4 pomniki, których dotknięcie przynosi szczęście

Całowanie i dotykanie pomników w trakcie zwiedzania różnorodnych miast jest bardzo ciekawą i popularną tradycją wśród turystów. Robią to, bo wierzą, że posąg, pomnik czy rzeźba, którą odpowiednio potraktują, ma przynieść im szczęście.

Lokalsi chętnie mnożą pogłoski o magicznych właściwościach miejscowych atrakcji, aby móc jak najwięcej zarobić na naiwności turystów.

1. Posąg Julii, Werona, Włochy

Posąg Julii

W Weronie, w której toczy się akcja dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia", przy Via Cappello stoim dom rodzinny bohaterki dzieła. Przed nim, na dziecińcu, znajduje się posąg Julii, wykonany z brązu. Większość turystów, która tu przebywa, podchodzi do rzeźby Julii z zamiarem dotknięcia jej piersi. Ponoć gwarantuje to gorący i namiętny romans. Posąg Julii przez te ciągłe dotknięcia był poważny zagrożony i wymagał niezwłocznej restauracji. W jej korpusie stwierdzono otwory, które stale się powiększały, więc odrestaurowany oryginalny posąg stanął w muzeum, natomiast na dziedzińcu stanęła kopia słynnego posągu.

2. Chizhik-Pyzhik, Sankt Petersburg, Rosja

Chizhik Pyzhik

Historycy przekonują, że chizhikami-pyzhikami nazywano w XIX wieku studentów Imperatorskiego Uniwersytetu Petersburskiego, który znajdował się niedaleko rzeki Fontanki. Nosili zielone mundury z żółtymi wypustami, przez co byli bardzo podobni do małego ptaszka. Jak to studenci, od czasu do czasu lubili sobie zaszaleć i nieco wypić, o czym właściwie mowa w słynnej rosyjskiej piosence o Chizhiku-Pyzhiku, który pije wódkę nad rzeką Fontanką.

Pomnik Chizhik-Pyzhik jest niezwykle popularnym zabytkiem wśród turystów. Został zainstalowany nad rzeką Fontanka około 20 lat temu. Miejscowi mieszkańcy natychmiast zakochali się w małym bohaterze i wkrótce pojawiło się przekonanie, że jeśli rzucicie małe monety na małą platformę przy nogach ptaka, to życzenie na pewno się spełni. Jeśli chcesz, aby zawsze dopisywało ci szczęście, musisz stuknąć się kieliszkiem z "pijanym" ptaszkiem.

3. Byk z Wall Street, Charging Bull, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Byk z Wall Street

Brązowy posąg szarżującego byka, zlokalizowany w Finansowym Dystrykcie na Manhattanie symbolizuje siłę nowojorskiej giełdy. Istnieje legenda, zgodnie z którą byk przyniesie sukces finansowy każdemu, kto dotknie jego genitaliów.

4. Kamień z Blarney, Irlandia

Kamień z Blarney

Na ścianie zamku w Blarney znajduje się kamień, który całują wszyscy turyści, którzy tam przybywają. Jak głosi legenda, Elżbieta I, aby wymusić na MacCarthym deklarację posłuszeństwa, wysłała do niego posła, który w odpowiedzi na wymogi usłyszał długie, kwieciste, pełne pochlebstw przemówienie. Rzekomo nagrodą za pocałowanie tamtejszego kamienia jest dar elokwencji. Jednak pocałowanie kamienia jest nie lada wyzwaniem. Trzeba położyć się na plecach, a głowę i ramiona wysunąć nad długą i szeroką lukę w murze. Kamień z Blarney jest jedną z najbardziej niehigienicznych atrakcji na świecie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty