5 najlepszych pnączy do ogrodu

Urokliwe pnącze mogą upiększyć każdy ogród i także mogą pełnić rolę żywopłotu. Zanim jednak zabierzesz się do ich sadzenia, musisz nieco bliżej się przyjrzeć temu, jak je uprawiać.

Istnieje wiele różnych gatunków pnączy, więc każdy na pewno znajdzie roślinę, która nie tylko upiększy ogród, ale także pomoże ukryć niektóre niedoskonałości domku czy parkanu na działce.

1. Powojniki

Powojniki

Powojniki – kwitnące pnącza, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród ogrodników. Są to pnącza wieloletnie, które znakomicie nadają się zarówno do dużych, jak i do małych ogrodów. Łodygi powojników dorastają u niektórych gatunków do 5 m długości. Kwiaty są okrągłe, duże, o barwach od białej i żółtej przez różową do ciemnofioletowej. Na dodatek mogą być puszyste albo gładkie.

Lubią stanowiska słoneczne, najlepiej czują się na glebach żyznych, próchnicznych. Aby zabezpieczyć powojniki przed silnym wiatrem, należy wybierać odpowiednie stanowiska osłonięte od wiatru. Wymagają silnej podpory.

2. Cytryniec chiński

Cytryniec

Cytryniec chiński – popularne pnącze ogrodnicze. Kwiaty, skupione w grona, drobne, białe o średnicy do 2 cm. Owocuje, pokrywając się gronami czerwonych jagód, które można spożywać do późnej jesieni. Owoce i liście mają zapach cytryny, stąd nazwa cytryniec.

Kwiaty pojawiają się w maju. Z nich na początku jesieni rozwijają się zebrane w grona czerwone jagody. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego najlepiej sprawdzi się w lekkim ocienieniu. Choć jest odporny na mróz, a jednak wymaga zabezpieczania na zimę.

3. Aktinidia

Aktinidia
Ładna roślina, która może się pochwalić pięknymi kwiatami i owocami. Białe kwiaty zebrane po kilka w kwiatostany. Owoce (jagody) aktinidii znane są pod

nazwą kiwi. Są to kuliste jagody. Można je z powodzeniem prowadzić przy ogrodzeniach lub konstrukcjach ogrodowych, takich jak altany. Jeśli chcesz, aby roślina owocowała, musisz jednocześnie posadzić męskie i żeńskie okazy.

4. Winobluszcz (dzikie wino)

Winobluszcz

Mało wymagające pnącze, które przy ścianie dorasta nawet do 20 m wysokości. Ma wąsy z licznymi rozgałęzieniami, zakończonymi tarczkami czepnymi. Drobne kwiaty i fioletowe owoce w postaci granatowoczarnych jagód są niewielkie i mało widoczne. Doskonale nadaje się do zasłonięcia uszkodzonego płotu lub ściany.

5. Trójskrzydlak Regela (Tripterygium regelii)

TrójskrzydlakRegela

Bardzo piękna roślinka. Osiąga wysokość do 10 m. Trójskrzydlak może się pochwalić wysmukłymi kwiatostanami w kształcie stożkowatej, luźnej wiechy dorastającej do 50 cm. Skupiają całe mnóstwo drobnych kwiatuszków w białym kolorze.

Na szczególną uwagę zasługują, jak sama nazwa wskazuje, trójskrzydłowe owoce, podobne do pudełek ze skrzydełkami. Liście przybierają kształt eliptyczny z brzegami, które delikatnie zawijają się ku górze. Wierzchnia strona liści w kolorze intensywnej zieleni, od spodu nieco jaśniejsza. Rozłożysta korona pnącze z czasem brązowieje i drewnieje.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty