5 najważniejszych etapów małżeństwa, kiedy może dojść do rozwodu

Każdy z nas doskonale wie, że zbudowanie udanego, szczęśliwego związku i małżeństwa to nie lada wyzwanie, codzienna praca i wysiłek. Nie zważając na to, że najczęściej małżeństwa zawiera się z miłości, to niestety z biegiem czasu w większości małżeństw to uczucie gaśnie. Więc w której z faz najczęściej dochodzi do kryzysu i rozwodu?

Wiadomo, że pierwszy rok małżeństwa jest niemalże najtrudniejszy. Małżonkowie zaczynają uświadamiać sobie, że bardzo się od siebie różnią, uczą się akceptować wady swego współmałżonka, zaczynają się kłócić. Również nie raz słyszeliśmy o tym, że jak tylko małżonkowie decydują się na wyprowadzenie od rodziców, po jakimś czasie dochodzi do rozwodu. Więc w jakich jeszcze etapach istnieje wielkie prawdopodobieństwo rozwodu?

1. Kryzys pierwszych dwóch lat: "Spadają nam różowe okulary"

1 2 lata

Jak już wspominaliśmy wcześniej, pierwszy rok małżeństwa jest najtrudniejszy. Spadają nam różowe okulary, zaczynamy uświadamiać sobie, że nasz współmałżonek wcale nie jest taki idealny, jak się wydawało nam przed ślubem. Błogostan ustępuje stopniowo małżeńskiej codzienności: płaceniu rachunków, sprzątaniu i zwykłej rutynie dnia powszedniego. Również małżonkowie zaczynają rozumieć, że bardzo się od siebie różnią, mają różne zdania, przyzwyczajenia, wady, które trzeba zaakceptować.

Sytuacja może się zaostrzyć, kiedy na świat przychodzi dziecko. Młodzi rodzice więcej nie mają czasu dla siebie. Psycholodzy przekonują, że ten zbyt trudny etap małżeństwa można pokonać bez trudu, jeśli każdy ze współmałżonków będzie miał własne miejsce, do którego może uciec i pobyć sam na sam ze sobą.

2. Kryzy po 3-4 latach: "Wracamy do życia sprzed ślubu"

3 4 lata

Po 3-4 latach ślubu małżonkowie zaczynają nagle uświadamiać sobie, że utracili własną indywidualność i tożsamość. Na pierwszym planie staje rodzina, co niektórych bardzo przeraża. Małżonkowie, aby jakoś od tego uciec, coś zmienić, wracają do nawyków i przyzwyczajeń sprzed ślubu. Odnajdują starych znajomych, wracają do dawnego hobby, zmieniają pracę, aby w taki sposób poczuć się znowu młodym i wolnym.

Jak i w poprzednim przypadku, kryzys się nasila po urodzeniu dziecka. Kobieta w całości się poświęca dziecku, natomiast mąż czuje się porzucony i zaniedbany przez nią. Aby uniknąć konfliktu i rozwodu, należy podzielić obowiązki domowe, zaangażować męża do pomocy przy dziecku. Również nie warto zaniedbywać swojej pasji, która wspaniale pomaga się odstresować.

3. Kryzys po 6-7 latach wspólnego życia: "Brak romantyzmu"

6 7 lata

W każdym związku po jakimś czasie pojawiają się stabilizacja i nuda. Do relacji wkrada się rutyna, stajemy się zniechęceni nawet seksem. Zaczynamy się sobą nudzić w łóżku, wiemy, że seks nie podaruje nam jakichś nowych przeżyć i doznań. Mąż nie ma już ochoty na codzienne uprawiane seksu i nie działają tu żadne kobiece sztuczki, takie jak nowa seksowna bielizna, zapalone świece i wino. Jedynie irytują i jeszcze bardziej zniechęcają faceta.

Na tym etapie często dochodzi do zdrad. Mąż szuka nowych wrażeń i doznań w ramionach kochanki. Kobieta natomiast zaczyna coraz więcej uwagi poświęcać swojej karierze, poznaje nowych ludzi, w tym też mężczyzn. Małżonkowie bardzo szybko oddalają się od siebie. Jeśli chcesz uniknąć kryzysu na tym etapie, musicie zresetować Wasze małżeństwo i pomoże Wam w tym romantyzm i czułość. Jak najczęściej wybierajcie się na romantyczne randki, spacery, kolacje, wczasy. Spędzajcie jak najwięcej czasu tylko we dwoje, aby zakochać się w sobie na nowo.

4. Kryzys po 11-13 latach związku: "Nie chcemy walczyć o rodzinę"

11 13 lata

Psycholodzy przekonują, że jest to najgłupszy etap małżeństwa. Po 11-13 latach wspólnego życia małżonkowie czują się wypaleni, już więcej nie mają ochoty na to, aby inwestować w swoją rodzinę i relacje. Małżonkowie przeszli razem wiele trudności i radosnych chwil, jak to się mówi "na dobre i na złe": choroby, brak pieniędzy, niepowodzenia, wspólne sukcesy, narodziny dzieci. Po takich mocnych przeżyciach codzienne życie wydaje się być nudne i monotonne. Małżonkowie zaczynają się zastanawiać nad tym, aby się rozwieść, bo nie ma sensu już tkwić w tym związku, który już nie ma przyszłości.

Najczęściej faza ta dotyczy czterdziestolatków, kiedy to dochodzi do kryzysu nie tylko rodzinnego, ale również wewnętrznego: zaczynamy uświadamiać sobie, że połowa życia już minęła, a my jeszcze tak naprawdę niczego nie osiągnęliśmy. Jeśli chcecie uniknąć rozwodu, to musicie się poświęcić swoim dzieciom, które najczęściej przeżywają w tej fazie okres dojrzewania. Nastolatkowie powinni widzieć w domu kochających się rodziców, a nie ciągle kłócących się ze sobą mamę i tatę. Organizujcie wspólne wakacje rodzinne, zacznijcie razem uprawiać sport etc.

5. Kryzys po 20 latach wspólnego życia: "Okres pustego gniazda"

20 lat

Jeden z najtrudniejszych etapów w związku nazywany syndromem pustego gniazda. W każdej rodzinie nadchodzi "okres pustego gniazda": kiedy dorosłe dzieci podejmują decyzję o opuszczeniu domu rodzinnego. Właśnie wtedy facet decyduje, że więcej już nic go nie trzyma w rodzinie, więc może spokojnie odejść.

Dzieci już odchowane, żona już więcej nie pociąga, więc może zacząć życie od nowa. Mężczyźni po 40, zazwyczaj jeszcze wyglądają dość atrakcyjnie, więc na pewno będą cieszyć się powodzeniem wśród kobiet. Natomiast kobieta na tym etapie czuje się mało atrakcyjna, jest święcie przekonana, że nic dobrego więcej na nią nie czeka. Często dochodzi do kłótni między współmałżonkami na tle tego, że kobieta czuje się opuszczona przez męża, któremu jak jej się wydaje, oddała najlepsze lata życia.

Psycholodzy przekonują, że warto zapomnieć o wspólnym obwinianiu się i pretensjach i pamiętać o tym, że zaraz właśnie przeżywacie drugą młodość. Teraz macie czas wyłącznie dla siebie. Możecie podróżować, kochać się, kiedy macie na to ochotę, odwiedzać razem kursy, warsztaty. To etap małżeństwa, kiedy najbardziej potrzebujecie wzajemnego wsparcia, miłości i wytrwałości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty