu, to należy zwrócić uwagę na spirale z nici. Można zrobić ozdobę absolutnie dowolnego koloru. Potrzebne będą: przędza, płaski talerz, klej. Weź talerz i przędzę. Przymocuj końcówkę nici klejem i zacznij skręcać spiralkę. Zmieniaj kolory, przymocowując każdy koniec nici klejem. Z drugiej strony za pomocą ciekłych gwoździ przymocuj hak, aby powiesić swoje dzieło sztuki na ścianie.

12. Ozdoba do butów.

obuwie

Prędzej czy później nawet najbardziej lubiana para butów zaczyna cię nudzić. Ale nie spiesz się z wyrzucaniem butów z szafy. Spróbuj odświeżyć buty za pomocą nieskomplikowanych spirali z nici. Potrzebne będą: przędza, klej. Weź przędzę i wykonaj z niej spiralę. Jeśli spirala rozsypuje się, czas od czasu sklejaj nici między sobą. Koniec przędzy zabezpiecz klejem. Podobnie zrób drugą spiralę. Przymocuj je do butów za pomocą kleju. W razie potrzeby można ozdobić guzikami, koralikami, cyrkoniami. Nowa para butów jest gotowa.

13. Dziwaczne czapki.

czapki

Małe czapeczki – to świetny sposób na zdobienie twoich roślin lub drzew w ogrodzie. W zasadzie, w mieszkaniu im też można znaleźć miejsce, gdzie będą dobrze wyglądać. Potrzebne będą: przędza, rolka od papieru toaletowego, nożyczki. Pokrój rolkę na małe kółka. Następnie pokrój przędzę na długie nicie po 25 cm. Weź kółko i zacznij owijać je. Dla uzwojenia weź jedną nić, złożoną na pół. Przełóż nić w kółko i w stworzoną pętlę włóż pozostałe końce przędzy. Zaciągnij. Owiń wszystkie tekturowe kółka w ten sposób. Staraj się owijać bardzo mocno, żeby nie było widać prześwitów. Pozostałe "ogony" owijamy nitką i odcinamy. Czapka gotowa. Przywiąż nić do każdej czapeczki, i można ją powiesić w dowolnym miejscu.

14. Fotel z pomponów.

kryesło

Jeśli wolisz jasne kolory we wnętrzu lub marzysz o dodaniu kolorowego elementu, to ten warsztat pomoże ci zdecydować się na to. Potrzebne będą: przędza, krzesło, klej, nożyczki. Nawiń przędzę na dwa palce. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości odetnij nić z zapasem. Owiń środek nicią. Staraj się owijać wystarczająco mocno. Następnie delikatnie zdejmij zwitek z palców i zawiąż w jednym miejscu. Weź nożyczki i przetnij kokardę po bokach. Potrząśnij delikatnie pomponem, ureguluj niedoskonałości nożyczkami. Zrób wymagana ilość pomponów. Za pomocą kleju przyklej je do powierzchni fotela. Wysusz. Niezwykłe krzesło będzie ci służyć przez długi czas.

15. Girlandy z przędzy.

girlanda

Element dekoracyjny w postaci kulek rozjaśni nawet najbardziej szary pokój, więc śmiało chwytaj narzędzia i zrób swoje życie jaśniejszym. Będziesz potrzebować: nadmuchiwane balony, klej PVA, przędza, elementy ozdobne (na życzenie). Nadmuchaj balon do pożądanej wielkości. Ostateczny wynik zależy właśnie od wielkości balonika. Dla wygody wlej klej do miski. Weź nitkę i zanurz ją w klej. Następnie zacznij powoli owijać ją na balonik w dowolnych kierunkach. Po tym, jak skończysz, odstaw balonik na kilka dni. Jak tylko balonik wyschnie, przekłuj balon igłą i delikatnie wyjmij go ze środka. Lekki koronkowy balonik gotowy.

16. Pakowanie prezentów za pomocą przędzy.

paczki

Obecnie istnieje wiele opcji do pakowania prezentów. Większość z nich nie wyróżnia się oryginalnością. Ale w dni świąteczne zawsze chce się coś niezwykłego, dlatego udekorowanie prezentu nićmi sprawia prawdziwe wrażenie. Do tego potrzebujesz: kolorowa przędza, prezent, nożyczki, papier do pakowania w neutralnym kolorze. Na początku zapakuj prezent. Następnie pokrój przędzę. Długość nici zależy od wielkości twojego prezentu. Zacznij delikatnie owijać prezent, tworząc określony wzór. Każdą nić zawiąż na supeł lub kokardkę. Po zakończeniu wyrównaj ogonki nożyczkami. Twój prezent jest gotowy.

17. Naszyjnik w kształcie warkocza z przędzy.

warkocz

Do stworzenia tego niezwykłego naszyjnika potrzebne będą: przędza, nożyczki. Weź przędzę pożądanego koloru i pokrój na długie nici. Długość zależy od tego, jak długi naszyjnik chcesz uzyskać w wyniku. Zbierz nici w 3 długie wiązki. Następnie delikatnie zwiąż wiązki między sobą, nie zaciągając supla. Zacznij pleść zwykły warkocz. Jak dojdziesz do końca, to rozwiąż supeł początkowy i połącz z końcowym. Jako opcja, można uszyć końce lub ukryć kawałkiem tkaniny albo skóry. Jeśli chcesz upiększ ozdobami.

18. Nitkowa lampa podłogowa.

lampa

Jeżeli chcesz zmienić wygląd swojego domu, ale nie wiesz, od czego zacząć, to ta rada ci pomoże. Najprawdopodobniej gdzieś przechowujesz zwykłą niepozorną lampę podłogową. Dodaj jaskrawych kolorów, dekorując ją. Potrzebne będą: przędza, lampa podłogowa, klej. Zdejmij górną część lampy podłogowej. Następnie wybierz przędzę i nałóż trochę kleju, aby przymocować początek nici. Przyłóż nitkę i zacznij owijać lampę podłogową w kółko. Staraj się robić to jak najszczelniej. W razie potrzeby można zastosować kolorową przędzę. Koniec nici również zabezpiecz klejem. Udekoruj ozdobami. Nowa lampa podłogowa gotowa.

19. Rybi ogon.

Rybi ogon

Wszystkie właścicielki długich włosów znają fryzurę "rybi ogon". To dość prosta i ciekawa odmiana zwykłego warkocza. Ale tak często chce się upiększyć niezauważalny warkocz czymś niezwykłym. Z tym zadaniem z łatwością poradzi sobie przędza. Potrzebne będą: przędza, nożyczki. Przeczesz włosy i podziel je na 2 części od ucha do ucha. Górną część włosów upnij. Pokrój przędzę na nici. Długość licz według długości własnych włosów, pomnożonej przez 2. Następnie weź małe pasemko włosów i u nasady przywiąż nić. Powtórz z resztą przędzy. Na jeden warkocz wystarczy 7-9 nici. Opuść górną część włosów i zapleć warkocz. Wyrównaj resztki nici nożyczkami. Letni i młodzieży wariant fryzury gotowy.

20. Świecznik z nici.

świeca

Jeśli planujesz spędzić romantyczny wieczór lub stworzyć przyjemną atmosferę, na pewno będziesz potrzebować świec. Ale do tego, aby sprawić wrażenie na bliskiej osobie niezwykłym podawaniem, będą konieczne: duża świeca, puszka, przędza, klej. Dokładnie opłucz i osusz puszkę. Weź świecę i umieść w puszce. Wysokość i szerokość świec zależy od wielkości puszki. Następnie przymocuj początek przędzy na górze puszki i zacznij owijać. Można zrobić uzwojenie na środku, na dole, u góry lub na całej powierzchni. Koniec nici również zabezpiecz klejem. Wspaniały romantyczny świecznik gotowy.

21. Panel dekoracyjny z nicianymi sercami.

serca

Wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby będzie panel z serca. Tworzenie takiego prezentu nie będzie wymagać dużo czasu i środków, a wynik będzie niesamowity. Będziesz potrzebować: gruby karton, tektura o średniej twardości (można użyć drewna), klej-pistolet, przędza. Weź gruby karton i wytnij z niego podstawę, na której można mocować serca. Z tektury o średniej twardości zrób serca. Można kupić drewniane serca. Weź przędzę, zabezpiecz klejem początek nici i zacznij owijać serca według ich kształtu. Staraj się zrobić ich nieco wypukłe. Powtórz z pozostałymi sercami. Za pomocą kleju przymocuj do podstawy. W razie potrzeby można umieścić w ramce i udekorować ozdobami. Wyznaj miłość pięknie!

22. Zakładka do książki.

księgi

Idealny wariant dla wszystkich miłośników książek. Potrzebne będą: przędza, nożyczki. Nawiń przędzę na dwa palce. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości odetnij nić z zapasem. Owiń zwój po środku. Staraj się owijać wystarczająco mocno. Następnie delikatnie zdejmij z palców i zawiąż w jednym miejscu. Dodatkowo odetnij nitkę i obwiąż jeszcze raz. Rozetnij kokardę po bokach. Delikatnie potrząśnij pompon i wyrównaj nożyczkami. Cudowna zakładka gotowa.

23. Literki z nici.

alfabet

Ostatnio szczególnie popularne stało się korzystanie z ozdobnych liter we wnętrzu, podczas imprez okolicznościowych lub na sesji zdjęciowej. Do tego, aby specjalnie nie kupować takich liter, potrzebne będą: przędza, karton, marker, nożyczki, klej. Do tworzenia liter trzeba wyciąć z tektury same litery odpowiedniego rozmiaru. Następnie przymocuj początek nici i zacznij owijać literę. Jeśli uda ci się zrobić litery wolumetryczne, to zasada owijania będzie trochę inna. Do tego trzeba wcześniej pokroić przędzę na małe odcinki. Następnie posmaruj klejem ściany liter. Dalej weź przędzę i zacznij owijać same litery. Koniec nici przymocuj klejem. Na życzenie można ozdobić kamykami lub cyrkoniami.

24. Plecionki do urządzeń biurowych.

Plecionki
Plecionki 2

Wszystkie osoby, które przynajmniej raz w życiu pracowały w biurze, wiedzą, że różnorodność akcesoriów biurowych jest nieskończonna, ale wśród niezliczonych rzeczy są takie, które można ozdobić. Będziesz potrzebować: każda siatkowa powierzchnia od papeterii, złoty spray, igła z dużym oczkiem, nitki, nożyczki. Pomaluj sprayem części z siatki i osusz. Odetnij 2-metrową nić i włóż igłę. Zacznij haftować krzyżykiem pożądany wzór. Jak tylko nić się skończy, po prostu odetnij ją. Sploty się nie rozpadną. Dalej haftuj, dopóki nie powstanie gotowy rysunek. Każdy rząd zaczynaj pod poprzednim. Teraz masz doskonałe zajęcie na swobodne minuty w biurze.

25. Wieszak wspomnień.

wieszak

Stwórz w swoim pokoju prawdziwy zakątek swoich pragnień lub wspomnień za pomocą wieszaków. Będziesz potrzebować: wieszaki, przędza, klamerki, zdjęcia, klej. Weź wieszaki i owiń przędzą. Początek i koniec nici zabezpiecz klejem. Następnie delikatnie umieść jeden wieszak na ścianie, na dole powieś drugi. Ilość wieszaków zależy od chęci. Następnie za pomocą klamerek umieść zdjęcia. Twój osobisty kącik wspomnień jest gotowy.

26. Ozdobne frędzle.

Ozdobne frędzle

Jeśli zdecydujesz się odświeżyć obrzydłą ozdobę, natychmiast musisz spróbować tego sposobu. Będą potrzebne: długie akcesorium, nitki, nożyczki, klej-pistolet, szczypce, biżuteria, elementy do mocowania. Do tego, aby zrobić frędzle, weź dowolny płaski obiekt i owiń przędzę wokół niego kilka razy. Następnie delikatnie wyjmij i przetnij nożyczkami jedną stronę. Z góry drugiej strony za pomocą kleju przymocuj jubilerską krawatkę do zawieszki i przyklej drobne części do swojego akcesorium. W ten sam sposób można zrobić kolczyki w kształcie frędzli.

27. Drewniana ozdoba z przędzą.

Drewniana ozdoba

To oryginalny sposób na udekorowanie twoich ścian niezwykłą kompozycją z kolorowych drewienek z nićmi. Do tego będą potrzebne: zwykłe drewniane patyczki, farba spray, kolorowe kawałki tkanin, klej, przędza. Najpierw pomaluj swoje patyczki białą farbą. Będzie znacznie lepiej, jeśli zostawisz niepomalowane miejsca. Wysusz. Następnie za pomocą kleju przymocuj wokół drewienek kolorowe kawałki materiału w sposób chaotyczny. Weź przędzę i na styku tkaniny i drewna nawiń ją kilka razy. Powtórz z każdym stykiem. W razie potrzeby można owinąć patyczki po prostu przędzą. Otrzymane kawałki drewna zbierz w piękną kompozycję na ścianie.

28. Udekorowana dynia.

dynia

Idealna do wystroju świątecznego stołu lub tworzenia specjalnego otoczenia. Będą potrzebne: mała dynia z długim ogonkiem, pomarańczowa przędza, taśma klejąca, brązowe nici muliny, nożyczki. Weź przędzę i zacznij owijać dynię. Staraj się owijać ukośnie na krzyż i uważaj, aby nie było prześwitów. Koniec nici można posmarować klejem lub ukryć pod zwojami przędzy. Następnie wytnij kawałek taśmy i zaklej ogonek. Weź mulinę i owiń ogon. Mała dyńka dla twojego święta jest gotowa.

29. Dekorowanie sztućców.

dekorowanie

Wielu dietetyków w świecie zgadzają się z tym, że jeść należy w pięknym otoczeniu, więc wszystkie przedmioty powinny cieszyć oko. Szczególnie sztućce, które przez większość czasu znajdują się w ręku. Potrzebne będą: przędza, sztućce. Weź widelec i owiń uchwyt przędzą. Koniec nici ukryj pod zwojami. Powtórz to samo ze wszystkimi sztućcami. Unikalny zestaw sztućców gotowy.

30. Nowoczesne panele.

panele

Zrób sobie przerwę od rutyny za pomocą tworzenia pięknego panelu z przędzy. Potrzebne będą: przędza, ramka na zdjęcia, karton, czerwony marker, klej-pistolet. Lepiej kupić ramę koloru białego w stylu vintage. Pozbądź się szkła. Następnie na kartonie zmierz rozmiar ramki i wytnij. Narysuj linie równoległe czerwonym markerem. Z przędzy zwiń małe kłębuszki. Za pomocą kleju przymocuj kulki na tekturze, pozostawiając widoczny czerwony marker w niektórych miejscach. Panele są gotowe. W razie potrzeby można utworzyć serię takich paneli, które wspólnie ułożą całą kompozycję.

31. Kolczyki ze spinaczy.

Kolczyki

Chcesz zaskoczyć wszystkich swoich koleżanek i pochwalić się swoimi umiejętnościami!? Jeśli tak, to śmiało bierz dostępne materiały i zacznij tworzyć piękno. Będą potrzebne: spinacze, przędza, szczypce, haczyki jubilerskie, szybki klej. Weź 2 spinacze i skręć z nich trójkąty. Następnie owiń spinacze przędzą, czas od czasu obejmując całą powierzchnię spinacza. Przymocuj końcówkę nici klejem. Delikatnie dodaj haczek. Jeśli chcesz, udekoruj kamykami. Wariantów takich kolczyków jest bardzo dużo, więc eksperymentuj i noś biżuterię zrobioną własnoręcznie z przyjemnością.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty