5 powodów, dla których warto stosować olejek lawendowy

Olejek lawendowy to skoncentrowany produkt naturalny, który otrzymuje się ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej, rosnącej głównie w Południowej Francji. Powstaje, podobnie jak inne olejki eteryczne, w procesie destylacji z parą wodną lub tłoczenia na zimno.

Olejek lawendowy może się pochwalić niesamowitym ziołowo-kwiatowym zapachem, dlatego często jest stosowany do produkcji różnych perfum, mydeł, kosmetyków, odświeżaczy powietrza. Olejek lawendowy jest ceniony nie tylko ze względu na to, że ma wiele różnych zastosowań, ale również ze względu na jego właściwości lecznicze.

1. Ma działanie relaksujące i uspokajające.

lawenda

Zapach olejku lawendowego działa uspokajająco na nasz układ nerwowy. Pomaga się zrelaksować i odprężyć, wspomaga leczenie depresji, stanów lękowych, kłopotów ze snem. Aby skorzystać z dobrodziejstw lawendy w domu, możesz zastosować klasyczną formę aromaterapii olejkiem lawendowym: napełnij lampę do aromaterapii wodą, dodaj kilka kropli olejku, włącz i poczekaj, aż otuli cię piękny zapach.

2. Olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

olej

Jako składnik kosmetyków lawenda doskonale sprawdza się w kosmetykach do skóry trądzikowej, tłustej oraz wrażliwej, gdyż działa przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Jest jednym z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę. Olejek lawendowy może być stosowany do leczenia grzybicy paznokci.

3. Wspomaga pracę układu oddechowego.

olejka

Olejek lawendowy ma działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe. Ma także właściwości dezynfekujące. Dobry jest do inhalacji przy przeziębieniach i grypie. Do bardzo gorącej wody wkraplamy olejek lawendowy i wdychamy opary. Zabieg trwa około 5-10 minut. Gorąca para z olejkiem lawendowym łagodzi i oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi objawy kaszlu oraz nieżytu nosa.

4. Olek lawendowy na owady.

lawender

Olejek lawendowy doskonale odstrasza owady. Lawenda jest skuteczna w walce z komarami, muchami, kleszczami. Możesz do odstraszania owadów zastosować aromaterapię olejkiem lawendowym albo ewentualnie zrobić domowy spray na owady z dodawaniem olejku lawendowego i innych olejków eterycznych o identycznym działaniu.

5. W pielęgnacji twarzy i włosów.

eteryczna

Olejek lawendowy wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, więc może być pomocny w walce z łupieżem. Możesz dodać kilka kropelek olejku lawendowego do szamponu czy odżywki. Na dodatek zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Wymieszaj kilka kropelek olejku lawendowego z olejem bazowym, na przykład z olejem sezamowym i wcieraj w skórę głowy. Masaż poprawia krążenie krwi w skórze głowy i przyspiesza porost włosów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty