5 powodów, dla których warto jeść czosnek codziennie
Czosnek zawiera witaminę A, B1, B2, PP i C. Ma magnez, wapń, fosfor, potas, chrom, kobalt i nikiel, a także flawonoidy i związki siarkowe. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Jednak najbardziej charakterystyczną substancją czosnku jest allicyna. To właśnie ona sprawia, że czosnek ma ten wyraźny zapach i tak dobrze wpływa na nasz układ odpornościowy. Czosnek najlepiej jeść na surowo.
W niniejszym zestawieniu kilka istotnych powodów, dla których warto jeść czosnek codziennie, pomimo jego intensywnego zapachu. Zapraszamy do zapoznania się z właściwościami zdrowotnymi i wartościami odżywczymi tej przyprawy.
1. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Prowadzone w wielu ośrodkach naukowych badania wykazały, że regularne spożywanie czosnku (1-2 ząbków dziennie) może obniżyć ciśnienie tętnicze nawet o 10 proc. i w ten sposób zapobiec zawałowi serca.
2. Pomaga zwalczyć infekcje.
Czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza, dlatego w okresie jesienno-zimowym koniecznie należy go wprowadzić do swego jadłospisu. Podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe.
3. Obniża cholesterol.
Czosnek ma takie samo działanie, co aspiryna, która zmniejsza krzepliwość krwi. Zapobiega odkładaniu się cholesterolu w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. Stanowi profilaktykę miażdżycy, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu LDL.
4. Czosnek hamuje rozwój bakterii.
Zawarte w czosnku olejki eteryczne hamują rozwój najbardziej niebezpiecznych bakterii – gronkowca złocistego i paciorkowca. Jednak to wcale nie oznacza, że możesz zrezygnować z tradycyjnego leczenia. Czosnek może jedynie wspomagać leczenie. Przed stosowaniem kuracji czosnkowej koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
5. Czosnek odmładza.
Czosnek dostarcza wielu witamin i minerałów ważnych dla ładnego wyglądu skóry. Korzystnie działa na naczynka krwionośne i poprawia krążenie krwi, co zapobiega powstawaniu żylaków i pojawianiu się pajączków na skórze.
Jak kupić wartościowy czosnek?
Nie warto kupować chińskiego czosnku, ponieważ nie zawiera żadnych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Są pewne cechy, po których poznamy, czy kupujemy polski, czy chiński czosnek:
- Czosnek chiński jest w większości przypadków biały i dużo większy. Polskie odmiany mają lekko różowy lub fioletowy odcień.
- Chiński czosnek jest bardzo łatwy w obieraniu, a nasz ma zbite, ciasno ułożone ząbki.
- Chiński czosnek jest mniej aromatyczny, więc jest słodszy, ale nasz polski jest naturalny, więc o wiele zdrowszy.