5 prostych sposobów, jak uchronić się przed żylakami
Krzepnięcie krwi – naturalny, fizjologiczny proces zapobiegający utracie krwi w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych. Niedostateczne krzepnięcie krwi może powodować krwotoki.
Organizm człowieka działa jak dobrze naoliwiona maszyna, więc dowolne uszkodzenie wewnętrznych ścian naczyń krwionośnych traktowane jest jako uraz, do którego spływa jak najwięcej czerwonych, które się sklejają ze sobą, tym samym powodując powstawanie żylaków. Jak zapobiegać żylakom ? Oto 5 prostych zasad.
1. Odpowiednia pozycja do siedzenia.

Nie krzyżuj nóg, nie zakładaj nogi na nogę. Nie garb się, nie pochylaj do przodu, często ruszaj nogami, od czasu do czasu zginaj kolana. Sprawdź, czy nie siedzisz za głęboko. Zbyt długie siedzisko powoduje ucisk pod kolanami i ogranicza przepływ krwi w żyłach, a to skutkuje żylakami. Nogi powinny być maksymalnie rozluźnione.
2. Ćwiczenia na poprawę krążenia.

Tego typu ćwiczenia powinny przede wszystkim wykonywać osoby, które prowazą mało ruchliwy tryb życia. Muszą jak najwięcej spacerować, nie korzystać z windy, codziennie w ciągu 10 minut robić sobie masaż łydek, tym samym poprawiając krążenie. Proste i skuteczne ćwiczenie: rysowanie kółeczek stopą – kręcimy stopami w prawo, następnie powtórka w lewo, lub każda stopa w przeciwnym kierunku.
3. Pij jak najwięcej wody.

Kiedy ciało jest odwodnione, krew staje się bardzo gęsta, na skutek czego dochodzi do zaburzenia krążenia, co jest przyczyną powstawania żylaków. Pij dziennie około dwóch litrów wody i nie nadużywaj alkoholu. Woda jest podstawowym składnikiem w naszym organizmie.
4. Podkolanówki lub pończochy uciskowe.

Jeśli się wybierasz w długą podróż samolotem czy samochodem, zainwestuj w dobre podkolanówki, pończochy czy rajstopy uciskowe, gdyż zmniejszają ryzyko powstania zakrzepicy, zapobiegają obrzękom i uczuciu ciężkości nóg. Przed lotem weź także aspirynę, która działa przeciwzakrzepowo.
5. Słuchaj swojego ciała.

Żadna choroba nie przebiega bezobjawowo. Słuchaj swego ciała i nie lekceważ sygnałów, które ono tobie wysyła. Jeszcze na długo, zanim żylaki staną się widoczne, pojawiają się ich pierwsze objawy w postaci szybkiego męczenia się, obrzęków wokół kostek i zaczerwienienia. Dłuższe stanie lub siedzenie w tej samej pozycji tylko nasila ból. Nie lekceważ komunikatów, wysyłanych przez organizm. Nie odkładaj wizyty do lekarza na jutro, jeśli chcesz się cieszyć wyśmienitym zdrowiem.