5 najczęstszych lęków przed porodem

Ciąża – szczęśliwy, ale jednocześnie pełen obaw i lęków okres w życiu kobiety. Każda kobieta, która czeka na pierwsze dziecko, boi się porodu. Jednak są również kobiety, które rodzą drugie i trzecie dziecko, a i tak mają lęk przed porodem. I nie ma w tym nic dziwnego. Każda kobieta martwi się o swoje życie i życie swego dzidziusia. I to jest naturalne.

W niniejszym zestawieniu najczęstsze lęki przed porodem i porady psychologów, jak je pokonać.

1. Przedwczesny poród

dziecko

Pod wpływem hormonów i ogromu różnych negatywnych informacji, kobiety często boją się tego, że poronią albo przedwcześnie urodzą. Nie warto słuchać koleżanek, które opowiadają różne bzdury i postarać się jak najrzadziej zaglądać na fora, poświęcone ciąży i porodowi.

Musisz zaufać swojemu lekarzowi i jak najbardziej się skupić na swoim zdrowiu. Zacznij zdrowo się odżywiać, pozbądź się złych nawyków, staraj się unikać przeziębienia. Musisz się przestawić na pozytywne myślenie i na pewno za 9 miesięcy urodzisz zdrowego dzidziusia.

2. Nie zdążę do szpitala i urodzę w samochodzie

poród

Jest to lęk, który można z łatwością pokonać. To tylko w serialach poród trwa zaledwie 10 minut. W przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy, od momentu rozpoczęcia porodu do narodzin niemowlaka, mija zazwyczaj od 8 do 12 godzin.

Na pewno już nie raz zastanawiałaś się nad tym, co będziesz robić, gdy zaczną się skurcze. Masz wszystko dokładnie przemyślane i zaplanowane. W przypadku kobiet, które rodzą po raz pierwszy, z reguły przyjeżdżają do szpitala daleko przed porodem, gdyż często mylą prawdziwe objawy porodu z fałszywymi. Jeśli bardzo się boisz, że urodzisz w samochodzie, możesz na przykład tydzień przed planowanym porodem położyć się do szpitala.

3. Ból porodowy

boli

Większość kobiet boi się okropnego bólu porodowego. Natura zadbała o to, aby kobieta nie umarła z bólu. Jeśli będziesz wiedziała, jak poprawnie oddychać i przeć podczas porodu, to na pewno poradzisz sobie z bólem. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z lękiem przed bólem porodowym, możesz odwiedzać szkołę rodzenia, w której nauczą cię jak poprawnie oddychać i zachowywać się podczas porodu.

Jeśli i to nie pomoże, to możesz poprosić lekarza o znieczulenie podczas porodu. Może to być na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe, czy podpajęczynówkowe. Jednak na taki krok warto się zdecydować tylko wtedy, jeśli masz niski próg bólu.

4. Cesarskie cięcie

cesarz

"Jeśli coś pójdzie nie tak, to przeprowadzą mi cesarskie cięcie". Aby pokonać strach przed cesarskim cięciem, należy uświadomić sobie, że w niektórych przypadkach to jedyny sposób, by uratować życie matki i dziecka. Na szczęście polscy lekarze, w przeciwieństwie do tureckich, przeprowadzają cesarskie cięcie tylko wtedy, kiedy do tego są wskazania.

Jeśli położna mówi, że należy przeprowadzić cesarskie cięcie, musisz się zgodzić. Dziś wykonanie tego typu operacji doprowadzone jest do perfekcji, więc nie masz czegoś się bać i na pewno w przyszłości bez problemów urodzisz drugie dziecko.

5. Drugi poród

razem

Kobiety boją się drugiego porodu, jeśli w czasie pierwszego porodu pojawiły się komplikacje. Jednak prawdopodobieństwo tego, że sytuacja się powtórzy, jest dość niskie. Drugi poród z reguły przebiega sprawniej, skurcze szybciej nabierają na siłę, a proces otwierania szyjki trwa krócej.

Przyjście dziecka na świat to najszczęśliwsza chwila w życiu każdej kobiety. Jeśli chcesz, aby narodziny dziecka kojarzyły się ci się jedynie z radością i szczęściem, musisz pokonać wszystkie strachy, wypełnić swoje życie wyłącznie pozytywnymi emocjami i maksymalnie się odizolować od niepotrzebnych informacji. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z lękami, możesz pójść do psychologa, który nie tylko sprawi, że ciąża i poród będą przebiegać bezstresowo, ale także pomoże ci zostać troskliwą i kochającą matką.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty