5 najstraszniejszych miast widm na świecie

Na ziemi istnieje wiele różnych opuszczonych miejsc, ale są również miasta widma, które od wielu lat świecą przerażającymi pustkami. Mieszkańcy opuszczali je w pośpiechu, zabierając ze sobą tylko nieliczne rzeczy osobiste.

Na świecie można znaleźć wiele opuszczonych miast, które nie są zrujnowane, lecz w pośpiechu opuszczone przez swoich mieszkańców. Opuścili je wtedy, kiedy pozostawanie w nich zagrażało ich życiu.

Wyglądają jak zwykłe miasta, ale po wjeździe do nich, zobaczysz, że świecą przerażającymi pustkami i martwą ciszą. Osamotnione budynki przechowują pamięć o swoich mieszkańcach, siejąc strach wśród szabrowników. W niniejszym zestawieniu 5 najstraszniejszych miast widm na świecie.

1. Prypeć (Ukraina)

pripat

Opuszczone miasto na Ukrainie, często nazywane Miastem Widmem. Miasto zostało założone w 1970 r. jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Dnia 27 kwietnia 1986, po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o ewakuacji miasta. Około 50 tysięcy mieszkańców musiało opuścić swoje domy.

Poziom promieniowania w Prypeci obecnie przekracza kilkakrotnie normę, więc odwiedzanie miasta jest raczej niebezpiecznie, chociaż to wcale nie powstrzymuje eksploratorów nieużytków oraz szabrowników.

2. Famagusta (Cypr)

famagusta

Varosha, malownicza dzielnica Famagusty, w 1970 roku znana była z luksusowych, nadmorskich kurortów i rozmaitych miejsc rozrywki, do której zjeżdżali się celebryci z całego świata. W 1974 zaś roku tureckie wojsko zaczęło bombardować miasto z powietrza. Armia zajęła miasto w ciągu dwóch dni, a greccy obywatele uciekli ze swoich domów. Miasto opustoszało w mgnieniu oka.

ONZ w rezolucji z 1984 roku ogłosiła, że nowe osadnictwo w tym miejscu jest wykluczone, możliwy jest jedynie powrót byłych mieszkańców, właścicieli domów oraz mieszkań. Jednak na razie nikt nie chce wracać do zrujnowanej dzielnicy.

3. Tawurgha (Libia)

tavarga

Zostało wyludnione w wyniku wojny domowej. W 2011 roku miasto zdobyli libijscy rebelianci, którzy zaczęli zabijać mieszkańców miasta, którzy byli potomkami czarnoskórych niewolników. 30 000 osób uciekło. Później kilka tysięcy mieszkańców zostało wypędzonych z miasta, a pod koniec października całkowicie je wyludniono. Mieszkańcy nie mogą powrócić do swoich domów, bo rząd nie może gwarantować im bezpieczeństwo.

4. Kadykczan (Rosja)

kadykchan

Znane na całym świecie rosyjskie miasto widmo, które leży w obwodzie magadańskim. Zostało opuszczone po tym, jak w 1996 roku w miejscowej kopalni nastąpiła eksplozja, po której została ona zamknięta. Większość mieszkańców po zamknięciu kopalni straciła pracę, więc musiało opuścić miasto, by szukać lepszego życia. Od 2001 roku miasto świeci pustkami.

5. Kilamba (Angola)

kilamba

Nova Cidade de Kilamba – miasto w Angoli, położone niedaleko od stolicy. Według pierwotnych planów, w Kilambie miałoby mieszkać nawet pół miliona ludzi. W budownictwo miasta zainwestowano ponad 3 mld dolarów.

W 2012 roku kupiono kilka mieszkań, ale nadal pozostaje w większości niezamieszkane, gdyż ceny apartamentów przekraczają możliwości finansowe Angolczyków. Określono go jako miasto duchów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty