4 domowe sposoby na złagodzenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to dość rozpowszechniona dolegliwość, która jednak nie jest zbyt groźna, jeśli oczywiście nie towarzyszy jej próchnica, która wymaga leczenia.

Nadwrażliwość zębów jest to nadmierna reakcja zęba na zimno, ciepło i inne czynniki. Najczęściej objawia się jako krótki i ostry ból, spowodowany reakcją na zimne i ciepłe picie, jedzenie oraz zimne powietrze. Nadwrażliwość zębów to dolegliwość wyjątkowo dokuczliwa, zwłaszcza kiedy sięgamy po lody i zimne napoje gazowane.

1. Poprawne mycie zębów

czszczenie

Niepoprawne mycie zębów może być przyczyną utraty szkliwa i cementu, co może prowadzić do odsłonięcia zębiny. Dlatego warto pamiętać, że szczotkowanie w kierunku poziomym uszkadza dziąsła i sprzyja odsłanianiu szyjek zębowych. Dlatego szczotkuj je ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów.

Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, bo są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa lub złamania. Najlepiej wybierać szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu, które nie podrażnia dziąseł.

2. Korzystna sól

zęby

Sól nie tylko jest niezastąpiona podczas przeprowadzenia różnych zabiegów kosmetycznych, ale także pomaga złagodzić nadwrażliwość zębów. Drobno zmieloną sól należy delikatnie wsmarować palcami w dziąsła. Jeśli nie masz drobnych urazów, to na pewno ten zabieg nie sprawi ci bólu. Sól kuchenna spowoduje, że dziąsła będą lepiej ukrwione, tym samym zmniejszając nadwrażliwość zębów.

3. Soda oczyszczona

ból

Soda oczyszczona, oczywiście po soli, jest jednym z najskuteczniejszych środków na nadwrażliwość zębów. Na wrażliwe zęby skuteczna jest płukanka przygotowana z wody i z sody oczyszczonej. Do 1\4 szklanki przegotowanej, letniej wody dodaj 1\4 łyżeczki sody oczyszczonej, po czym zacznij płukać nią jamę ustną. Zabieg stosuj dwa razy dziennie.

4. Płyn do płukania jamy ustnej

płukanie

Jeśli cierpisz z powodu nadwrażliwości zębów, koniecznie musisz regularnie stosować płyn do płukania ust. Należy go stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem po szczotkowaniu zębów. Płyn do płukania ust redukuje płytkę nazębną w miejscach, do których nie dociera szczoteczka do zębów, zapewniając całodobową ochronę przed bakteriami oraz działaniem kwasów. Jeśli nie masz pod ręką płynu, możesz stosować płukankę wody z solą.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

  • unikaj gorących i zimnych dań, które mogą powodować przeszywający ból;
  • zimne napoje pij przez słomkę, tak, aby miały, jak najmniejszy kontakt z zębami;
  • regularne wizyty u dentysty.

Nadwrażliwość zębów może być konsekwencją nagromadzonego kamienia, więc zmniejszeniu dolegliwości, związanych z nadwrażliwymi zębami, pomoże usuwanie kamienia nazębnego u dentysty.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty