5 niebezpiecznych nawyków i przyzwyczajeń w kuchni, które warto zmienić

Nawet niektóre doświadczone gospodynie domowe popełniają błędy w kuchni, które negatywnie wpływają na zdrowie. Kuchnia może być bardzo niebezpiecznym miejscem, jeśli nie zmienić niektórych nawyków i przyzwyczajeń.

Dlaczego zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednich zasadach przyrządzania żywności? Ponieważ niektóre nasze przyzwyczajenia powodują, że przygotowywane przez nas potrawy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

1. Mycie mięsa przed ugotowaniem

mięso

Nie od dziś wiadomo, że bakterie w wodzie dobrze się namnażają. Mycie mięsa pod bieżącą wodą usuwa tylko niewielką ilość drobnoustrojów. Mięso w supermarketach jest odpowiednio chronione i jest czyste. Całkiem inaczej wygląda sytuacja, jeśli mówimy o mięsie, kupionym na targowiskach. Cuchnące, sprzedawane niemal z ziemi, bez lodówki, bez odpowiednich badań, dlatego też mycie takiego mięsa jest niebezpieczne, ponieważ umożliwia zakażenie bakteriami chorobotwórczymi wielu miejsc w kuchni, np. blatu, zlewu lub kranu. Więc mycie mięsa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego mięso najlepiej osuszyć ręcznikiem papierowym i gotować go przez dłuższy czas w wysokiej temperaturze.

2. Jedzenie surowego ciasta

ciasto

W surowym cieście znajdują się surowe jajka, które mogą być skażone bakteriami salmonelli, dlatego też jego jedzenie jest niebezpieczne. Oprócz tego w surowej mące może znajdować się bakteria E.coli, która może wywołać krwawą biegunkę i zatrucie pokarmowe.

3. Zepsute jedzenie

smacznie

Nie warto jeść zepsutego jedzenia, aby rozpoznać, czy jest przydatne do spożycia. Świeżość jedzenia można określić na podstawie zapachu i koloru. Zjedzenie nawet kromki chleba z pleśnią może skończyć się rozstrojem żołądka.

4. Używanie jednego noża do krojenia różnych produktów

nóż

Czasami gospodyni domowe, które chcą oszczędzić, używają jednego i tego samego noża do krojenia zarówno mięsa, jak i warzyw. Jednak jest to bardzo niebezpieczne. Na mięsie mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, które zostają na nożu, a następnie przenoszą się na inne produkty, które kroimy. Podczas gotowania najlepiej mieć osobny nóż do krojenia, ryb, mięsa, warzyw, również osobne deski do krojenia.

5. Zapominamy o myciu rąk podczas gotowania i zmianie gąbek do zmywania naczyń

mycie

Podczas przyrządzania różnych potraw nasze ręce mają kontakt z różnymi bakteriami, dlatego też należy pamiętać o dokładnym ich umyciu, na przykład po kontakcie z mięsem lub rybami.

Jeśli natomiast chodzi o gąbki do zmywania naczyń, to na ich powierzchni znajduje się około 82 miliardów bakterii, które są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Według ekspertów stare gąbki najlepiej wymieniać na nowe co tydzień.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty