5 porad, jak zmusić lekarza traktować Cię poważnie

Powszechnie wiadomo, że lekarze często bagatelizują problemy, z którymi przychodzą do nich kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn pacjentów. Uważają, że kobiety to w większości przypadków hipochondryczki, które zawracają im głowę z byle drobiazgu. W taki sam sposób traktują pacjentów w wieku sędziwym.

"Chyba Pan\Pani przesadza" – słyszymy od lekarza, który zbywa namolnego pacjenta, wypisując mu leki o działaniu profilaktycznym czy witaminy. Tymczasem objawy choroby się nasilają, przybierając charakter przewlekły. Znajoma sytuacja? W niniejszym artykule kilka rad, jak zmusić lekarza do tego, by uwierzył w to, że pacjentowi naprawdę coś dolega.

1. Opinie pacjentów o lekarzach. Internet nie kłamie

praca

Mało który wczasowicz zamieszka w hotelu, który ma nie najlepsze opinie w internecie. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o lekarzy. Zanim pójdziesz do lekarza, zapoznaj się z opiniami innych pacjentów na jego temat na różnych forach i w mediach społecznościowych. Możesz zapytać, który lekarz jest uprzejmy, a który raczej niemiły i arogancki. Oczywiście pozytywnych opinii powinno być więcej niż negatywnych.

2. Więcej konkretów

lekarz

Zanim pójdziesz do lekarza, zastanów się, co ci dolega. Czy masz gorączkę, od kiedy występuje i jaka jest w danym dniu, czy pojawił się kaszel, osłabienie, nadmierna potliwość, kiedy objawy się nasilają, a kiedy są mniej dokuczliwe. Jeśli chodzi o ból głowy, zapisz, kiedy najbardziej się nasilają i jaki jest to rodzaj bólu. Im więcej konkretów, tym większa szansa na to, że lekarz potraktuje cię poważnie.

3. Wszystko notujemy

pisanie

Najlepiej zanotować wszystkie parametry zdrowotne, a także pytania, które chciałabyś zadać lekarzowi, by o niczym nie zapomnieć. Pacjenci często podczas wizyty u lekarza zapominają o rzeczach najważniejszych, o których przypominają sobie dopiero po powrocie do domu. Musisz także zabrać ze sobą wszystkie wyniki ostatnich badań, by lekarz mógł się szybko zorientować, z czym ma do czynienia.

4. Nie wstydź się

rozmowa

Czasami się zdarza tak, że lekarz z ogółu informacji, usłyszanych od pacjenta, skupia się na jakimś jednym problemie, zapominając o pozostałych. Najczęściej chodzi o jakieś ogólne objawy, które nie wymagają specjalistycznych badań. Wtedy to pacjent musi po raz kolejny powtórzyć punkty, na które lekarz nie zwrócił uwagi, by skupić na nich jego uwagę. Nie wstydź się. Uświadom lekarzowi, że twoja choroba to nie błahostka, lecz poważny problem, który wymaga leczenia.

5. Bądź stanowcza

badanie

Jeżeli masz wrażenie, że lekarz chce cię zbyć, to musisz mu uprzejmie, ale stanowczo powiedzieć, że cenisz jego czas i doskonale rozumiesz, że czekają na niego inni chorzy, ale byłabyś bardzo wdzięczna, jeśliby Pan lekarz dokładnie jeszcze wszystko sprawdził, by nic nie umknęło jego uwadze. Jeśli masz przed sobą prawdziwego profesjonalistę, na pewno to zadziała.

Życzymy wszystkim Naszym Czytelnikom dużo zdrowia i spodziewamy się, że niniejszy artykuł nauczy Was, jak walczyć o swoje prawo do ochrony zdrowia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty