5 kryzysów rozwojowych w życiu dziecka

W życiu każdego dziecka podobnie jak w życiu człowieka dorosłego możemy wyróżnić kilka podstawowych kryzysów rozwojowych. Każdy rodzić powinien wiedzieć, jak odpowiednio reagować na zmiany zachowania swojej pociechy.

Psycholodzy mają kilka skutecznych porad, które pomogą ci i twemu dziecku je przetrwać.

Rodzice często mają do czynienia z nagłymi zmianami zachowania i humorów swego dziecka. Jeszcze miesiąc temu to było grzeczne i miłe dziecko, a dziś to prawdziwy potwór, którego nie da się kontrolować. Psycholodzy przekonują, że rozwój każdego dziecka ulega skokom i kryzysom rozwojowym. Kryzysy mogą przebiegać mniej lub bardziej dramatycznie.

1. Noworodek

Noworodek

Tuż po przyjściu na świat dziecko przeżywa ogromny stres. Jeszcze całkiem niedawno mieszkało w przytulnym brzuszku matki, a dziś jest narażone na nagłe zmiany temperatur, głód i dolegliwości. Wokół niego znajdują się nieznane osoby i przedmioty. Płacz niemowlęcia to jedyny sposób porozumiewania się z otoczeniem.

To jeden z najtrudniejszych okresów w życiu całej rodziny. Jak najczęściej okazuj bobaskowi swoją miłość i troskę. Postaraj się o to, aby poczuł się kochany.

2. 6 miesięcy

dziecko

Dziecko zaczyna rozumieć, że matka nieco się oddala od niego. Powierzasz opiekę nad swoją latoroślą dziadkom, opiekunce, nie jesteś już cały czas przy nim. Bobasek zaczyna się denerwować. Chce, abyś zawsze była przy nim. Czasami wszystkie obowiązki domowe musisz wykonywać z dzieckiem na rękach. Zaczyna się zwariowany okres, przepełniony kaprysami i histeriami. Oprócz tego dziecko zaczyna raczkować i poznawać otaczający go świat. Jeśli nie chcesz zwariować, musisz podzielić obowiązki domowe między wszystkimi członkami rodziny. Poświęcaj więcej czasu sobie i dziecku. Korzystaj z nowoczesnych gadżetów dla młodych rodziców, którzy ułatwią ci życie: krzesełko, nosidełko etc.

3. Roczne dziecko

rok

Dziecko wyłania się spod opiekuńczych skrzydeł matki i wie już, że jest kimś oddzielnym. Zaczyna przejawiać własną wolę, ma własne ulubione zabawki, ubranka, bajki, które lubi oglądać w telewizji. Chce wszystko robić samo, ale przy tym wymaga twojej ciągłej obecności. Zaczyna się tobie przeciwstawiać, coraz trudniej jest z nim się dogadać. Jednoroczne dziecko to prawdziwe wyzwanie dla rodziców.

W tym okresie musisz maksymalnie okazać mu swoją miłość i troskę. Pozwól mu potrenować niezależność, podejmować własne decyzje. Spędzaj jak najwięcej czasu na zabawach z dzieckiem. Jednocześnie pozwól mu pobawić się samemu, ale oczywiście zawsze miej go na oku.

4. Trzylatek

trzy

Jest to jeden z najtrudniejszych okresów, jeśli chodzi o kształtowanie relacji dzieci z rodzicami. Dziecko czuje się niezależne. Coraz trudniej jest mu się pogodzić z zakazami i nadmierną opieką rodziców. Trzylatek często ma ataki złości, histeryzuje, nie daje się do niczego przekonać.

Rodzice po prostu powinni to przetrwać i być wierni swoim zasadom życiowym i poglądom. Nie mogą ulegać kaprysom swojej pociechy, która chętnie skorzysta ze słabości starszych. Koniecznie uzasadniaj wszystkie swoje zakazy.

5. Siedmiolatek

siedem

Dziecko czuje się jednostką niezależną. Jest małą wersją mamy i taty. Poznało już większość zasad dobrego zachowania. Przed nim trudne wyzwanie – szkoła, nowi przyjaciele. Dziecko bacznie cię obserwuje, aby zrozumieć, czy przestrzegasz zasad, których go uczysz.

Zadbaj o to, aby dziecko poznawało jak najwięcej nowych ludzi i rozwijało swoje nawyki komunikacyjne. Psychicznie przygotuj dziecko do szkoły. Nie opowiadaj horrorów. Wesprzyj go na duchu. Opowiedz mu o zaletach chodzenia do szkoły i korzyściach płynących z nauki.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty