4 wynalazki, które zmieniły turystykę

Większość przedmiotów, które zabieramy ze sobą w podróż, na dobre zagościły w naszym życiu, więc nawet nie uświadamiamy sobie tego, że kiedyś turyści nie mogli z nich korzystać, bo po prostu ich nie było. Plecak, bankomat, walizka – jak wynaleziono rzeczy, których używamy podczas podróży?

1. Plecak

plecak

Plecak, który najczęściej zabieramy ze sobą w podróż, jest dość nowym wynalazkiem. Wynaleziono go bowiem w 1938 roku, chociaż wojskowi od wieków używali prototypów plecaków. Amerykański alpinista Jerry Cunningham był człowiekiem, który stworzył pierwszy plecak. Do uszycia swoich plecaków używał zamiast tkaniny jutowej materiał syntetyczny, również dodał zamki. Dzięki tym nowatorskim pomysłom plecak zmienił się w niezastąpionego towarzysza podróży, który wyróżnia się funkcjonalnością w odróżnieniu od starego modelu.

2. Walizka na kółkach

walizka

Kiedyś, najczęściej podróżowali przede wszystkim ludzie bogaci, których było na to stać. Po pierwsze, aby wyruszyć w podróż, trzeba było mieć pieniądze na bilet, po drugie podróż zawsze się wiąże z bagażem, pudłami, które trzeba przenosić z miejsca na miejsce i właśnie do tego potrzebni byli liczni słudzy i pomocnicy, na których niestety nie było stać biedotę. Później pojawiła się walizka, dzięki której podróż już nie była taka uciążliwa, zarówno pod względem finansowym, jak i komfortu.

Aż w końcu pojawiła się walizka na kółkach. Jej twórcą jest Bernard D. Sadow, amerykański przedsiębiorca. Na ten początkowo dość szalony pomysł wpadł w 1972 roku. Głównym zadaniem takiej walizki jest ułatwienie porusza się turystom z ciężarami, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Początki sprzedaży walizek na kółkach nie zapowiadały późniejszej popularności tego rozwiązania. Sprzedawcy uważali, że taki wynalazek nie będzie się cieszyć popularnością wśród mężczyzn. Jednak nie mieli racji. Dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie kupują walizki na kółkach.

3. Hotelowa karta zbliżeniowa

karta

Karta-klucz (VingCard RFID), to wynalazek, z którym wiąże się bardzo smutna historia, której głównym bohaterem był norweski wynalazca Tor Sørnes, który w 1974 roku pracował w fabryce, produkującej zamki do drzwi. Pewnego razu usłyszał historię o tym, że kobieta, która zamieszkała w jednym z pokoi hotelowych, została zaatakowana przez złodzieja w pokoju. W ówczesnych czasach tego typu przypadki raczej nie były rzadkością, ponieważ goście dostawali standardowe klucze do swoich pokoi, na których widniał numer pokoju i nazwa hotelu, więc złodziej mógł go ukraść i z łatwością wejść do pokoju.

Aby zmniejszyć ilość napadów, w hotelach norweskich zaczęto używać kluczy VingCard, które niebawem zaczęto produkować na całym świecie. Hotelowa karta zbliżeniowa VingCard RFID to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa gościa hotelowego.

4. Bankomat

Bankomat

Zanim bankomaty pojawiły się w każdym mieście, wakacje za granicą nie cieszyły się aż tak dużą popularnością, jak dziś. Automatyczne urządzenie służące do wypłaty gotówki za pomocą magnetycznej karty znacznie ułatwiło przeprowadzenie transakcji finansowych przez turystów za granicą, co pozytywnie wpłynęło na rozwój turystyki na całym świecie. Teraz nie musimy zabierać ze sobą gotówki w podróż i martwić się, że nas okradną, czy szukać kantorów.

Prawdziwa lawina kart, dodatków do nich i innych rozwiązań ruszyła w USA na początku lat.70 XX wieku. Kod pin wymyślił James Goodfellow, który miał na początku składać się z 6 cyfr, a nie z czterech. Jednak żona Jamesa Goodfellowa nie mogła zapamiętać sześciu cyfr, natomiast cztery cyfry były łatwe do zapamiętania, więc los chciał, aby kod pin składał się z 4 cyfr i wynalazca uprościł nam zadanie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty