5 prostych sposobów, jak zdążyć ze wszystkim
Są to metody, polecane przez osoby, pracujące w trybie wielozadaniowości od wielu lat, które na pewno wiedzą, jak trzeba pracować, aby zdążyć ze wszystkim i przy tym się nie wypalić zawodowo.
1. Planuj swój czas

Na pewno pomyślisz, że to dość banalna i mało skuteczna porada. Nie rób pochopnych wniosków. Mamy dla Ciebie dwa niezwykłe sposoby na planowanie czasu, które nieco się różnią od tych, które można znaleźć w internecie. Rano na pewno planujesz swój dzień i wiesz, jakie zadania musisz wykonać w ciągu dnia w pierwszej kolejności, a jakie możesz odłożyć na później. Rozpoczynaj więc od największych wyzwań. Druga opcja – pracuj wtedy, kiedy jesteś najbardziej produktywny (rano, obiad, wieczór).
2. Naucz się mówić "nie" albo delegowanie zadań

Jak często, pamiętając o tym, że dzień pracy liczy tylko 8 godzin, z uprzejmości zgadzasz się zrobić jeszcze jakieś zadanie? Nigdy tego nie rób. W biurze na pewno są pracownicy, którzy tak samo dobrze, jak ty, poradzą sobie z tym zadaniem. Wniosek: naucz się mówić "nie" albo poleć zrobienie zadania komuś innemu, a sam rób tylko to, co zaplanowałeś.
3. Zerwij kontakty z toksycznymi przyjaciółmi i wyłącz powiadomienia

Każdy z nas na pewno ma przyjaciela, który całe dni przesiaduje z nosem w telefonie czy komputerze, wysyłając wszystkim swoim znajomym różne linki do różnych śmiesznych rzeczy. Ty z kolei koniecznie musisz obejrzeć, co on tam wysłał i już 40 minut cennego czasu straconych. Nie sugerujemy, byś usunął wszystkie swoje konta w mediach społecznościowych. Po prostu musisz określić godziny, w których będziesz odpisywać na maile i sprawdzać, co tam słychać na Facebooku.
4. Skup się na jednym zadaniu

Na pewno każdy z nas miał do czynienia z sytuacją, kiedy komputer zaczyna się zawieszać, jak przeglądamy wiele stron naraz. To samo dzieje się z naszym mózgiem, kiedy pracujemy w trybie multitaskingu. Jeśli nawet udało ci się parę razy robić wszystko naraz, to i tak nie warto stawiać na wielozadaniowość. Z czasem może doprowadzić do wypalenia zawodowego!
5. Rób przerwy i zmotywuj się do pracy

Jak wynika z badań, dorosły człowiek może robić jedno to samo zadanie tylko w ciągu 90 minut. Później potrzebuje przerwy. Porada dla tych, którzy pracują bez przerwy przez kilka godzin, by szybko wszystko zrobić, a później mieć czas dla siebie. To tak nie działa. Im więcej pracujesz, tym jesteś mniej skupiony i co za tym idzie, popełniasz więcej błędów, na poprawę których wydajesz dodatkowo czas. Jeśli masz jakiś duży projekt do zrobienia, to możesz zafundować sobie małą przyjemność w postaci ciastka czy czekoladek. Nagradzanie samego siebie zawsze najlepiej motywuje do pracy!