5 cech toksycznych rodziców

Chcesz być idealną matką i wychować idealne dziecko. Po co? Czasami dążenie do ideału może unieszczęśliwić nie tylko twoje dziecko, ale również ciebie. W niniejszym artykule 5 typów zachowań toksycznych rodziców.

Rodzice chcą, aby ich dziecko miało wszystko, co najlepsze, jednak od czasu do czasu popełniają błędy. Toksyczni rodzice często dbają o idealny wizerunek rodziny, tym samym zatruwając życie swemu dziecku, emocjonalnie szkodzą mu. Nawet w dorosłym życiu, osoby mające trudne dzieciństwo mogą ciągle zmagać się z problemami dotyczącymi ich zachowania. Spójrz na siebie i zadaj sobie pytanie: czy nie zachowujesz się jak toksyczny rodzic?

1. Niszcząca krytyka

dziecko

Ciągle krytykujesz nie tylko swoje dziecko, ale również wszystkich swoich domowników i znajomych. Jednak to najczęściej dziecko znajduje się w ogniu niszczącej krytyki, ponieważ jest małe i nie może się bronić. Nawet kiedy chce się usamodzielnić, nie pozwalasz mu na to. Ono chce się uczyć języka czeskiego, ty natomiast mówisz, że nigdy w życiu mu się to nie przyda, więc nie ma po co marnować czasu i pieniędzy.

2. Kij zamiast marchewki

syn

Znasz mnóstwo sposobów na to, jak ukarać dziecko. Natomiast nic nie wiesz o tym, jak skutecznie motywować dziecko do działania i mierzenia się z trudnościami. Jesteś święcie przekonana, że dziecko nie warto chwalić, bo przestanie cię słuchać i wymknie się spod twojej kontroli. Tylko mamusia w tej rodzinie jest idealna!

3. Zniewaga

gra

Każdy występek dziecka traktujesz jako zniewagę. Znowu się wybrudził? Ponieważ nie szanuje twojej pracy i wysiłku. Znowu dostał dwóję w szkole? Nie złość rodzicom się nie uczy. Choruje, ponieważ chce, aby mama straciła pracę i rodzina nie miała, co jeść.

4. Żadnego dialogu

krzyk

Nie potrafisz się dogadać z własnym dzieckiem. Nie traktujesz go jako równoprawnego partnera, ponieważ, co ten gówniarz może mieć do powiedzenia. Żadnego dialogu! Tylko monolog, w którym obwiniasz swoje dziecko i krzyczysz. Dziecko powinno pokornie milczeć i przyznawać się do winy.

5. Oziębłość emocjonalna

córka

Jak tylko dziecko popełni jakiś występek, natychmiast przestajesz zwracać na niego uwagę, nie odzywasz się do niego. Jesteś obojętna i oziębła. Dziecko zaczyna myśleć, że mamusia będzie kochać go tylko wtedy, kiedy będzie grzeczne i dobrze się uczyło. Nie czuje się kochane i ma wrażenie, że nikomu na nim nie zależy, nawet rodzicom. Nastolatek często szuka wsparcia i pomocy w sieciach społecznościowych i sektach, które jak sępy krążą wokół dzieci, wychowanych w toksycznych rodzinach. Zastawiaj sidła na ofiary, zdobywają zaufanie i czarują.

Stosowanie wyżej wspomnianych metod wychowawczych na pewno nie pomoże ci w wychowaniu pełnowartościowego, zdrowego emocjonalnie obywatela. Twoje dziecko wyrośnie na złośliwą, infantylną i oziębłą emocjonalnie osobę, która nie potrafi podejmować samodzielnych decyzji i stawiać czoło trudnościom. Często bycie toksycznym dziedziczymy z pokolenia na pokolenie. Jeśli zauważyłeś, że masz przynajmniej jedną z oznak toksycznego rodzica, zastanów się, jak możesz zmienić swoje zachowanie, aby twoje dziecko było zawsze szczęśliwe i czuło się kochane.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty