4 ćwiczenia, które pomogą skorygować postawę
Mieć dobrą postawę trzeba nie tylko po to, żeby wyglądać pięknie. To również gwarancja zdrowych pleców, dobrego krążenia krwi i prawidłowego oddychania. I nawet jeśli nie ma poważnych zniekształceń, kręgosłup otrzymuje ogromne obciążenie i potrzebuje relaksu.Przecież często w ciągu dnia znajdujemy się w tej samej pozycji – siedzącej.
Aby pomóc wszystkim tym, którzy dbają o swoją postawę, nasza redakcja dobrała ćwiczenia, które pomogą zdjąć napięcie i wzmocnić mięśnie pleców.
Oddechowe ćwiczenia
- Piersiowe oddychanie. Siadajcie na macie w sukhasanu: nogi powinny być skrzyżowane, brzuch jest sprężysty, plecy całkowicie płaskie, łopatki ciągną się do siebie, ramiona są opuszczone na dół i skierowane do tyłu. Aby ulżyć położenie można siąść na złożony koc plecami do ściany. Kiedy przekonacie się, że plecy są równe, podciągnijcie brzuch i zwróćcie uwagę na klatkę piersiową. Trzeba, żeby przy oddychaniu poruszały się tylko żebra, a brzuch pozostawał nieruchomym. Z każdym wdechem należy odczuwać, jak klatka piersiowa rozszerza się, a na wydechu zapada.
- Pełny oddech joginów. Zostawajcie w sukhasane i w myślach rozdzielcie wdech na trzy części: brzuch, żebra i obojczyki. Robiąc wdech, rozedmijcie brzuch, potem poszerzcie dolne żebra i w końcu górne żebra i obojczyki. Na wydechu również zacznijcie od dołu do góry: podciągnijcie brzuch, opuśćcie żebra i w końcu obojczyki.
Ćwiczenia na ramiona
- Siedząc w sukhasane czy na krześle, bardzo powoli obracajcie ramiona po kręgu naprzód.
- Rozwiedźcie szeroko ręce, ale nie zaprowadzając za plecy, ramiona skierujcie na dół i na wydechu sprowadźcie przed sobą. Róbcie ćwiczenie bardzo powoli i palcami cały czas rozciągajcie się na boki.
- Przyjmujemy pozycje "pies mordą w dół". Nogi na szerokości biodrowych stawów, dłonie na poziomie ramieniowych stawów. Główne zadanie – dobrze odpychać się rękami od podłogi, przekręcać ramiona od szyi, wyciągać głowę na dół, kością ogonową ciągnąć się w górę, a piętami pragnąć do dołu.
- Od shvanasany przechodzimy do pozycji deski. Nie dajcie klatce piersiowej i miednicy obwisnąć na dole, stańcie równą linią, brzuch powinien być sprężysty, nadgarstki znajdować się surowo pod ramionami.
Wyprostujemy kręgosłup
- Tadasana. Wstańcie prosto, nogi razem, rozprowadźcie wagę ciała na nogi, wysilcie biodra, zawińcie kość ogonową do przodu, podciągnijcie brzuch, zaczynajcie robić obrotowy ruch ramionami do tyłu, otwierając klatkę piersiową. W tej samej pozycji próbujcie oddychać przez klatkę piersiową, przy czym może powstawać wyginanie w dolnej części pleców. Żeby jego nie było, silniej podciągnijcie i wysilcie brzuch.
- Dandasana. Siądźcie na macie, wyciągnijcie nogi, cała tylna powierzchnia nóg powinna być przyciśnięta. Należy zrobić idealny równy kąt między ciałem i nogami. Ręce postawcie obok i odepchnijcie się nimi – to pomoże prostować plecy i rozewrzeć klatkę piersiową. Jeśli bardzo mocno ciągnie tylną powierzchnię nóg, można siąść na koc, czy sportową cegiełkę.
Prawidłowa pozycja siedząca
Siądźcie na krześle, kolana są zgięte pod kątem 90 stopni i znajdują się powyżej kostki. Plecy równe, brzuch jest sprężysty, klatka piersiowa otwarta – łopatki są ściągnięte do siebie i w dół, kręgosłup lędźwiowy bez wyginania. Bardzo trudno długo trzymać taką pozycją, ale jeśli będziecie chociażby czasami w ciągu dnia wspominać o tym i siadać równo, to wkrótce wyprodukujecie pożyteczny zwyczaj.
źródło:DaYoga