5 najpiękniejszych i niezwykłych tras kolejowych

Dziś coraz więcej turystów decyduje się na lot samolotem, chociaż pociągi nadal cieszą się dużą popularnością. Większość z nas podróż pociągiem traktuje jako niesamowitą przygodę rodem z dzieciństwa.

W niniejszym zestawieniu 5 pięknych i niezwykłych tras kolejowych.

1. Orient Express: Paryż-Konstantynopol

Orient Express

Kryminał Agathy Christie – "Morderstwo w Orient Expressie" przyczynił się do wzrostu popularności tej trasy kolejowej. Stał się inspiracją również dla filmów fabularnych i książek, seriali i nawet gier komputerowych. Był to pierwszy luksusowy pociąg pasażerski, który kursował na trasie Paryż-Konstantynopol, który był symbolem komfortu i bogactwa. Luksusowe wagony sypialne i wagony restauracyjne słynące ze swej kuchni, których ściany zdobiły obrazy słynnych malarzy, a na stołach stał tylko najlepszy kryształ. Ostatni regularny kurs Orient Expressu na trasie Paryż–Stambuł miał miejsce w maju 1977 roku. Dziś każdy chętny dzięki firmie Venice-Simplon Orient Express może podróżować legendarnym pociągiem. Spółka wykupiła oryginalne wagony, by promować kolejową turystykę.

2. Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska

Linia transsyberyjska prowadzi z Moskwy do Władywostoku, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km. Pierwszy pociąg z Sankt Petersburga do Władywostoku przejechał w 1904 roku. Podróż pociągiem nr 002 "Rassija" trwa 144 godzin, czyli 6 dni. Zmienia się przy tym aż 8 stref czasowych, podziwia się różne miasta, rzeki (Amur), jezioro Bajkał, krajobrazy syberyjskie i przejeżdża się tysięcy kilometrów.

3. Kolej Flåmsbana

Kolej Flåmsbana

Zbudowana w latach 30. XX wieku, Kolej Flåmsbana uchodzi za jedną z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie. Pociąg wspina się na położony ponad 850 metrów wyżej płaskowyż. Z okien pociągu można podziwiać jeden z największych fiordów w Norwegii – Sognefjorden. W ciągu niespełna godziny jazdy (20 km) zobaczysz majestatyczne górskie masywy, długie, kręte tunele, wodospady i inne charakterystyczne elementy norweskiego krajobrazu.

4. Trasa kolejowa Jungfraubahn

Jungfraubahn

Trasa kolejowa w Szwajcarii, której długość wynosi 10 km, z czego 7 km trasy znajduje się w tunelu, wykutym w masywie gór. Podróż na przełęcz Joungfraujoch pełna jest zaskakujących przystanków. Na jednym z nich możesz podziwiać jaskinię lodową, na innym natomiast wejść na taras widokowy, z którego można podziwiać niesamowite szwajcarskie krajobrazy. Jungfraubahn jest najwyżej położoną w Europie linią kolejową – górna stacja linii znajduje się na wysokości 3454 m n.p.m.

5. Grand West Highland

Grand West Highland

Linia kolejowa została uruchomiona w celu zachęcenia do turystyki. Trasa biegnie przez słynny wiadukt Glenfinnan, który został zbudowany na początku wieku XX, znany z filmów o przygodach Harry’ego Pottera, właśnie dlatego cieszy się ogromną popularnością wśród fanów małego czarodzieja. Pociąg zestawiony jest z lokomotywy parowej z 1940 roku i wagonów retro, pochodzących z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty