5 produktów, które poprawiają humor

Dietetycy i psycholodzy przekonują, że kompulsywne objadanie się, czyli zajadanie stresu, ma wyłącznie negatywne następstwa. Chociaż czasami może pozytywnie wpływać na nasz humor.

Objadanie się negatywnie wpływa zarówno na naszą sylwetkę, jak i stan emocjonalny. Najczęściej po tym, jak zajadamy stres różnymi smakołykami, nasz humor wcale się nie poprawia, a całkiem odwrotnie, mamy wyrzuty sumienia, że po raz kolejny nie udało nam się zapanować nad emocjami i głodem.

Jeśli regularnie się objadamy, to niebawem będziemy mieli zbędną wagę i co za tym idzie, mnóstwo różnych chorób. Ale...

Prawidłowo dobrana dieta może pozytywnie wpływać na nasz humor, przy czym nie będzie nam przybywać zbędnych kilogramów. Od naszego stanu emocjonalnego zależy praca wszystkich naszych narządów wewnętrznych. Najważniejsze, zrozumieć, jakiej konkretnie potrawy potrzebujesz, by poczuć się dobrze.

Śmieciowe jedzenie typu fast food, orzeszki, paluszki, słodycze raczej nie służą naszemu zdrowiu oraz sylwetce. Co więc warto włączyć do swojej diety, by zawsze dopisywał Ci humor i dobre samopoczucie? W niniejszym zestawieniu najlepsze produkty na dobry humor.

1. Kasza owsiana

kasza

Całe ziarna owsa, z których jest produkowana kasza owsiana, są bogatym źródłem błonnika, który reguluje poziom cukru we krwi, gdyż zmniejsza on wchłanianie glukozy. Kasza owsiana trawiona jest powoli, jest produktem sycącym i nietuczącym. Po jej zjedzeniu jesteśmy przez długi czas syci. Jabłka, truskawki, owoce cytrusowe, fasolka, groch również są bogate w błonnik. Do kaszy owsianej, by wzbogacić jej smak i właściwości zdrowotne, można dodawać orzechy, pełne mleko czy odtłuszczone, kefir.

2. Orzechy włoskie

orzechy

Orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, minerały oraz cenne substancje, które poprawiają pamięć, koncentrację, wspomagają pracę mózgu. Łosoś, sardynka, siemię lniane również są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.

Najlepiej dodawać orzechy włoskie do różnych sałatek, musli śniadaniowych, a także są doskonałą przekąską między głównymi posiłkami w ciągu dnia.

3. Herbata

herbaty

Herbata zawiera kofeinę oraz inne substancje pobudzające, dzięki czemu poprawia humor i daje zastrzyk energii. Jednak we wszystkim bez wyjątku potrzebny jest umiar. Nadmiar herbaty, niezależnie od gatunku, może być przyczyną podrażnienia, bólu głowy, drażliwości.

4. Łosoś

ryba

Jak wynika z najnowszych badań, witamina D pobudza produkcję serotoniny we krwi. Serotonina jest silnym neuroprzekaźnikiem, który szybko poprawia humor, pomaga uzyskać równowagę emocjonalną i zachować ją na dłuższą metę.

Zadbać należy natomiast o to, by nie doszło do niedoboru witaminy D, włączając do swojej diety tłuste ryby morskie, m.in. łososia.

5. Soczewica

soczewica

Rośliny strączkowe są bogatym źródłem różnych cennych substancji, więc każdy, kto dba o swoje zdrowie, powinien włączyć je do swoje diety. Soczewica z kolei jest bogata w witaminę B i kwas foliowy – substancje, które wspomagają nasz układ nerwowy.

Kwas foliowy wpływa na powstawanie neuroprzekaźników takich jak dopamina, adrenalina i noradrenalina, więc jego niedobór może powodować różne zaburzenia natury psychicznej.

Soczewica zawiera błonnik oraz białka roślinne – substancje, które regulują poziom cukru we krwi. Soczewicę można spożywać jako odrębne danie albo dodawać do sałatek.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty