5 najbardziej niezwykłych ogrodów botanicznych na świecie, które przyciągają tłumy turystów

Ogrody botaniczne, które dziś cieszą się coraz większą popularnością, znaleźli nowe sposoby na przyciągnięcie turystów: kładki pomiędzy drzewami, koncerty pod gołym niebem, instalacje artystyczne, restauracje, place zabaw etc.

1. Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch, Kapsztad.

Kirstenbosch

Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch położony niedaleko Parku Narodowego Góry Stołowej u stóp Góry Stołowej w Republice Południowej Afryki. Obecnie, ten znany na całym świecie ogród zajmuje powierzchnię około 1300 akrów, z czego 10% stanowi teren uprawny, a 90% pokrywają naturalne zarośla.

Głównym celem ogrodu jest ochrona roślin z Półwyspu Przylądkowego. W ogrodzie znajduje się roślinność z różnych regionów RPA, w tym sawanna, fynbos karru, naturalne zarośla roślinności twardolistnej, rooibos, kolekcje protei.

Z ogrodu kilka szlaków prowadzi na stoki górskie, które są często używane przez turystów. Są dwie szczególnie popularne trasy na szczyt Góry Stołowej. W ogrodzie również można podziwiać kolekcję posągów, w tym też posąg Nelsona Mandeli, rzeźby kamienne oraz dinozaurów naturalnej wielkości, ukrytych w zaroślach.

2. Gardens by the Bay, Singapur

Gardens by the Bay

Gardens by the Bay jest najlepszym przykładem zielonego budownictwa. To bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących i futurystycznych projektów współczesności.

Ogrody ukryte są pod wielkimi szklanymi kopułami – Flower Dome i Cloud Forest. W Flower Dome klimat jest umiarkowany, suchy. Atrakcją Cloud Forest jest gigantyczny wodospad, wielkie drzewa-kielichy i kładka, którą można między nimi spacerować. Wieczorem drzewa rozbłyskują różnokolorowymi światłami. Każdy chętny może również odwiedzić znajdujący się na terenie parku fantastyczny park wodny.

Jeśli nie przepadasz za kosmosem i futuryzmem, to niedaleko Gardens by the Bat znajdują się Ogrody botaniczne w Singapurze. Na terenie ogrodu znajduje się, m.in. Narodowy Ogród Orchidei.

3. Kew Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne), Londyn

Kew Gardens

Kew Gardens to fascynująca historia, liczne szklarnie, jedno z największych herbariów na świecie, niesamowite atrakcje dla turystów, pracownie naukowe. Kew Gardens znajduje się w odległości kilku kilometrów od centrum Londynu. Jest to zielone, bajkowe królestwo, na którego zwiedzanie będziesz potrzebować nawet kilku dni.

Na szczególną uwagę zasługuje 17-metrowa, aluminiowa instalacja, nazywana Ulem, która pozwala poznać wiele ciekawostek z życia pszczół, stalowa konstrukcja o długości 200 metrów, która pozwala odbyć niepowtarzalny spacer wśród koron drzew na wysokości 18 metrów, ogromna wiktoriańska szklarnia. Wiosną Kew Gardens urzeka niesamowitymi kolorowymi dzwonkami, które pokrywają cały las.

4. The Butchart Gardens, wyspa Vancouver

Butchart Gardens

The Butchart Gardens znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów od wodospadu Wiktorii. Na początku w miejscu ogrodu botanicznego znajdowała się kopalnia odkrywkowa fabryki cementu. Po wyczerpaniu złóż wapnia, kopalnię zamknięto, a jej właścicielka Jenny Butchart postanowiła stworzyć w jej miejscu ogród botaniczny. W taki więc sposób powstał The Butchart Gardens na malowniczej wyspie Vancouver.

Ogród słynie z niesamowitej kolekcji róż, jesiennych kwiatów japońskiego ogrodu klonowego, a także z miejsca, w którym można napić się pysznej herbaty. Ogród położony jest nad wodą (wybrzeże Butchart), więc każdy, kto chce uniknąć kolejki przy wejściu głównym, może się dostać tam łodzią.

5. Saiho-ji, Kioto

Saiho ji

Ogród Saiho-ji słynie przede wszystkim z rzadkich gatunków mchu. Około 120 gatunków różnego mchu pokrywa starożytną świątynię, która została wzniesiona około 1200 lat temu. Kokedera została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dyrekcja ogrodu ogranicza liczbę odwiedzających. Każdy, kto chce odwiedzić piękną świątynię, powinien zarezerwować bilet trzy tygodnie przed zamierzonym przyjazdem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty