5 ciekawostek z życia Szwedów

Królestwo Szwecji – unikalny kraj, który ma dokładnie określone zasady i przepisy prawne. Szwedzi są nadzwyczaj uprzejmi, oszczędni i powściągliwi. Potrafią poświęcać się dla innych, wolą skromne ubrania, nie lubią wyrafinowanego jedzenia, a w ich architekturze panuje uroczy porządek.

Szwecja od dawna uważana jest za wzorcowe państwo dobrobytu. Działa na zasadzie pokojowego współistnienia w jednym kraju. Większość z nas nie rozumie i nie toleruje takich zasad. Nie każdy potrafi cały czas kontrolować swoje emocje, popisać się tolerancją i zaakceptować równość płci.

1. Szwedzi przestrzegają wszystkich zasad i przepisów prawnych.

roznowa

Szwedzi są narodem, który ściśle przestrzega przepisów prawnych. Każdy mieszkaniec ponosi nie tylko odpowiedzialność indywidualną, ale również zbiorową, dlatego dążą do tego, aby nie łamać prawa i szanować przestrzeń osobistą. W dodatku Szwedzi dbają o czystość, na ulicach nie leżą śmieci, segregują śmieci. W tamtejszych sklepach znajdują się automaty, które po wrzuceniu pustych plastikowych butelek oddają za nie należność. Szwedzi nigdy nie mówią źle o innych narodach.

2. Szwecja europejskim liderem równości płci.

morze

W Szwecji nie ma podziału na zajęcia dla dziewczynek i zajęcia dla chłopczyków. W szkole dziewczynki razem z chłopczykami uczą się rzeźbić w drewnie, a oni natomiast robić na drutach i gotować. Jeśli chodzi o rodzinę, to również nie ma żadnego podziału na obowiązki męskie i kobiece. Faceci gotują, piorą i sprzątają.

A co najważniejsze, w Szwecji rodzice mają w sumie aż 480 dni urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego do podziału. Oprócz tego do parlamentu został wniesiony projekt ustawy o uznaniu w państwie trzeciej płci "Hen" (ono). Całkiem niedawno została uchwalona ustawa o tym, że zanim dojdzie do stosunku płciowego, mężczyzna powinien otrzymać na to wyraźną zgodę od kobiety.

3. Szwedzi lojalnie traktują swoje dzieci.

przyroda

W Szwecji obowiązuje zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Nie można wymierzać dziecku klapsa, krzyczeń na niego, szarpać, poniżać. Ten, kto wyrządzi dziecku szkodę cielesną, zostanie skazany na karę pozbawienia wolności lub pozbawiony praw rodzicielskich. Właśnie dlatego Szwedzi są bardzo lojalni wobec własnych dzieci i nigdy nie pouczają cudze dzieci w miejscach publicznych. Jednak to wcale nie oznacza, że Szwedzi nie wychowują swoje dzieci – po prostu robią to w bardzo delikatny sposób, nie prawią kazania, lecz doradzają i pomagają dokonać właściwego wyboru.

4. Szwedzi uwielbiają słodycze.

jedzenie

Szwedzi to prawdziwi łakomczuchy. Nie tylko dzieci, ale również dorośli uwielbiają różnego rodzaju słodycze. Aby w jakiś sposób ograniczyć spożywanie cukru, w Szwecji zakazano sprzedawania słodyczy dzieciom, jeśli nie ma przy nich rodziców. Sprzedawca po prostu nie ma prawa sprzedawać dziecku przysmaków.

W dodatku, słodyczy można jeść tylko w sobotę. Jeśli natomiast chodzi o święta bożonarodzeniowe, to dzieci mogą jeść specjały bez żadnych ograniczeń i kupować w sklepach łakocie bez zgody rodziców.

5. Jak Szwedzi chodzą w odwiedziny i dają prezenty?

śniadanie

Jeśli chodzi o odwiedziny i prezenty, to tutaj również panuje porządek i określone zasady. Szwedzi, wybierając się na jakąś imprezę, zawsze zabierają ze sobą żywność i alkohol, aby nie narażać gospodarza domu na wydatki.

Jeśli chodzi o prezenty urodzinowe lub imieninowe, to racjonalni Szwedzi zawsze mają z tym problem. Po pierwsze, zawsze zapytają solenizanta, co by on chciał dostać w prezencie. Po drugie, jeśli to ma być prezent-niespodzianka, to dokładnie zastanawiają się nad tym, ile ma kosztować, ponieważ osoba, która dostaje prezent, następnym razem powinna kupić prezent w takiej samej cenie. Właśnie dlatego Szwedzi nie dają zbyt drogich prezentów, aby solenizant nie czuł się nieswojo.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty