5 bezużytecznych części ludzkiego ciała

Narząd szczątkowy, rudyment – w biologii określa się tak narządy, które zwykle nie spełniają żadnej biologicznej funkcji i zazwyczaj w toku ewolucji zanikają. Jednak większość z nich odgrywa ważną rolę w normalnym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Dzięki analizie narządów szczątkowych Karolowi Darwinowi udało się udowodnić teorię, że człowiek pochodzi od małpy. W niniejszym zestawieniu części ludzkiego ciała, które nie spełniają praktycznie żadnej funkcji.

1. Mięśnie przy uszach

ucho

Jaskrawy przykład bezużytecznej części ciała. Specjalne mięśnie wokół uszu pozwalały naszym przodkom usłyszeć nadciągające niebezpieczeństwo, np. zbliżającego się drapieżnika. Kiedyś ludzie potrafili nimi ruszać. Dziś raczej na świecie jest mało osób, które potrafią ruszać uszami, więc mięśnie są zbędne.

2. Zęby mądrości

zęby

Ósemki, czyli zęby mądrości zaczynają się wyżynać zwykle między 14 a 25 rokiem życia. Zawiązki zębów mądrości powstają w piątym roku życia dziecka, a nie między 24. a 30. tygodniem życia płodu, jak w przypadku pozostałych zębów. Kiedyś człowiek spożywał twarde pokarmy roślinne, więc były mu potrzebne do rozdrabiania pokarmu. Dziś jemy bardziej delikatne potrawy, więc zęby mądrości są już zbędne. U niektórych ósemki nie pojawiają się wcale. Dziś ósemki z trudem się mieszczą w szczęce, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte.

3. Kość ogonowa

plecy

Kość ogonowa to pozostałość po ogonie. Jest to końcowy odcinek kręgosłupa u człowieka, który złożony jest z trzech do pięciu zrośniętych ze sobą kręgów. Do kości ogonowej przyczepione są więzadła, ścięgna oraz mięśnie. Ponadto wspiera też ciało w pozycji siedzącej.

4. Wyrostek robaczkowy

brzuch

Wyrostek robaczkowy to zamknięty, wąski przewód, będący uwypukleniem jelita ślepego. Zazwyczaj swobodnie zwisa do prawego dołu biodrowego. U naszych przodków wyrostek robaczkowy był niezbędny do trawienia pokarmów twardych. Dziś pomaga w odbudowie flory bakteryjnej jelita, pełniąc funkcję ochronną. Jeśli dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego, zostaje on usunięty chirurgicznie. Jego usunięcie nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu.

5. Męskie sutki

ciało

Sutki formują się u płodu już w łonie matki. Rozwój brodawki występuje przed wystąpieniem zróżnicowania płciowego w zarodkach, dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają sutki. Naukowcy dotychczas dyskutują na temat tego, po co tak naprawdę mężczyźni potrzebują sutków i na razie nie mają gotowej odpowiedzi na to pytanie. Większość badaczy uważa, że niebawem ewolucja pozbędzie się również tej części ciała męskiego.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty