4 powody, dlaczego nie warto pić mleka

Mleko jest zdrowym produktem spożywczym, bogatym w wapień. Ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy przekonują, że mleko może zwiększać ryzyko rozwoju niektórych groźnych chorób.

Każdy nas corocznie spożywa około 85 kg nabiału, w tym też około 70 litrów mleka. Mleko nie jest produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania organizmu. Żaden dorosły ssak, oprócz człowieka, nie wykorzystuje mleka innych ssaków do karmienia dzieci i dorosłych swojego gatunku.

Bez wątpienia, każde dziecko potrzebuje mleka. Mleko matki jest szybko trawione w układzie pokarmowym niemowlaka, dzięki enzymowi – laktazie.

1. Spożywanie mleka niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób.

ciastko

Mleko jest bogatym źródłem różnych cennych substancji. Zawiera wapń, witaminy, aminokwasy, jod, magnez, czyli składniki, które nie są wytwarzane w organizmie. Jest to zdrowy napój. I właśnie w tym twierdzeniu tkwi największy błąd. Mleko nie jest napojem, lecz produktem spożywczym o wysokiej wartości odżywczej.

Przeciwnicy picia mleka przekonują, że wpływa ono niekorzystnie na nasze zdrowie. Może powodować alergię, choroby skóry, egzemę, cukrzycę, raka, astmę. Mleko krowie zawiera obcogatunkowe białko, z którym zostaje skonfrontowany nasz organizm. Na razie jednak nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że białko, zawarte w mleku krowim, może zwiększać ryzyko rozwoju groźnych chorób.

2. Nietolerancja laktozy.

mleko

Wiele osób na całym świecie cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Nietolerancja laktozy to niewystarczająca aktywność laktazy – enzymu trawiennego odpowiedzialnego za rozkład laktozy, czyli cukru mlecznego. Blisko 75% dorosłych wykazuje w pewnym stopniu nietolerancję laktozy. Na przykład w Azji i Afryce 99% ludności cierpi na nietolerancję laktozy.

3. Mleko powoduje wypłukiwanie wapnia z kości.

mleko i ciastko

Każdy z nas doskonale wie, że mleko jest bogatym źródłem wapnia, który jak wiadomo jest jednym z podstawowych budulców kości, zębów oraz mięśni. Żaden inny produkt nie zawiera tyle białka, co mleko. Jednak mało kto wie, że mleko zakwasza organizm, więc aby utrzymać pH krwi na stałym poziomie, organizm potrzebuje wapnia, więc pobiera go z kości, zwiększając przy tym ryzyko zachorowania na osteoporozę.

W tym przypadku współczynnik wchłaniania i pobierania wapnia przez organizm z kości jest ważniejszy od podaży minerału. Jak przekonują przeciwnicy picia mleka, przyczyną niedoboru wapnia nie jest to, że pijemy za mało mleka, lecz to, że spożywamy za dużo produktów zakwaszających organizm, takich jak kawa, przetwory mleczne, Coca-Cola, alkohol, mięso, słodycze. Warto postawić na inne produkty, które też są bogatym źródłem wapnia: brokuły, orzechy, warzywa liściaste, rośliny strączkowe, kasze. Na dodatek białko roślinne nie zakwasza i jest dobrze przyswajalne.

4. Mleko krowie dostępne w sklepach jest produktem wysokoprzetworzonym.

krowy

Większość z nas jest święcie przekonana, że mleko krowie jest produktem zdrowym i naturalnym. Owszem, tak jest, jeśli chodzi o wiejskie mleko prosto od krowy. Jeśli natomiast chodzi o mleko sklepowe, tzw. pasteryzowane, to z reguły jest przegotowane i ogrzewane, więc jest szkodliwe i niezdrowe.

Pić czy nie pić?

mleczko

Każdy musi sam podjąć decyzję pić, czy jednak nie pić mleko. Nie możesz podejmować decyzji wyłącznie na podstawie przytoczonych argumentów przeciwników czy zwolenników picia mleka. Wybór należy do Ciebie. Nie musisz całkowicie rezygnować z jego picia, ale jeśli jednak ostatecznie postanowiłeś wyłączyć mleko ze swojej diety, to obecnie istnieje mnóstwo różnych produktów, którymi możesz go zastąpić: mleko kokosowe, migdałowe, owsiane, mleko sojowe czy gryczane.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty