5 najczęstszych błędów, popełnianych przez weganów

Być może masz wśród swoich znajomych osoby, które zdecydowały się przejść na dietę wegańską, ale później z niej zrezygnowały i powróciły do tradycyjnego odżywiania, gdyż stwierdziły, że dieta wegańska jest nieskuteczna.

Mają rację czy jednak popełniają jakieś błędy?

W niniejszym zestawieniu 5 błędów na diecie wegańskiej.

1. Używanie oleju do smażenia

olej

Oleje roślinne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi i stają się substancjami rakotwórczymi, niebezpiecznymi dla człowieka. Przyjmuje się, że w wysokich temperaturach, olej zaczyna się rozkładać na szkodliwe dla ludzkiego zdrowia związki. Nie można wielokrotnie używać tego samego oleju do smażenia. Jeśli na przykład smażysz kabaczki, to po tym, jak przełożysz kolejną porcję na talerz, musisz zmienić olej. Możesz używać dwóch patelni.

2. Nadmierne spożycie produktów, które są zamiennikami tradycyjnego mięsa oraz nabiału

jedzenie

Weganie na przykład jedzą hamburgery z kotletem sojowym zamiast kotleta z wołowiny czy wieprzowiny, sojowe parówki, tofu zamiast sera. Tego typu produkty zawierają różne niebezpieczne substancje chemiczne, które są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Nadmierne spożycie soi może powodować różne choroby tarczycy i wysypkę. Soja transgeniczna otrzymywana jest przy pomocy inżynierii genetycznej, więc warto pamiętać o umiarze.

3. Za dużo węglowodanów

chleb

Każdy z nas powinien dostarczać wraz z jedzeniem swojemu organizmowi białka, węglowodanów oraz tłuszczy, które decydują o harmonijnym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Białko niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni oraz kości. Węglowodany oraz tłuszcze są źródłem energii, obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają zakwaszaniu organizmu. Dieta wegańska jest bogata w węglowodany, więc weganie często zapominają o tłuszczach oraz białku, dostarczając organizmowi głównie sacharydy (cukry).

4. Niedobór witaminy B12 i D3

vitamin

Z powodu niedoboru witaminy B 12 oraz D cierpią nie tylko weganie, lecz także osoby, które preferują tradycyjny sposób żywienia. Witamina B12 poprawia pracę mózgu, odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Witamina D3 poprawia metabolizm, uczestniczy w spalaniu tkanki tłuszczowej, wspomaga pracę serca oraz układu krążenia. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem, musisz regularnie kontrolować poziom witaminy B12 i D3 w organizmie.

5. Za dużo witamin

leczenie

Weganie często stosują różne suplementy diety, które mogą być przyczyną nadmiaru niektórych witamin w organizmie. Niedobór zarówno, jak i nadmiar witamin, jest groźny dla człowieka. Żywność z reguły zawiera wszystkie niezbędne do normalnego funkcjonowania substancje, więc suplementacja jest zalecana tylko wtedy, kiedy badania wykryją niedobór jakiejś witaminy czy minerału.

Na niniejszej liście znalazły się tylko te najczęstsze błędy popełniane przez weganów, których lista oczywiście jest o wiele dłuższa. Unikając ich, będziesz się cieszyć dobrym samopoczuciem i na pewno nigdy nie zrezygnujesz z diety wegańskiej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty