4 ciekawostki na temat Sylwestra

Polacy lubią hucznie i wesoło spędzać Sylwestra. Jednak tak naprawdę mało kto z nas zna historię obchodów Sylwestra i obyczaje sylwestrowe. W niniejszym zestawieniu kilka ciekawostek na temat Nowego Roku.

Też z niecierpliwością czekasz na Sylwestra? Myślisz, że wszystko już o nim wiesz? Jednak tak naprawdę tradycja świętowania Sylwestra sięga czasów starożytnych.

1. Początki

Początki

Tradycję świętowania Nowego Roku można było dostrzec już w Starożytnym Rzymie około 4000 lat temu. Pierwszy dzień i miesiąc Rzymianie dedykowali bogu Janusowi. Janus, bóg początku i końca, bóg o dwóch twarzach: twarz z tyłu spoglądała na rok właśnie skończony, twarz z przodu na rok, który miał dopiero nadejść.

2. Choinka – główny symbol Nowego Roku

choinka

Zwyczaj ozdabiania domów choinką pielęgnowali jeszcze druidzi. Uważali, że jest symbolem nieśmiertelności i związku duchowego z przodkami. Zwyczaj dekorowania drzewka bożonarodzeniowego początkowo traktowany był przez kościół jako pogański i mocno krytykowany. Zyskiwał jednak coraz więcej zwolenników w wielu krajach, dlatego Kościół musiał go zaakceptować i przemienić w tradycję katolicką.

3. Domowe drzewko

wizerunek

Przed rokiem 1840 choinki ubierano wyłącznie na ulicy. W tym celu na podwórku stawiano duże drzewko albo specjalnie hodowano go przez kilka lat. Do Polski tradycja dekorowania choinki przywędrowała wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym – głównie w rejonach Polski południowej i centralnej.

4. Ozdoby choinkowe

zabawka

Pierwsze bombki powstawały w Niemczech i stąd też przywędrowały do Polski. Kiedyś dmuchano je z cienkiego szkła i malowano ręcznie, dlatego zdobiły choinki tylko najbogatszych domów. Później drzewko bożonarodzeniowe dekorowano bombkami, które imitowały owoce, orzechy, małe roślinki. Pojawiły się w miejscu wykonywanych własnoręcznie ozdób z papieru czy bibuł. Dziś w każdym supermarkecie można kupić mnóstwo różnorodnych ozdób choinkowych, które zachwycają swoją różnorodnością.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty