5 błędów w wychowaniu chłopców

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha wyrosła na porządnego, uczciwego człowieka. Co prawda pod wpływem różnych kłopotów natury psychicznej czy trudnych sytuacji życiowych, często popełniamy błędy w wychowaniu chłopców, które rzutują na ich życie dorosłe, na zawsze odbierając im szansę na zdobycie sukcesu.

Wychowanie chłopców diametralnie się różni od metody wychowania dziewczynek i jeśli popełniamy błędy wychowawcze, to skazujemy swoje dzieci na niepowodzenia i porażki w życiu dorosłym. Jeśli chcesz, aby twój syn wyrósł na prawdziwego mężczyznę i lidera, musisz od dziecka go tego uczyć. W niniejszym zestawieniu 5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców w wychowaniu chłopców.

1. Nie zachęcamy chłopców do aktywności fizycznej.

dziecko

Często słyszymy na placu zabaw, jak mama mówi do synka: "Nie biegaj, nie skacz, bo się potłuczesz albo się spocisz i zachorujesz!" Nie warto tego robić. Wyobraźmy sobie dziecko, które jest bardzo żywe, roznosi go energia. Chce biegać i skakać, a gdy tego nie może robić, wpada w złość, a czasem reaguje bardzo agresywnie. Musisz zachęcać swego syna do aktywności, dzięki czemu nauczy się w przyszłości osiągać zamierzone cele.

2. Porównywanie dziecka z innymi.

zabawa

Kolejny błąd w wychowaniu chłopca, gdyż takie zachowanie może sprawić, że twój synek będzie miał niską samoocenę i wyrośnie na osobę niepewną siebie, która boryka się z różnymi kompleksami albo na egoistycznego narcyza. Niepewność siebie sprawi, że nie będzie miał własnego zdania i zawsze będzie ulegać wpływowi innych. Z kolei narcyz egoista nigdy nie pomaga innym i nie wie, czym jest empatia i współczucie.

3. Wychowanie bez ojca.

rodzina

Chłopiec potrzebuje męskiego towarzystwa, czyli taty, który będzie dla niego wzorem godnym do naśladowania. Mężczyzna, który nie miał ojca, najczęściej wyrasta na osobę słabą i infantylną, więc musi mieć jakieś inne pozytywne wzorce mężczyzny, np. dziadka, wujka lub ojca chrzestnego. Jeśli jako chłopak był wychowywany wyłącznie przez kobiety, na pewno będzie mu trudniej w roli ojca i męża.

4. Syna nie można rozpieszczać.

krzyk

Niektórzy rodzice są święcie przekonani, że jeśli chcesz wychować dziecko na prawdziwego mężczyznę, to nie wolno go rozpieszczać. Prawda, ale nie do końca. Chłopiec, podobnie jak dziewczynka, potrzebuje miłości, przytulania i całusów. Synek podobnie jak córeczka może przejawiać słabości i nie zawsze powinien być silny. Silny mężczyzna w dzieciństwie otrzymał wystarczająco miłości od swoich rodziców i właśnie dzięki temu jest silny, odpowiedzialny i odnosi sukcesy.

5. Upokarzanie, poniżanie

ojciec

Nigdy nie wyzywaj i nie upokarzaj swego syna. Każdy zasługuje na szacunek i miłość. Dziecko może mieć własne zdanie, którego będzie bronić i rodzice nie mogą mu tego zabronić i tym więcej karać go za to. Musisz wspierać swoją pociechę, gdyż przemoc rodzi przemoc. Pamiętaj o tym!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty