5 duchowych aspektów psychologii ajurwedyjskiej, które pomogą pozbyć się problemów

Według nauki ajurvedyjskiej problemy powstają wtedy, kiedy występuje nierównowaga sił lub inaczej bioenergii. Jeśli chcemy pozbyć się problemów w naszym życiu, musimy zacząć zdrowo się odżywiać, jak najmniej się stresować, zmienić swój styl życia.

Ajurveda traktuje UMYSŁ, CIAŁO i ŚWIADOMOŚĆ jako trzy odrębne energie. Połączone są ze sobą, ale nie można je traktować jako odpowiedników. Na przykład:

  • Ciało to fizyczna część umysłu (przypuśćmy, że to maszyna).
  • Umysł – część, która odpowiada za nasze myśli (komputer, który steruje maszyną).
  • Świadomość – część, która obserwuje rozum (świadek, czyli my sami).

Komputer i maszyna mogą ulegać zmianom, my sami – nigdy. My to świadomość, która istnieje i jest niezmienna. Według Ajurvedy są cierpienia i dobra fizyczne, psychologiczne i duchowe.

relaks

Warto również uświadomić sobie, że istnieje fizjologia ciała i choroby ciała, istnieje również psychologia umysłu i jego choroby. Świadomość nie posiada ani fizycznego, ani psychologicznego. Istnieje natura ludzka, którą musimy zrozumieć. Należy uświadomić sobie, kim jesteś w życiu i świadomości, a nie w swoim ciele lub umyśle. Naucz się rozumieć i słuchać swego JA, czyli "wewnętrznego świadka", który obserwuje maszynę i komputer.

Jeśli chcesz osiągnąć harmonię psychologiczną, musisz skupić się na swoim "świadku", przy tym nie za bardzo skupiać się na swoim umyśle i ciele. Jest to bardzo trudne zadanie i wyzwanie dla współczesnego człowieka, które jednak da się wykonać. Według psychologii ajurvedyjskiej, żeby się nauczyć skupiać na wewnętrznym "świadku", musisz przede wszystkim skupić się na duchownych praktykach.

1. Joga

joga

Polega ono na opanowaniu swego umysłu, aby zrozumieć, poznać swoją naturę i osiągnąć duchowe oświecenie. Człowiek nie może uspokoić swego umysłu i ciała, przez co nie ma możliwości poznać samego siebie.

2. Prana

prana

Nasz umysł i myśli możemy kontrolować za pomocą oddychania, czyli prany. Prana to energia życia.

Jeśli chcesz uspokoić umysł, musisz uspokoić pranę. Pranę możemy kontrolować za pomocą ćwiczeń oddechowych. Prawidłowy spokojny oddech z zamkniętymi oczami jest kluczem do panowania nad ciałem i umysłem.

3. Mantra

mantra

Mantry wpływają na harmonię między ciałem, umysłem i duszą. Mantra jest dźwiękiem, który poprzez powtarzanie, a także poprzez rytm, modyfikuje działanie umysłu, a zatem i świadomość, praktykującego. Poprzez wibracje mantry możesz usłyszeć swoje Ja.

4. Żywność, dieta, głodówki

dieta

Żywność zatruwa nasze ciało i umysł. Jeśli zaczniesz zdrowo się odżywiać, stosować diety i głodówki będziesz mógł jednocześnie uzdrowić ciało i umysł. Po głodówkach i dietach albo w trakcie można z łatwością uspokoić swój umysł, bez pomocy jogi i prany. Wystarczy po prostu zamknąć oczy. W dodatku głód sprzyja uczeniu się. Na pusty żołądek zapamiętywanie jest bardziej selektywne.

5. Zioła

przyprawy

Zioła pomagają przywrócić naturalną równowagę człowieka. Wywary pozytywnie wpływają na pracę jak oddzielnych narządów, tak i organizmu w całości, usuwają napięcie nerwowe i stres.

Zgodnie z Ajurvedą, jeśli chcesz pozbyć się problemów, musisz się nauczyć wpływać na harmonię między ciałem, umysłem i duszą i zachować wysoką energię. Jeśli chcesz zachować równowagę energii, musisz stosować metody, na które wskazuje psychologia Ajurwedy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty