5 najdziwniejszych zaburzeń psychicznych

Istnieje wiele różnych, a czasami rzadkich i dziwnych zaburzeń psychicznych, jakie mogą dotknąć ludzki mózg. Chorzy mogą świadomie uszkadzać swoje ciało, podtruwać się, tracić nawyki, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

W niniejszym zestawieniu 5 najdziwniejszych zaburzeń psychicznych, które na szczęście występują dość rzadko.

1. Zespół "Alicji w krainie czarów"

alisa

Zespół "Alicji w krainie czarów" (choroba Todda) związany jest ze zniekształceniem odbioru rzeczywistości. Niektórym pacjentom wydaje się, że ich ciało kurczy się lub wręcz przeciwnie, powiększa się, jak ciało książkowej Alicji. Chorzy widzą ludzi, zwierzęta i otaczające je przedmioty o wiele mniejsze czy większe, niż są w rzeczywistości. Zaburzony jest również odbiór dźwięków: czasem są one dalekie i przytłumione, czasem bliskie, głośne i agresywne.

2. Zespół obcej ręki

Apotemnofilia

Zespół obcej ręki to groźne, ale na szczęście rzadko występujące zaburzenie psychiczne. Chory nie kontroluje poczynań swojej kończyny i wydaje się mu, że dłoń żyje własnym życiem. Jest przekonany, że jedna z jego rąk nie należy do niego.

3. Apotemnofilia

ręka

Apotemnofilia to zaburzenie psychiczne, polegające na obsesyjnej chęci amputacji własnej kończyny. Niektórzy apotemnofile szukają pomocy chirurgów w celu amputacji kończyny, którzy oczywiście tego nie robią, więc oni samodzielnie amputują sobie kończynę.

4. Zespół Diogenesa

Zespół Diogenesa

Zespół Diogenesa związany jest z patologicznym zbieractwem. Jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zespołów. Nazwa zaburzenia wzięła się od imienia greckiego, starożytnego filozofa, Diogenesa. Osoby z zespołem Diogenesa mogą gromadzić przeróżne przedmioty, do których emocjonalnie się przywiązują. Spotykany jest przede wszystkim u seniorów, którzy zrywają kontakty nawet z najbliższą rodziną.

5. Kliniczna likantropia

Kliniczna likantropia

Osoby cierpiące z powodu likantropii klinicznej są święcie przekonani, że mają zdolność do zmieniania się w zwierzę, najczęściej w wilka czy wilkołaka. Chorzy na co dzień zachowują się jak zwierzęta.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty