5 oryginalnych regionalnych produktów mlecznych z różnych zakątków świata
1. Tarak

Tarak (kiszone mleko)– tradycyjny wyrób mleczarski rodem z Mongolii. Produkt mleczny podobny do mongolskiego taraka można znaleźć również w Buriacji, Tuwie i Kałmucji, ale nazywa on się katyk albo czegeń. Wyrabia się go nie tylko z mleka krowiego, ale także koziego i mleka owczego. W rejonach górskich – z mleka jaka.
Mleko podgrzewają, czekają, aż wystygnie (mleko powinno być ledwo ciepłe), później dodają startery. Kiedyś do przygotowania w domu zakwaszonych produktów wykorzystywano naturalne zakwaski, takie jak kora wierzby, chleb żytni, kiełki pszenicy lub wczorajsze kiszone mleko. Proces ukwaszania trwa kilka godzin w szczelnie zamkniętym naczyniu.
Tarak w odróżnieniu od innych produktów mlecznych zawiera Lactobacillus helveticus – pałeczka kwasu mlekowego wykazująca działanie probiotyczne, która rośnie w niskich temperaturach w rozrzedzonym powietrzu.
2. Chal (shubat)

Shubat jest tradycyjnym kazachskim wyrobem mlecznym, wyrabianym z mleka wielbłądziego. Proces ukwaszania, w przeciwieństwie do taraka, trwa od jednego do trzech dni w skórzanym worku. Mieszkańcy Kazachstanu stosują shubat jako lek na wrzody i nawet gruźlicę. Wspomaga pracę układu pokarmowego ze względu na małą ilość laktozy (cukru mlecznego) i białka.
3. Skyr

Skyr – tradycyjny islandzki wyrób mleczarski podobny do jogurtu. Ma gęstą konsystencję, kwaśny smak i jest bardzo podobny do śmietany. Wiele różnych wzmianek o skyrze można znaleźć w twórczości ludowej, ale niestety nie zachował się żaden dawny przepis na skyr. Tradycyjny skyr wyrabiano z surowego mleka, a obecnie produkowany jest z odtłuszczonego pasteryzowanego krowiego mleka, dodaje się do niego bakterie Streptococcus salivarius ssp. thermophilus i Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus. Islandczycy chętnie jedzą skyr na słodko, z dodawaniem cukru i owoców albo piją go, dodając wodę lub mleko. Często jedzą kaszę ze skyrem.
4. Crème fraîche

Crème fraîche – francuska, lekko ukwaszona śmietana, zawierająca około 28-30% tłuszczu. Crème fraîche produkowany jest ze śmietanki, otrzymanej w procesie odwirowywania krowiego mleka surowego, dodaje się do niej bakterie. Jest używana jako polewa do deserów, zabielacz do zup etc. W sklepie można kupić crème fraîche z ziołami i przyprawami.
Również produkowana jest crème double – ukwaszona śmietana, zawierająca około 50% tłuszczu. Jest używana do przyrządzania różnych kremów i jako samodzielna przekąska, która smakuje jak ser śmietankowy.
5. Pyzyg-breme

Pyzyg-breme – tradycyjny wyrób mleczny z Chakasji, wyrabiany z kożucha na mleku, dobrze sprasowanego. Najczęściej podawany jest podczas różnych przyjęć jako deser dla ważnych gości.
Wyrabia się pyzyg-breme w kilku etapach. Do kipiącego mleka dodaje się korzeń psiząba, po czym powstaje kożuch na mleku. Później zbiera się kożuch z mleka, dodaje się owoce czeremchy i borówki. Następnie prasuje się go pod ciężarem i się zamraża. Pyzyg-breme ma śmietankowy, lekko kwaśny smak, dzięki zawartym w nim owocom.