4 błędy popełniane przez rodziców bliźniaków

Bliźniaki to podwójna radość. Zawsze są razem i wciąż są dla siebie wsparciem. Zawsze będą dla siebie najbliższymi osobami. Bliźniaki to podwójna radość, ale i podwójne obowiązki.

Bliźnięta stanowią nierozerwalną całość. Do 3. roku życia mogą mieć problem z wyodrębnieniem siebie jako oddzielnych osób. Z czasem powstaje bardzo silna więź psychiczna. Mogą porozumieć się bez słów, często myląc własne marzenia z marzeniami swego bliźniaczego brata czy siostry.

Dużym wyzwaniem jednak staje się indywidualność każdego z nich. Najważniejszym zadaniem rodziców bliźniaków jest zadbać o to, by każde z nich poczuło się wyjątkowo i uświadomiło sobie, że jest unikalne, niepodobne do brata czy siostry. Mogą to być bratnie dusze, podobne do siebie i się wspierające nawzajem, ale warto stworzyć każdemu z nich ich własną przestrzeń. Jeśli więc jesteś rodzicem bliźniaków, to masz przed sobą bardzo trudne wyzwanie. Oto najczęstsze błędy popełniane przez multirodziców.

1. Rodzice dzielą uwagę na dwójkę potomstwa

dzieci

Rodzice są święcie przekonani, że skoro są bliźniakami, to nie potrzebują uwagi każdy z osobna. Nic bardziej mylnego. Rodzice muszą jasno uświadomić sobie, że każdy z nich jest unikalny i zadbać o ich indywidualność. Poświęcaj uwagę każdemu z nich osobno, chwal, całuj. Na przykład: jedno dziecko ogląda obrazki w książce, a drugiemu matka robi masaż.

2. Jedna dusza w dwóch osobach

dziewczynki

Często rodzice zmuszają dzieci do ciągłego spędzenia ze sobą czasu, wybierania tych samych zainteresowań, noszenia jednakowych ubrań. W taki sposób chcą podkreślić, jak bardzo są do siebie podobne.

Nie tędy droga. Warto podkreślać to, czym się różnią. Każde z nich jest odrębną jednostką, więc musisz to podkreślić, kupując różne ubrania, dając im możliwość wybierać różne pasje, przyjaciół, inne jedzenie. Możesz nawet chodzić z każdym osobno na spacer.

3. Jedno z nich czuje się odpowiedzialne za drugie bliźnię.

chłopaki

W przypadku bliźniąt często jest tak, że jedno z nich czuje się odpowiedzialne za drugie bliźnię. Na przykład, jedno z dzieci zaczęło szybciej mówić, inne natomiast na razie potrafi wymawiać tylko sylaby, więc pierwsze będzie mówić zamiast niego.

W tej sytuacji jedno dziecko rozwija się lepiej, a drugie gorzej. Rodzice muszą w porę zareagować i rozdzielić bliźniaków, by jedno z nich nie było pod stałą kontrolą rodzeństwa i nabrało się zaufania do siebie samego. Rodzice muszą stale to kontrolować, nawet do osiągnięcia dojrzałości przez bliźniaków.

4. Wspólne zajęcia

bliżniaki

Podczas wspólnych zajęć bliźniaki przerzucają odpowiedzialność na swego brata czy siostrę. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dorośli ich mylą, więc jeśli jeden z bliźniaków czegoś nie wie, inny przyjdzie z pomocą. Jak temu zapobiec? Odrębne zajęcia dla każdego z nich.

Kiedy jedno dziecko czyta, inne niech w tym czasie się bawi. Później zamiana. Bliźnięta nauczą się samodzielnie rozwiązywać problemy oraz zadania, ponosić odpowiedzialność indywidualną i nie będą prosić swego brata czy siostrę do wykonywania zamiast nich powierzonych im zadań.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty