5 niezwykłych właściwości ludzkiego ciała

Nasz organizm jeszcze nie do końca jest zbadany, więc naukowcy przekonują, że jego możliwości są praktycznie nieograniczone. Jednak nawet to, co dziś wiemy o możliwościach i właściwościach ludzkiego ciała, budzi jednocześnie zachwyt i podziw.

W niniejszym zestawieniu pięć niezwykłych faktów na temat ludzkiego ciała, które są niezbitym dowodem na to, że ono jest zaskakujące i kryje w sobie mnóstwo tajemnic.

1. Nerki testują mocz, przeprowadzając badania na toksyny.

nerki

Najnowsze badania wykazały, że w naszym ciele znajdują się komórki, które dysponują węchem i smakiem. Jedna z teorii głosi, że nasz organizm smakuje świat. Na przykład, nerki potrafią rozpoznawać zapachy. To od nich zależy filtrowanie krwi i usuwanie z niej zbędnych produktów przemiany materii, a także intensywność wytwarzania mocznika. To oznacza, że nerki dysponują nie tylko węchem, ale również smakiem, więc mogą poczuć smak i zapach moczu.

2. W naszym mózgu jest więcej synaps niż gwiazd w naszej galaktyce.

mózg

Niegdyś naukowcy uważali, że nasz mózg jest zbudowany ze 100 miliardów komórek nerwowych. Jednak najnowsze badania pokazały, że mózg zbudowany jest z co najmniej 10^14 komórek nerwowych, z których każda tworzy ok. 1000 synaps. Oznacza to, że liczbę synaps w przeciętnym mózgu człowieka określa się w trylionach, podczas gdy Mleczna Droga ma około 100 mld gwiazd. Informacje docierają do mózgu z prędkością 100 megabajtów na sekundę. Ludzki mózg bije na głowę najmocniejsze komputery świata. Do symulacji aktywności komórek nerwowych naszego mózgu potrzeba aż 82,944 procesorów.

3. Słuch potrafi odróżnić temperaturę.

ucho

Po raz pierwszy taka teoria została wypowiedziana podczas przeprowadzenia kampanii reklamowej przez jedną z firm brytyjskich, która chciała zrozumieć, czy człowiek potrafi odróżnić zimny napój od gorącego tylko na podstawie tego, co słyszy podczas jego nalewania. Prawie wszyscy badani (około 96%) poprawnie określili temperaturę napoju. Naukowcy uważają, że to wszystko za sprawą lepkości płynu. Nasze uszy potrafią usłyszeć, z jaką szybkością przemieszczają się cząsteczki w zależności od temperatury.

4. Kwas solny, który znajduje się w kwasie żołądkowym, 2 razy w tygodniu trawi śluzówkę, która natychmiast się regeneruje.

żołądek

Błona śluzowa naszego żołądka może się odnawiać. Żołądek wyścielony jest pofałdowaną błoną śluzową, która od wewnątrz chroni jego ściany przed działaniem kwasu żołądkowego. Ów sok nie uszkadza żołądka, bo komórki błony ściśle do siebie przylegają, produkują płyn białkowy, a ona sama pokryta jest dodatkową ochronną powłoką. Niektóre silne składniki kwasu produkowanego w błonie śluzowej żołądka uaktywniają się dopiero po przejściu przez śluzówkę, dzięki czemu nie niszczą jej już na wstępie.

Jednak takiego płynu białkowego nie wystarcza do całkowitej ochrony żołądka. Dlatego żołądek powinien samodzielnie się odnawiać. Przy czym szybkość odnawiania powinna być większa od szybkości trawienia śluzówki. Z czasem błona śluzowa pokrywa się nowymi komórkami.

5. W ciągu doby człowiek 1000 razy jest narażony na ryzyko zachorowania na raka.

krew

Istnieje teoria, że w naszym ciele codziennie powstają tysiące nieprawidłowych komórek. Każdego dnia nasze ciało atakują bakterie i komórki nowotworowe, z którymi on musi walczyć. Czyli codziennie jesteśmy około 1000 razy narażeni na ryzyko zachorowania na raka.

Jednak nie warto się martwić. W naszym ciele znajdują się enzymy, które sprawdzają cząsteczki DNA i wykrywają komórki rakowe, które powodują nowotwory, tym samym zapobiegając rozwojowi choroby.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty