4 groźne choroby, przed którymi uchronić może picie kawy

Przeciwnicy picia kawy przekonują kawoszy, że kawa negatywnie wpływa na organizm i jeśli nie zrezygnować z jej picia można się nabawić wielu groźnych chorób. Miłośnicy aromatycznego trunku po wysłuchaniu pouczającego wykładu, wracają do domu i nalewają sobie filiżankę ulubionej, pysznej kawy.

Dla tych, którzy już mają dość długich, nudnych wykładów na temat szkodliwego działania kawy, mamy kilka niezbitych dowodów na to, że kawa wypijana sporadycznie i w małych ilościach potrafi działać wręcz zdrowotnie. W niniejszym zestawieniu choroby, przed którymi może uchronić kawa.

1. Choroba Parkinsona

kawa

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że kawa może zapobiegać chorobie Parkinsona na poziomie komórkowym, blokując niektóre drogi przekazywania sygnałów w organizmie. Kofeina działa jako swoista tarcza, która chroni organizm przed atakiem. Jednak zawsze pamiętaj o tym, że kofeinę należy przyjmować w rozsądnych dawkach. Co za dużo, to nie zdrowo.

2. Cukrzyca typu 2

filiżanka

Picie kawy chroni przed cukrzycą typu 2. Rezultaty badań przeprowadzonych przez naukowców przekonują, że kofeina wpływa na zwiększenie produkcji SHBG, globuliny, która reguluje ilość hormonów płciowych (estradiol i testosteron), których zwiększona obecność sprzyja cukrzycy. Picie 6 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u mężczyzn dwukrotnie, u kobiet – 1\3.

3. Choroby serca

śniadanie

Picie kawy w umiarkowanych ilościach chroni przed chorobami serca. U osób wypijających podczas trwania eksperymentu nawet cztery filiżanki dziennie, ryzyko wystąpienia niewydolności serca było o 11% niższe, w porównaniu z tymi, którzy z kawy zrezygnowali całkowicie. Jak pokazują najnowsze badania naukowców angielskich, trunek nie wykazuje żadnego negatywnego wpływu na naczynia krwionośne i nie powoduje zawału.

U uczestników eksperymentu, którzy pili każdego dnia 10 filiżanek kawy i byli regularnie poddawani badaniom rezonansem magnetycznym, nie stwierdzono żadnych zaburzeń pracy serca i układu krążenia. W eksperymencie wzięli udział wolontariusze w różnym wieku zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.

4. Marskość wątroby

kaweczka

Zgodnie z wynikami eksperymentu spożycie dwóch filiżanek aromatycznego espresso dziennie zmniejsza ryzyko marskości do 44%. Chodzi o marskość, niespowodowaną wirusowym zapaleniem wątroby.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty