5 problemów, które nie ominą młodych mam po porodzie

U kobiet ciężarnych dochodzi do dużych zmian w anatomii, fizjologii i metabolizmie. Na przykład, włosy podczas ciąży gęstnieją i stają się mocniejsze, powiększa się biust, pojawia się ciemna pionowa kreska, która ciągnie się przez środek brzucha, przebarwienia skóry. A co się dzieje z ciałem kobiety po porodzie?

Po porodzie prawie każda młoda mama ma do czynienia z kilkoma problemami, o których mowa w niniejszym artykule.

1. Wypadanie włosów po ciąży

włosy

Problem wypadania włosów niestety dotyczy prawie każdej kobiety. Po porodzie poziom estrogenów spada i włosy wypadają. Niektóre panie czesząc się, wyjmują włosy ze szczotki całymi garściami, czasami można obserwować na szczotce więcej włosów niż zazwyczaj.

Kobiecie może się wydawać, że wypadanie włosów się nasila, jednak tak naprawdę wypadają wówczas te stare, jak i te, które powinny wypaść właśnie teraz. Zazwyczaj wypadanie włosów trwa około roku po porodzie.

2. Skurcze po porodzie

ból

Skurcze po porodzie bardzo są podobne do ruchów dziecka w brzuszku. Po porodzie ciało kobiety stara się wrócić do swojego poprzedniego kształtu, dlatego często dochodzi do połogowych skurczy, po których chce nam się od razu biec do apteki po test ciążowy. W taki sposób obkurczająca się macica powraca do swojego normalnego rozmiaru sprzed ciąży i się regeneruje.

3. Nietrzymanie moczu

mocz

Młode mamy po porodzie często borykają się z problemem nietrzymania moczu. Wystarczy, że kichniesz, zakaszlesz albo głośno się zaśmiejesz i kilka kropli moczu już jest na zewnątrz. Wszystkiemu winne są zmiany, które w ciąży i w czasie porodu osłabiły mięśnie dna miednicy. Na szczęście istnieje wiele sposobów walki z nietrzymaniem moczu – na przykład ćwiczenia mięśni Kegla, które pomogą zapobiec kłopotom z pęcherzem, wzmocnią mięśnie miednicy i pochwy.

4. Kłopoty z pamięcią i koncentracją

głowa

Lekarze do końca nie wiedzą, co jest przyczyną kłopotów z pamięcią i koncentracją po ciąży. Niektórzy przekonują, że wszystkiemu winne są hormony i zmęczenie. Jednak jedno jest pewne: kobieta po ciąży jest bardzo roztargniona i rozkojarzona. Taki stan utrzymuje się przez kilka miesięcy.

5. Krwawienie dziąseł

zędy

Kobiety dość często po ciąży narzekają na dolegliwość krwawienia z dziąseł. Podczas karmienia piersią dziecko wraz z mlekiem matki wysysa z jej kości wapń, który jest podstawowym budulcem układu kostnego i naszych zębów. Dlatego tak ważne jest, by szczególnie w tym okresie zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, nabiał i soję.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty