5 największych ucieczek z więzienia

Kto był najlepszym uciekinierem w historii? Skomplikowane plany, czasami miesiące przygotowań i wszystko dopięte na ostatni guzik. To nie fikcja w stylu serialowego „Skazanego na śmierć” – to rzeczywistość. Oto autentyczne, niesamowite ucieczki z więzienia, jakie widział świat!

1. Więzienie Ghasr, Teheran, Iran

Więzienie Ghasr

Gdy rewolucja zalała Iran i zwolennicy Ajatollaha sięgnęli po władzę, uderzyli także w tych, których postrzegali jako politycznych i gospodarczych partnerów Szacha. Dlatego aresztowali najwyższych menedżerów EDS (Electronic Data Systems Corp), która miała lukratywne kontrakty z rządem Iranu. Paul Chiapparone i Bill Gaylord z EDS znaleźli się w stołecznym więzieniu. Na wieść o tym Ross Perot natychmiast uruchomił wszelkie dostępne kontakty, aby oswobodzić swoich pracowników, czy to oficjalną drogą, czy też korzystając z zakulisowych mechanizmów.

Lojalność wobec swoich pracowników i troska o nich były dla niego priorytetem. Zawiodły niestety wszystkie formalne i nieformalne kanały. W obliczu takiej sytuacji Ross Perot postanawia przygotować i przeprowadzić akcję odbicia więźniów. Rozmawia w tajemnicy z kilkunastoma najbardziej zaufanymi pracownikami i udaje mu się skompletować 14-osobowy oddział. Oddziałem dowodził Arthur D. Simons – jedyny wojskowy w zespole, stary znajomy i osobisty przyjaciel Rossa Perota. W lutym 1979 roku udało się uwolnić nie tylko Paula i Billa z twierdzy, ale również 11 tys. innych więźniów. Historia odbicia amerykańskich więźniów opisana książce w Kena Folletta "Na skrzydłach orła".

2. Ucieczka ze States Model School, Pretoria, RPA

Pretoria

W październiku 1899 r., 25-letni Winston Churchill jako korespondent London Morning Post z przypłynął do Południowej Afryki by relacjonować przebieg wojny angielsko-burskiej.c Podróż pociągiem pancernym w głąb lądu, do oblężonego miasta Ladysmith w którą udał się Churchill wraz z grupą około 150 brytyjskich żołnierzy, przerwała zasadzka i rozbicie Anglików przez Burów. Churchill dostał się do niewoli. Churchill, choć był cywilem, traktowany był jak jeniec wojenny. Niedługo potem uciekł z więzienia w Pretorii.

Na początku przeskoczył przez parkan, a później dostał się do kolei i wsiadł do pociągu towarowego. Rano wysiadł z pociągu i znalazł się w małej wsi. Młody człowiek bardzo chciał pić, więc zapukał do pierwszego domu, który zobaczył. Okazało się, że mieszkał w nim angielski właściciel kopalni. Ukrywał Churchilla trzy dni w swojej kopalni. Gdy za jego schwytanie (żywego lub martwego) wyznaczono nagrodę w wysokości 25 £, pomógł mu przedostać się do Mozambiku.

3. Jakutsk, Syberia

Jakutsk

Porucznik kawalerii WP dostał się do niewoli sowieckiej w czasie kampanii wrześniowej. Został uznany za szpiega i skazany na 25 lat przymusowych robót na Syberii. Od pierwszych dni w obozie myślał o ucieczce. Miał 25 lat i nie chciał reszty życia spędzić w sowieckiej niewoli. Rawicz znajduje sześć osób gotowych uciec z nim z obozu. Trwają gorączkowe przygotowania, by pod nieobecność komendanta obozu wprowadzić w życie śmiały plan. W warsztacie narciarskim Rawicz suszy chleb na suchary, robi nóż z kawałka złamanej piły i dorabia stylisko do siekiery. 10 kwietnia 1941 roku oni uciekli.

Największym zagrożeniem była wieża strażnicza. Na szczęście gęsty śnieg ograniczał widoczność do 20 m. Uciekają w Himalaje, później do Indii. Przez Mongolię, pustynię Gobi i Himalaje przedostają się Brytyjskiej Indii. Rawicz i jego przyjaciele pokonali 6 tys.km.

4. Libby Prison (Richmond, Wirginia)

Libby Prison

Libby Prison (Richmond, Wirginia) było jednym z tych więzień, które nie cieszyły się zbyt dobrą sławą podczas wojny secesyjnej. Było też jednak świadkiem jednej z najbardziej śmiałych ucieczek podczas trwania tego konfliktu. W 1864 r. grupa 15 żołnierzy Unii, której przewodzili pułkownik Thomas E. Rose i major A. G. Hamilton, zdołała przebić tunel z piwnicy na pobliską wolną przestrzeń. Nie było to proste zadanie, gdyż piwnica była ciemna i pełna robactwa. Zresztą nie bez powodu nazywano ją Szczurzym Piekłem (Rat Hell).

Po 17 dniach kopania zakończyli swoje dzieło i grupą 109 żołnierzy zdołali uciec do miasta Richmond, a stamtąd rozpocząć bieg ku pozycjom swoich oddziałów. 48 z nich zostało schwytanych, a dwóch utonęło w pobliskiej rzece, jednak 59 zdołało bezpiecznie dotrzeć do celu. Ich ucieczka pozostaje najbardziej udaną ucieczką z więzienia podczas wojny secesyjnej.

5. Ucieczka z Alcartaz

Ucieczka z Alcartaz

W 1962 r., Frank Morris oraz Clarence i John Anglin spędzili miesiące na opracowaniu skrupulatnego planu czegoś, co stało się wręcz podręcznikowym przykładem ucieczki z więzienia. Trio umieszczone było w słynnym więzieniu na wyspie Alcatraz w San Francisco, które uważane było za jedno z najbardziej odpornych na ucieczki więzień, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Mężczyźni użyli całej gamy narzędzi, wliczając w to wiertło zrobione z silnika odkurzacza. Posłużyło ono do przebicia się przez betonową ścianę i dostania się w ten sposób do szybu wentylacyjnego. Ich droga wiodła następnie przez komin, wprost na plażę, z której ruszyli stworzonym własnymi rękami pontonem ku Zatoce San Francisco. W łóżkach ułożyli sztuczne głowy zrobione z mydła, ludzkich włosów i papieru toaletowego, przez co strażnikom wydawało się, że śpią. Ucieczka została odkryta dopiero nad ranem, a do tego czasu wieść już po nich zaginęła. Dowody wskazywały na to, że prawdopodobnie utonęli, ale ich ciał nigdy nie odnaleziono.

źródło:Mentalfloss
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty