4 zasady dawania kieszonkowego dzieciom

Czy dawać dziecku kieszonkowe, każdy decyduje według swoich możliwości i przekonań. To może stać się okazją przekazywania dziecku wiedzy finansowej i przygotowania go do dorosłego życia.

Nadal dajesz dziecku pieniądze na przejazd lub bułkę w jadalni? Idziemy więc do Ciebie! Okazuje się, że dysponowanie pieniędzmi nie kształtuje umiejętności finansowych dzieci. Wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i co z tym robić.

Wiele dzieci otrzymują pierwsze kieszonkowe w wieku szkolnym. Ważne jest, aby nauczyć się samemu dawać pieniądze synowi lub córce, aby mogli docenić możliwości, które one dają, i umiejętnie obchodzić się z pieniędzmi.

1. Troska i kontrola.

kontrola

Nie staraj się ściśle określać, na co dajesz swojemu dziecku każde 10 złotych, ale nie ma też sensu trwonić pieniądze. Poważne podejście pomoże mu w przyszłości prawidłowo wydawać pieniądze i nie zaciągać długi. Lepiej, jeśli ustalicie wspólnie, ile pieniędzy i na co potrzebne dziecku każdego dnia lub tygodnia. Niech nauczy się planować swoje wydatki. Zrozumie, które z nich są niezbędne, a które drugorzędne, na czym można zaoszczędzić.

2. Planowanie i struktura.

planowanie

Kiedy wspólnie z dzieckiem omówicie strukturę kosztów i rodzaj wydatków, można dawać mu kwotę raz na tydzień, a później na miesiąc. Dziecko samo musi zadbać o to, żeby starczyło i na niezbędne artykuły, i na drobiazgi. Dobrze, jeśli do końca okresu pozostanie jeszcze niewielka suma. Wielu rodziców boi się dawać tyle pieniędzy na raz, ponieważ dziecko może je roztrwonić. A co potem? Dawać nową kwotę głupio. To nauczy go cenić pieniądze i pracę rodziców. Jeśli sytuacja jest bardzo krytyczna, nie warto wysyłać dziecko na piechotę do szkoły na drugi koniec miasta. Daj mu wszystko niezbędne, ostrzegając, że odliczysz te pieniądze z kolejnej kwoty.

3. Ucz dziecko przez własny przykład.

pieniędzy

Angażuj je w planowanie budżetu domowego. Dawaj pieniądze na osobiste wydatki zawsze w tym samym dniu i określoną uzgodnioną kwotę. W przeciwnym razie dziecko będzie zdezorientowane. Rozmawiajcie w jego obecności o cenach, opłatach, kosztach usług i oszczędnościach. Omawiajcie możliwość kupowania droższych rzeczy za pomocą tworzenia oszczędności.

4. Naucz dziecko wartości pieniądza.

cenność

Dziecko musi zrozumieć, że pieniądze nie spadają z nieba, trzeba pracować, żeby je zarobić. Należy nauczyć go, że kieszonkowe nie są jego prawem, a jedynie możliwością, którą trzeba zarobić. Można to robić, na przykład, w ciągu tygodnia. Niech dziecko pomaga w domu, ale wykonuje to, co nie należy do jego zwykłych obowiązków. W żadnym wypadku nie wolno dawać pieniędzy dziecku za dobrą naukę lub zachowanie, sprzątanie swojego pokoju. Od dzieciństwa naucz swoje dziecko umiejętności finansowych bez nadmiernego rozpieszczania. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci oszczędzić nerwy i pieniądze.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty