5 czarnych produktów, których lepiej nie nadużywać

Dziś potrawy oraz smakołyki, przygotowanie na bazie aktywnego węgla cieszą się niebywałą popularnością na całym świecie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, co może być niezdrowego w zwykłym węglu leczniczym, ale jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony, i jedna z nich najczęściej jest czarna.

W niniejszym artykule słów kilka o czarnych lodach, deserze oraz paście do zębów. Czy rzeczywiście są takie zdrowe, jak przekonują ich producenci? Czy warto je jeść, czy raczej zrezygnować z ich jedzenia?

1. Czarne lody

lody

Jeśli jeszcze nie jadłeś czarnych lodów, to na pewno widziałeś zdjęcia tego nadzwyczaj popularnego smakołyku na Instagram. Instagramowe lody latem można kupić praktycznie na każdym kroku.

2. Matte Black Latte

kawa

W Nowym Jorku można napić się oryginalnej i bardzo pysznej kawy. W kawiarni Round K podaje się kawę, która bardziej jest podobna do deseru. Na pomysł stworzenia nowej wersji popularnej kawy Latte wpadł barista Ockhyeon Byeon. Zauważył, że mała czarna jest raczej mała brązowa więc, aby dodać jej czerni, uzupełnił kawę o niezwykłe dodatki takie jak węgiel aktywny i kokosowy popiół. Matte Black Latte, która kosztuje 6,5 dolarów, ma wielu zwolenników, ale nie warto jej nadużywać.

3. Czarne koktajle

coctajle

Dziś czarne koktajle to nowy trend. Barmani przekonują, że aktywny węgiel doskonale usuwa toksyny z organizmu, więc jeśli wieczorem przesadzisz z alkoholem, to rano na pewno nie będziesz miał kaca. Prawda jest jednak całkiem inna. Czarne koktajle zawierają zbyt małe dawki węgla leczniczego, by zneutralizować wpływ alkoholu. Natomiast wypłukują witaminy i cenne substancje z organizmu.

4. Czarne jedzenie

burger

Czarne potrawy dziś mają wielu zwolenników na całym świecie. Japoński Burger King wypuścił na rynek czarne burgery, natomiast w USA można zjeść pyszne czarne gofry. Czarne jedzenie wygląda apetycznie, ale niestety może być przyczyną odwodnienia organizmu. Na dodatek węgiel leczniczy nie warto łączyć z antykoncepcją doustną.

5. Czarna pasta do zębów

pasta

Pasta z aktywnym węglem wygląda dość nietypowo i nowo, chociaż węgiel aktywny do szorowania zębów jest stosowany od wieków w Azji Południowej i Afryce. Producenci przekonują, że stosowanie czarnej pasty do zębów jest gwarancją białego uśmiechu i zdrowych zębów. Jak wynika jednak z doniesień naukowców, węgiel aktywny, stosowany do wybielania zębów, może nam zaszkodzić. Pasty wybielające z węglem aktywnym mogą uszkadzać szkliwo zębów oraz dziąsła. Zdaniem badaczy nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność past z węglem aktywnym. Można od czasu do czasu sięgać po czarną pastę, ale nie warto stosować jej na co dzień.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że często do stworzenia czarnych dań i deserów używa się sepię z mątwy, która w przeciwieństwie do węgla aktywnego, jest bezpieczna i zdrowa. Zanim sięgniesz po czarne jedzenie, czytaj etykiety.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty