5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców podczas konfliktów z dziećmi
Błędy popełniane przez rodziców jedynie nasilają problem i prowadzą do konfliktów między rodzicami a dziećmi.
1. Obwinianie dziecka

Rodzice nie zawsze mają rację. Czasami to właśnie z winy dorosłych dochodzi do konfliktu. Na przykład, kubek stoi na brzegu stołu, a dziecko non stop biega po mieszkaniu. Wiadomo, że wcześniej czy później przewróci ten kubek. Mama jednak w żaden sposób nie reaguje, aż kubek się nie przewróci. I wtedy oczywiście zaczyna się awantura. Mama zamiast tego, by spokojnie dziecku wytłumaczyć, jak ma się zachowywać, za całe to zdarzenie obwinia dziecko.
Jak się zachować w takiej sytuacji? Bądź opanowana i nie pozwól się ponieść emocjom. Dziecko nie potrafi wszystkiego kontrolować, więc to ty musisz być bardziej uważna.
2. Dają sobie monopol na jedyną słuszną prawdę

"Koniec dyskusji. Jestem dorosły, więc wiem, jak jest najlepiej" – ulubione zdanie rodziców, kiedy kończą im się przekonujące argumenty. Owszem, są sytuacje, kiedy musisz to powiedzieć. Jeśli jednak używasz tego zdania zamiast argumentów, to na pewno w taki sposób nie rozwiążesz konfliktu, a jedynie go zaostrzysz.
Jak się zachować w takiej sytuacji? Pamiętaj zawsze o tym, że dziecko ma prawo na własne zdanie, więc lepiej się z nim dogadać, niż przytłaczać go swoim autorytetem.
3. Wykorzystują pieniądze, by zmusić dziecko do robienia tych rzeczy, których od niego oczekują

"Póki tu mieszkasz i cię utrzymujemy, będziesz robić to, co każę" – jedno z najbardziej upokarzających zdań, które pada z ust rodziców. Dziecko jest zależne od rodziców, ale to wcale nie oznacza, że zawsze musi robić to, czego oni chcą, bo oni mają pieniądze, a on nie. Tego typu komunikat niszczy samoocenę dziecka i wpływa negatywnie na relacje między rodzicem a dzieckiem.
Jak się zachować? Musisz jasno uświadomić sobie, że masz obowiązek jako rodzic opieki nad dzieckiem, więc ma prawo do tego, by mieszkać w domu, więc w zamian za jedzenie i ubrania nie musi nic robić.
4. Zmuszają dziecko do przepraszania

Owszem, każdy rodzic powinien uświadomić swemu dziecku, że jeśli jest winne, to musi przeprosić. Jednak nie warto zmuszać go za każdym razem do przepraszania za byle drobiazg. Jest to bomba z opóźnionym zapłonem. Zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że dziecko, już jako dorosły, powtórzy ten komunikat. Czyli powtórzy się relacja, która na jakimś odcinku opiera się na ciągłym przepraszaniu. Najbardziej jednak upokarza i rani dziecko zachowanie rodzica, który sam nigdy nie przeprasza, ale ciągle zmusza swoją pociechę do tego. Dziecko w pewnym momencie się zamknie i później będzie bardzo trudno do niego dotrzeć.
Jak się zachować w takiej sytuacji? Naucz się przepraszać. Nie wywieraj presji na dziecku. Niech dziecko samo uświadomi sobie, że coś zrobiło źle i wtedy dopiero przeprosi.
5. Wrzaski i bicie

Za to, że nie słucha, że zrobiło coś nie tak albo że czegoś nie zrobiło. Daje się dziecku w pupę albo w twarz. Krzyczy się na nie, wyzywa. Wydaje nam się, że klaps jest jedynym skutecznym argumentem, bo poza siłą nic nie działa. Czasami jednak przyczyna złego zachowania może tkwić w braku motywacji, konfliktach w szkole, złym samopoczuciu.
Jak się zachować? Nigdy nie bij dziecka. Owszem, na początku może się wydawać, że klaps to jedyne słuszne rozwiązanie, ale później zrozumiesz, że nie tędy droga, gdyż przemoc rodzi przemoc.