5 niezawodnych sposobów jak opanować histerię u dziecka
Lekarze wytypowali kilka niezawodnych i skutecznych sposobów, jak opanować histerię u dziecka bez żadnych negatywnych skutków dla jego psychiki.
1. Ignorowanie
Nie najlepszy sposób, ale na pewno działa. Ignorowanie histerii, zwłaszcza u dziewczynek, jest rozpowszechnionym sposobem na opanowanie histerii w krajach Europy Zachodniej. Nie jest tajemnicą, że dziecko zaczyna histeryzować, aby w taki sposób przyciągnąć uwagę rodziców i otaczających. Zatem jeśli maluch zobaczy, że jego wygłupy na nikim nie robią wrażenia, szybko zaprzestanie takich sposobów. Jeśli natomiast poddamy się emocjom dziecka, sami się zdenerwujemy, stracimy pewność i opanowanie, wtedy konflikt jedynie się nasili i dziecko zacznie jeszcze bardziej histeryzować.
Najważniejsze, pamiętaj o tym, że ignorowanie w tej sytuacji nie powinno być synonimem obojętności i niewrażliwości. Dziecko nie może się czuć porzucone i nikomu niepotrzebne. Na przykład w Wielkiej Brytanii rodzice wysyłają dziecko do pokoju, z którego nie może wyjść, dopóki się nie uspokoi. Polscy lekarze natomiast radzą ignorować histerię, przy tym nie przerywając kontaktu wzrokowego i werbalnego. Należy rozmawiać z dzieckiem, zadawać mu różne pytania, zachowywać się tak, niby nic się nie dzieje, czyli ignorować histerię.
2. Zaangażowanie dziecka do opanowania histerii
Emocje podczas histerii sięgają apogeum, więc dziecko często nie może samodzielnie nad nimi zapanować. Rodzice mogą pomóc mu, angażując go do opanowania histerii i stając się jego sojusznikiem w tej walce. Można wspólnie znaleźć jakieś zabawne określenie tego stanu, na przykład "mała zołza" albo "beksa" i wspólnie walczyć z nią.
Można uspokoić dziecko poprzez zabawę, w której histeria jest znienawidzonym wrogiem, którego należy pokonać. Jest to najlepszy sposób na opanowanie histerii u chłopczyków w wieku od 4 do 7 lat. Podoba im się walczyć, kogoś pokonywać, więc szybko się uspokajają. W Japonii stworzono nawet kreskówkę, w której histerię przedstawioną jako złą ciocię.
3. Mówienie o emocjach dziecka
Podczas napadu histerii należy rozmawiać z dzieckiem o tym, co on czuje, aby ono uświadomiło sobie, co się z nim dzieje. Należy wymienić wszystkie emocje, które ono czuje: złość, frustracja, nienawiść, żal. Najważniejsze zadanie – dziecko powinno zrozumieć, co czuje. Oto jeden z przykładów, jak należy rozmawiać z dzieckiem podczas napadu histerii: "Wiem, że jesteś zły, że nie kupiliśmy ci zabawki, którą chciałeś. Nie złość się i nie denerwuj. Na pewno dostaniesz ją następnym razem. Nie jest warta tego, aby przez nią się złościć i płakać".
Najważniejsze, kilka razy podczas rozmowy nazwać to, co dziecko czuje. Działa to podświadomie na dziecko i ono się uspokaja. W Hamburgu naukowcy od lat badają ten sposób i udało im się udowodnić jego efektywność.
4. Alternatywa
Jeśli dziecko wykorzystuje histerię do osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu, to można zaproponować mu coś w zamian. Na przykład, jeśli dziecko zaczyna histeryzować, kiedy nie dostaje wymarzonej zabawki, to można zaproponować mu w zamian lody lub słodycze. Jednak nie jest to sposób na długą metę, bo dziecko zrozumie, że za pomocą histerii może wymusić na rodzicach wszystko, czego tylko chce i zacznie sprytnie nimi manipulować.
Można wykorzystywać tę metodę tylko wtedy, kiedy rodzice mniej więcej wiedzą, przez co ich dziecko może dostać napadu histerii i zapobiec temu, proponując coś mu w zamian. Na przykład, idąc do przedszkola, mijacie park, w którym twoje dziecko chciałoby się pobawić rano, ale nie macie na to czasu, więc nie zgadzasz się i oczywiście zaczyna się histeria. Rodzice, wiedząc, że tak się dzieje za każdym razem, gdy idą przez park, muszą zapobiec powtórzeniu tej sytuacji, poprzez zaproponowanie alternatywy: zaraz spokojnie idziemy do przedszkola, natomiast wieczorem wszyscy razem idziemy do parku, a później na lody.
5. Odwrócić uwagę dziecka
Histeria u dziecka nie ogranicza się tylko do problemu emocjonalnego, ale ma także wpływ na funkcjonowanie całego organizmu dziecka, więc należy zmienić tryb życia dziecka. Zajęte czymś ciekawym, szybko zapomina o konflikcie i rozładowuje swoje napięcie emocjonalne. Można zapisać go na jakieś zajęcia sportowe, zwiedzać z nim ciekawe zakątki waszego miasta rodzinnego. Zmiana otoczenia również pozytywnie wpływa na stan emocjonalny dziecka, które poznając nowych przyjaciół i adoptując się w nowym środowisku, nie będzie miało czasu na histerie.
Podczas napadu histerii nie można na dziecko krzyczeć, bić go, potrząsać nim.
Psycholodzy przekonują, że lepiej zapobiegać histerii niż później szukać sposobów na jej opanowanie. W tym celu należy rozmawiać ze swoim dzieckiem, aby zawsze wiedzieć, co ono czuje, wspierać go w trudnych chwilach i zawsze być przy nim. Jeśli twoja pociecha będzie ci ufać, na pewno będzie zawsze szczęśliwa i roześmiana.