5 ciekawych faktów o Iranie i jego mieszkańcach

Co wiemy o Iranie? Kobiety w burkach, surowe muzułmańskie przepisy i orientalny koloryt we wszystkim... Wcale nie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci kraj bardzo się zmienił. Irańczycy mają czym zaskoczyć swoich gości.

Tajemniczy daleki kraj, który tak naprawdę mało kto zna. Tutaj nie prowadzone są działania wojenne, a kobiety nie zabija się kamieniami za pojawienie się publicznie bez hidżabu, jak wielu uważa. Przyjeżdżający z Iranu turyści chętnie opowiadają o lokalnych tradycjach i specyficznej mentalności.

1. "Modna" policja

policja

Lokalne przepisy nakazują chodzenie z przykrytą głową i zakrytymi nogami, ramiona powinny być również przykryte rękawami co najmniej trzy czwarte. Tu prawie nie spotkasz kobiety z całkowicie zasłoniętą twarzą, nawet w odległych wioskach. Miejscowa młodzież podąża za modą — z przyjemnością nosi dżinsy i ubrania o jaskrawych kolorach. A chusty już stały się modnym dodatkiem, który tylko lekko zasłania włosy. Lokalna "policja mody" czuwa nad przestrzeganiem prawa na ulicach. Jej przedstawiciele są bardzo lojalni wobec turystów. Zbliżając się do dziewczyny, nieubrani w mundury policjanci robią grzeczne ostrzeżenie i proszą kupić szal.

2. Zamknij się, kobieto

kobiety

Przedstawicielki pięknej połowy ludzkości mają nie tak mało praw, jak wielu uważa. Mogą one zajmować się gospodarstwem lub poświęcić się służbie społeczeństwu. Dla kobiet są otwarte praktycznie wszystkie zawody od kierowcy do ministra.

3. Udane małżeństwo

rodzina

Kolejny popularny mit o tym, że pan młody z panną młodą poznają się dopiero na weselu. W Iranie istnieją bardzo religijne rodziny z surowym wychowaniem, w których małżonków dzieciom wybierają rodzice. Ale to już rzadkość. Często młodzi ludzie wstępują w związek małżeński i mieszkają razem, gromadząc pieniądze na wspaniałe wesele. W tym przypadku nikt ich nie potępia.

4. Niezachwiany patriarchat

razem

Kieruje rodziną zazwyczaj też żona. Ona decyduje, na co wydawać pieniądze i ma do dyspozycji sług, może złożyć wniosek o rozwód. Przed zawarciem małżeństwa konieczne jest podpisanie intercyzy, w której jest przewidziana kwota, którą mąż musi zostawić żonie w przypadku rozwodu.

5. Nie ma terroryzmu

gra

Wielu turystów boi się jechać do Iranu, ponieważ myli go z sąsiednim państwem Irakiem. Ma to swój plus: miejscowa ludność nie jest zepsuta przez turystów. Jest tu bardzo bezpiecznie, psują reputację kraju tylko niełatwe stosunki z USA, a także szereg ograniczeń i sankcji. W rzeczywistości w rankingu "Globalnego Indeksu Terroryzmu" Iran ustępuje nawet takim krajom jak Stany Zjednoczone i Niemcy.

nosy

W Iranie jest bardzo popularna plastyka nosa, ale nie ma popularnych amerykańskich restauracji fast food i portali społecznościowych. Większość ludności mieszka w przestronnych apartamentach z eleganckim wyposażeniem wnętrz, gdzie wszyscy bez wyjątku lubią przyjmować gości. Ten słoneczny kraj z radością odkrywa swoje ramiona dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z jego kulturą i obyczajami.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty