5 oryginalnych regionalnych produktów mlecznych z różnych zakątków świata

Polska słynie z dużej ilości przetworów mlecznych. Turyści chętnie kupują kefir, maślankę, twaróg, próbują zrozumieć, czym się różni zsiadłe mleko od śmietany. Jednak inne kraje również mogą się pochwalić pysznymi przetworami mlecznymi.

1. Tarak

Tarak

Tarak (kiszone mleko)– tradycyjny wyrób mleczarski rodem z Mongolii. Produkt mleczny podobny do mongolskiego taraka można znaleźć również w Buriacji, Tuwie i Kałmucji, ale nazywa on się katyk albo czegeń. Wyrabia się go nie tylko z mleka krowiego, ale także koziego i mleka owczego. W rejonach górskich – z mleka jaka.

Mleko podgrzewają, czekają, aż wystygnie (mleko powinno być ledwo ciepłe), później dodają startery. Kiedyś do przygotowania w domu zakwaszonych produktów wykorzystywano naturalne zakwaski, takie jak kora wierzby, chleb żytni, kiełki pszenicy lub wczorajsze kiszone mleko. Proces ukwaszania trwa kilka godzin w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Tarak w odróżnieniu od innych produktów mlecznych zawiera Lactobacillus helveticus – pałeczka kwasu mlekowego wykazująca działanie probiotyczne, która rośnie w niskich temperaturach w rozrzedzonym powietrzu.

2. Chal (shubat)

Chal

Shubat jest tradycyjnym kazachskim wyrobem mlecznym, wyrabianym z mleka wielbłądziego. Proces ukwaszania, w przeciwieństwie do taraka, trwa od jednego do trzech dni w skórzanym worku. Mieszkańcy Kazachstanu stosują shubat jako lek na wrzody i nawet gruźlicę. Wspomaga pracę układu pokarmowego ze względu na małą ilość laktozy (cukru mlecznego) i białka.

3. Skyr

Skyr

Skyr – tradycyjny islandzki wyrób mleczarski podobny do jogurtu. Ma gęstą konsystencję, kwaśny smak i jest bardzo podobny do śmietany. Wiele różnych wzmianek o skyrze można znaleźć w twórczości ludowej, ale niestety nie zachował się żaden dawny przepis na skyr. Tradycyjny skyr wyrabiano z surowego mleka, a obecnie produkowany jest z odtłuszczonego pasteryzowanego krowiego mleka, dodaje się do niego bakterie Streptococcus salivarius ssp. thermophilus i Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus. Islandczycy chętnie jedzą skyr na słodko, z dodawaniem cukru i owoców albo piją go, dodając wodę lub mleko. Często jedzą kaszę ze skyrem.

4. Crème fraîche

Crème fraîche

Crème fraîche – francuska, lekko ukwaszona śmietana, zawierająca około 28-30% tłuszczu. Crème fraîche produkowany jest ze śmietanki, otrzymanej w procesie odwirowywania krowiego mleka surowego, dodaje się do niej bakterie. Jest używana jako polewa do deserów, zabielacz do zup etc. W sklepie można kupić crème fraîche z ziołami i przyprawami.

Również produkowana jest crème double – ukwaszona śmietana, zawierająca około 50% tłuszczu. Jest używana do przyrządzania różnych kremów i jako samodzielna przekąska, która smakuje jak ser śmietankowy.

5. Pyzyg-breme

Pyzyg breme

Pyzyg-breme – tradycyjny wyrób mleczny z Chakasji, wyrabiany z kożucha na mleku, dobrze sprasowanego. Najczęściej podawany jest podczas różnych przyjęć jako deser dla ważnych gości.

Wyrabia się pyzyg-breme w kilku etapach. Do kipiącego mleka dodaje się korzeń psiząba, po czym powstaje kożuch na mleku. Później zbiera się kożuch z mleka, dodaje się owoce czeremchy i borówki. Następnie prasuje się go pod ciężarem i się zamraża. Pyzyg-breme ma śmietankowy, lekko kwaśny smak, dzięki zawartym w nim owocom.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty