5 niezawodnych sposobów na uderzenie gorąca w menopauzie

Uderzenie gorąca i pocenie się, rozdrażnienie, zaburzenie koncentracji, bóle głowy, kołatanie serca? Menopauza – koszmar każdej kobiety, którego można uniknąć, jeśli się do tego odpowiednio przygotować.
chora

Menopauza znana również pod nazwą klimakterium albo przekwitanie to okres w życiu kobiety, w którym ustaje menstruacja, na skutek czego nie można już mieć więcej potomstwa. Klimakterium zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, statystycznie najczęściej w wieku 51 lat.

W trakcie trwania klimakterium kobietom najczęściej doskwierają różne dolegliwości, ale najbardziej uciążliwe to uderzenia gorąca i pocenie się. Uderzenia gorąca to nic innego jak nagle pojawiające się uczucie ciepła przepływające przez całe ciało. Opisywane jako nagłe uczucie ciepła w klatce piersiowej, twarzy i głowie, a następnie zaczerwienienie, pot, a czasami dreszcze. Towarzyszą mu silne pocenie, wypieki na twarzy, poczucie dezorientacji i niepokoju.

lekarz

Jak złagodzić objawy menopauzy? Z pomocą przyjdzie lekarz-ginekolog, który po przeprowadzeniu szeregu badań zaleci odpowiednią terapię. W niniejszym zestawieniu 5 sposobów na złagodzenie objawów menopauzy.

1. Sport

sport

Umiarkowana aktywność fizyczna skutecznie pomoże złagodzić niektóre objawy menopauzy. Wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się napięcia fizycznego i emocjonalnego, zbędnych kilogramów, ponieważ wiele kobiet w menopauzie boryka się z nadwagą. Bieganie, siłownia, tańce, joga, chód... Możesz wybrać ten rodzaj aktywności fizycznej, który najbardziej ci odpowiada.

2. Zdrowe odżywianie

woda

Jak tylko zauważyłaś u siebie pierwsze objawy menopauzy, musisz natychmiast zmienić swój jadłospis, z którego należy wyeliminować tłuste, słone i ostre potrawy, alkohol, kawę. Wzbogać swoją dietę w produkty żywnościowe bogate w wapń, magnez i błonnik. Również w niej nie może zabraknąć chudego mięsa, ryb, owoców, warzyw i oczywiście zawsze pamiętaj o piciu wody. Możesz zażywać dodatkowo kompleks witamin i minerałów.

3. Fitoterapia

rozmowa

Zioła bardzo skutecznie łagodzą przykre objawy menopauzy. Szczególnie zalecane są soja, siemię lniane, pluskwica groniasta, niepokalanek pieprzowy, serdecznik, żeń-szeń. Serdecznik, soja i żeń-szeń pomagają wyrównać poziom estrogenów, których brak w organizmie odpowiada za przykre objawy menopauzy. Korzeń pluskwicy groniastej i krwawnik pospolity mają rozkurczowe i przeciwzapalne działanie.

Warto nieco więcej czasu poświęcić na zapoznanie się z leczniczym działaniem ziół, aby dobrać te, które najbardziej ci odpowiadają.

4. Pielęgnacja ciała i duszy

czas

Podczas menopauzy kobieta bardzo się poci, więc warto brać prysznic kilka razy dziennie. Pamiętaj również o swoim stanie psychicznym! Po pierwsze, musisz zadbać o zdrowy, pełnocenny sen. Kobieta w czasie menopauzy potrzebuje wsparcia i miłości swoich bliskich. Nie krępuj się i pogadaj ze swoimi bliskimi o tym, co ci dolega. Na pewno pomogą ci przejść ten trudny okres nagłych zmian nastroju, ciągłego zmęczenia i stresu.

5. Zmień swój styl i garderobę

kobiety

W czasie menopauzy, kiedy masz uderzenia gorąca i silne się pocisz, lepiej wkładać zwiewne, niezbyt obcisłe ubrania, wykonane z naturalnego materiału, pochłaniającego pot i wilgoć. Ubieraj się tak, aby podczas uderzenia gorąca mogłaś zdjąć coś z siebie. Na przykład, bluzka lub t-shirt w połączeniu z marynarką lub koszulą. Również zawsze miej w pracy komplet odzieży na zmianę.

Menopauza to nie starzenie się, lecz nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. Nie daj się depresji i stresowi. Pozytywne nastawienie, fachowa pomoc lekarska i wsparcie bliskich pomogą ci przetrwać ten trudny okres w twoim życiu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty