5 podstawowych zasad pielęgnacji sierści psa
Przygotowaliśmy dla Naszych Czytelników 5 uniwersalnych zasad pielęgnacji sierści psa, z uwzględnieniem współczesnych realiów i ekologii.
1. Przygotowanie pupila do wizyty u groomera

Dla psa lub kota wizyta u psiego fryzjera, którego on nie zna, jest dość stresującym wydarzeniem. Jeśli chcesz, aby wizyta w salonie piękności przeszła bezstresowo, przyzwyczajaj psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Szczeniak powinien od początku być przyzwyczajany do czesania, strzyżenia i kąpieli.
Należy również przeprowadzić psa na wizytę zapoznawczą, aby pupil miał możliwość przyzwyczaić się do groomera i przełamać strach przed nieznanym. Jeśli natomiast chodzi o aspekty czysto praktyczne, to przed wizytą u groomera musisz wykąpać psa, zafundować mu długi, intensywny spacer i w żadnym wypadku nie karmić go przed wizytą.
2. Jak często zabierać psa do groomera?

Pytanie, odpowiedź na które zależy od wielu czynników, takich jak możliwości finansowe właściciela pupila, a także rodzaj sierści psa. Zabierać psa do fryzjera należy raz na 2-3 miesiące. Jeśli chodzi o dużych psów, to można robić to jeszcze rzadziej.
Przede wszystkim musisz kontrolować długość sierści psa. Jeśli zauważyłeś, że długa grzywa wpada mu do oczu, ograniczając widoczność, to niezwłocznie udaj się z pieskiem do fryzjera. Kiedy wybierasz się z wizytą do gabinetu groomerskiego, zapoznaj się z całą ofertą usług salonu i zafunduj swojemu przyjacielowi nie tylko strzyżenie, ale także kąpiel z użyciem specjalnie dostosowanych do skóry i sierści kosmetyków, czyszczenie uszu, czesanie, obcinanie pazurów.
Mimo że strzyżenie i modelowanie psów nie należy do najtańszych zabiegów, najlepiej jednak powierzyć to zadanie profesjonalnemu groomerowi. Natomiast wykąpać i rozczesać swego pupilka możesz samodzielnie w domu.
3. Jak często kąpać psa?

Częstotliwość kąpania psa to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od rasy psa i częstotliwości spacerów. Psa należy kąpać wtedy, kiedy jest już brudny i cuchnący. Jeśli psiak uwielbia kąpiel, to możesz go kąpać każdego dnia, ale bez użycia kosmetyków i mydła. Uważaj na to, aby woda nie trafiała do oczu i uszu. Jeśli natomiast chodzi o kąpiel z użyciem kosmetyków, to należy robić to jak najrzadziej – jakieś 2-3 razy w roku.
4. Czesanie psa

Czesanie psa – bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, zwłaszcza jeśli pupilek ma długą sierść. Najlepiej czesać go każdego dnia, bo zbyt rzadkie czesanie psa powoduje, że sierść kołtuni się i filcuje. Niestety nie zawsze mamy czas na codzienne czesanie psa, szczególnie że często same psy nie za bardzo lubią się czesać. Właśnie dlatego od czasu do czasu musisz zabierać swego przyjaciela do psiego fryzjera, który pomoże pozbyć się kołtunów i pokaże jak odpowiednio pielęgnować sierść psa.
5. Kosmetyki do pielęgnacji sierści i skóry dla psów

Dziś istnieje mnóstwo różnych kosmetyków do pielęgnacji każdego rodzaju sierści psa. Musisz pamiętać o tym, że do pielęgnacji psiej sierści należy używać wyłącznie psich kosmetyków, a nie tych, których używasz do mycia własnych włosów i ciała. Szampony i odżywki dla psów nie podrażniają skóry i są całkowicie bezpieczne. Dobrze dobrana odżywka i szampon zmiękczają sierść, nadają jej połysku i ułatwiają jej późniejsze rozczesanie, zawierają składniki, które ułatwiają usuwanie brudu z sierści.
Kupując psa, musisz pamiętać o tym, że on wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnej opieki i wyjątkowej troski. Musisz zadbać o to, aby pies w twoim domu czuł się komfortowo i był szczęśliwy.