4 zdania, które warto mówić dzieciom
Jeśli natomiast chodzi o dzieci, to są bardziej wrażliwe od dorosłych, więc wszystko odbierają inaczej niż my. Bardziej niż dorośli potrzebują wsparcia, pewności tego, że rodzice je kochają. Pewność ta pojawia się tylko wtedy, kiedy rodzice dużo czasu spędzają ze swoimi pociechami.
Rodzice powinni zawsze wspierać swoje dzieci, chwalić je, okazywać swoją miłość. Dzieci lepiej niż dorośli potrafią wyczuć kłamstwo, więc jeśli będziesz nieszczery, to na pewno nie zdobędziesz zaufania swojej pociechy. W niniejszym zestawieniu wyrazy, które koniecznie każdy rodzic powinien mówić swojej latorośli.
1. "Tak bardzo się cieszę, że Cię mam!"
Dzieci są święcie przekonane, że to one rządzą światem. A to wszystko dlatego, że świat, który znają, jest bardzo mały i ogranicza się do mamusi, tatusia, babcia, wujka, ciotki i rodzeństwa. Wierzą w cuda, takie jak to, że słońce wschodzi tylko dlatego, że one tego chcą.
Dziecko często się obwinia o to, że jego rodzice się kłócą, bo myśli, że to ono jest przyczyną konfliktów rodzinnych, przez co zamyka się w sobie, często boi się rodziców. Rodzice nie mają prawa obwiniać dziecko o to, że w ich życiu dzieje się coś złego. Zdanie, które dość często pada z ust matki w adres dziecka: "Narobiłeś kłopotów, ale to właśnie ja teraz muszę to wszystko ogarnąć. Przecież uprzedzałam cię, że tak będzie, ale jak zawsze mnie nie posłuchałeś". Tego typu zdanie wzbudza w dziecku poczucie winy, ale tak naprawdę to rodzice winni są niewłaściwego zachowania dziecka.
2. "Kocham Cię!"
Dziecko powinno wiedzieć, że rodzice go zawsze będą kochać, niezależnie od tego, czy jest grzeczne, czy nie, czy jest celującym uczniem, czy nauka idzie mu nie najlepiej. Przyjmują go takim, jakim jest. Oczywiście, powinny być to słowa, które idą z samego serca, a nie mówione tylko po to, by zmanipulować dziecko i zmusić go do robienia tego, czego chce rodzic. Często rodzice mówią: "Jesteś niegrzeczny, więc najchętniej oddałabym cię do domu dziecka" i popełniają tu wielki błąd. Lepiej powiedzieć: "Kocham cię, ale strasznie mnie zawiodłeś!".
3. "Zawsze masz we mnie wsparcie"
Czasami sytuacje, które wydają nam się mało istotne i nieważne, dla dziecka są prawdziwą tragedią. Może to być kłótnia z przyjacielem, zgubienie ulubionej zabawki. W takich sytuacjach jak najbardziej potrzebują wsparcia rodziców. Nie warto dziecka przekonywać do tego, że nic strasznego się nie stało, bo to, co dla ciebie żaden problem, to dla twojej pociechy prawdziwa tragedia życiowa i koniec świata.
4. "Wierzę w Ciebie"
Kiedy dziecko uświadamia sobie, że rodzice wierzą w niego, to będzie robić wszystko, by je nie zawieść. Jeśli natomiast będziesz cały czas mówić mu, że na pewno nie uda mu się stanąć na wysokości zadania, to dziecko nie będzie nawet próbować i wyrośnie na osobę bezinicjatywną i bezcelową.
Rodzice powinny zawsze wierzyć w swoje dziecko, zachęcać go do działań i motywować. Przecież to właśnie od rodziców zależy przyszłość dziecka.