5 największych mitów na temat wody
Dietetycy przekonują, że każdy z nas powinien codziennie pić około 2 litrów wody, aby mieć dobre samopoczucie i smukłą sylwetkę, zwłaszcza jeśli aktywnie uprawiamy sport. Jeśli podczas ćwiczeń nie będziemy pić wystarczająco wody, może dojść do odwodnienia.
Woda szczególnie jest nam potrzebna podczas upałów, kiedy to istnieje ogromne ryzyko odwodnienia organizmu. Lekarze zalecają obfite nawodnienie organizmu latem, ponieważ istnieje wiele negatywnych skutków odwodnienia. W niniejszym zestawieniu 5 popularnych mitów na temat wody, w które wciąż wierzymy.
1. Przewlekłe odwodnienie organizmu – poważna choroba.
Kiedyś wypijaliśmy jedną szklankę wody podczas spożywania posiłku i wcale się nie przyjmowaliśmy tym, że dojdzie do odwodnienia. Dziś natomiast jedna godzina bez wody to już prawdziwa tragedia.
W tym przypadku chodzi wyłącznie o autosugestię. Fachowcy zalecają w tej sytuacji wyluzować i się zrelaksować. Jeśli nie spożywasz produktów, które zawierają dużo soli, to nie musisz dodatkowo się nawadniać. Pokarm dostarcza organizmowi niezbędnej dziennej dawki płynów. Pij wodę wyłącznie wtedy, kiedy chce ci się pić.
Musisz włączyć do swojej diety żywność, która zawiera najwięcej wody, czyli warzywa i owoce. Ogórki, kalafior, szpinak, truskawki zawierają 90% wody.
2. Mózg myli poczucie głodu z pragnieniem.
Kolejny mit, w który wciąż wierzymy. Mózg odróżnia poczucie głodu od pragnienia, ponieważ są to dwa całkowicie różne procesy i mechanizmy. Głodowi towarzyszy burczenie w brzuchu i uczucie pustki w żołądku, zaś pragnieniu – suchość w ustach.
Jeśli jesteś głodny, to na pewno woda nie da ci uczucia sytości. Uczucie głodu może być konsekwencją stresu.
3. Każdy powinien pić 2 litry wody dziennie.
Fachowcy przekonują, że to przypadkowa liczba, która nie ma żadnych naukowych potwierdzeń. Każdy organizm jest inny, więc każdy z nas potrzebuje różnej ilości wody. Ktoś potrzebuje więcej, ktoś – nieco mniej. Podczas upałów jednak rzeczywiście należy pić jak najwięcej wody. Pić wodę trzeba tylko wtedy, kiedy się naprawdę chce pić. Nic na siłę.
Również warto uwzględnić tan fakt, że chodzi nie tylko o czystą wodę, lecz o wszystkie płyny, które dostarczamy naszemu organizmowi.
4. Ani rusz na siłownię bez wody!
Istnieje przekonanie, że na skutek nadmiernego pocenia się podczas uprawiania sportu może dojść do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec, należy pić, jak najwięcej wody.
Do odwodnienia na pewno dojdzie, natomiast nadmiar wody w organizmie może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Wraz z potem tracone są składniki mineralne, w tym także sód, dlatego sportowcy powinni spożywać większe dawki soli niż przeciętny człowiek. Jeśli na dodatek zaczniesz pić więcej wody, to może dojść do hiponatremii – niedobór sodu we krwi, który w przypadku niepodjęcia leczenia, może doprowadzić do śmierci. W organizmie gromadzi się za dużo wody, gdyż to właśnie sód reguluje poziom płynów.
5. Woda hamuje apetyt
Kolejny mit. Jak już wspominaliśmy wcześniej, mózg odróżnia głód od pragnienia. Głód przypomina nam o tym, że musimy coś jeść, by mieć pełny żołądek, woda natomiast oczyszcza nasz żołądek. Uczucie sytości po wypiciu wody to zwykła autosugestia.
Nie warto ufać wszystkiemu, co mówią dietetycy. Należy zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie informacje, zawarte w internecie, bo czasami cudowny środek może być bardzo niebezpieczny i groźny dla zdrowia.