5 przyczyn dużego brzucha

Przyczyną zbędnego tłuszczu nie zawsze jest regularne przejadanie się i brak aktywności fizycznej. Czasami nawet osoba, która często trenuje, ma wystający brzuch, którego nie może się pozbyć.

Zbędny tłuszczyk na talii może być przyczyną tego, że twoje odżywianie i treningi nie są dopasowane do typu brzucha, który posiadasz. Sprawdź, o czym może świadczyć Twój brzuch.

1. Brzuch alkoholowy

alkochol

Brzuszek, który wygląda jak balon. Za główną przyczynę brzucha alkoholowego uważane jest spożywanie alkoholu, niezależnie od dawki i rodzaju alkoholu (wino, piwo, wódka). Alkohol odpowiada za opóźnianie spalania tłuszczu w organizmie, spadek metabolizmu oraz stłuszczenie wątroby. Na dodatek alkohol jest bardzo kaloryczny.

Aby pozbyć się brzucha alkoholowego, należy ograniczyć spożywanie alkoholu, pić dużo wody, jeść świeże owoce i warzywa, niskotłuszczowe produkty, bogate w białko.

2. Brzuch po porodzie

brzuch

Podczas ciąży mięśnie brzucha rozsuwają się na boki i po porodzie nie chcą wracać na miejsce. Nawet jeśli kobieta pozbyła się zbędnej wagi, brzuch nigdzie nie znika. W wielu przypadkach rozstęp mięśni prostych brzucha uniemożliwia powrót do stanu sprzed ciąży.

Jeżeli brzuch po porodzie wygląda tak, jakbyś nadal była w ciąży, to prawdopodobnie chodzi właśnie o rozstęp mięśni. Warto także zaznaczyć, że w trakcie ciąży kobiety często borykają się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wpływa na przybieranie na wadze w okolicach brzucha. W takim przypadku musisz koniecznie się skonsultować z lekarzem, by wykluczyć cukrzycę ciążową.

Jeżeli masz do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha, to zapomnij o brzuszkach i przysiadach, które jedynie pogorszą sytuację. Jeżeli rozejściu mięśni towarzyszy ból kręgosłupa lub brzucha, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Czasem konieczne są specjalnie dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy.

3. Brzuch stresowy

waga

Niski poziom kortyzolu może być przyczyną różnych chorób zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, które cierpią z nadmiaru sytuacji stresowych na co dzień. Kortyzol powoduje gromadzenie się tłuszczu trzewnego (tłuszcz wisceralny). Człowiek, który się stresuje, zaczyna więcej jeść, co powoduje gromadzenie się tłuszczu na brzuchu, który tworzy wiszące wałki. Na dodatek powoduje zaburzenia snu, które są jednym z objawów przewlekłego stresu.

Jeżeli chcesz pozbyć się brzucha stresowego, to musisz przede wszystkim jak najwięcej odpoczywać, zadbać o zdrowy sen, zredukować wpływ stresu na organizm. Wyeliminuj ze swojej diety niezdrowe produkty, nie przejadaj się, uważaj na swoje zachcianki żywieniowe. Nie pij kawy, gdyż kofeina podnosi poziom kortyzolu, pamiętaj o śniadaniu, dzięki któremu nie będziesz miała ochoty na przekąski i zapomnisz o wahaniach nastroju. Uprawiaj sport, medytacja i joga również pomogą zredukować stres.

4. Brzuch hormonalny

hormony

Hormony mogą być przyczyną tego, że nie możesz się pozbyć znienawidzonego brzucha. Wysoki poziom estrogenów, co jest związane z nadczynnością tarczycy, może być przyczyną odkładania się tłuszczu na całym ciele, ale najbardziej na brzuchu. Niski poziom estrogenów podczas menopauzy może być przyczyną nadwagi, gdyż spadek poziomu hormonu sprawia, że tłuszcz zaczyna się odkładać na brzuchu.

Kobiety, które cierpią z powodu zespołu wielotorbielowatych jajników, z reguły mają wysoki poziom testosteronu, co jest przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej na talii i biodrach. Otyłość brzuszna może doprowadzić do insulinooporności, na skutek czego zaczynamy spożywać coraz więcej cukru i słodyczy, które są najczęstszą przyczyną nadwagi.

Mężczyźni, którzy mają niski poziom testosteronu, mają spowolniony metabolizm, przez co tłuszcz osadza się na brzuchu.

Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze takie jak omega-3 i omega-6. Spożywaj produkty, zawierające błonnik – owoce, warzywa, rośliny strączkowe, które pomagają zredukować tkankę tłuszczową. Zmniejsz spożycie nabiału. Joga oraz proste ćwiczenia pomogą zredukować stres.

5. Brzuch wzdęty

bąbka

Jeśli budzisz się rano z płaskim brzuchem, który w ciągu dnia się zwiększa i wygląda, jak nadmuchamy balon, to prawdopodobnie chodzi o brzuch wzdęty, którego przyczyną są gazy, alergia, zaburzenia trawienia czy nietolerancja pokarmowa.

Być może chodzi o nietolerancję glutenu czy niedoboru błonnika. Spróbuj wyeliminować ze swojej diety takie produkty jak drożdże czy makaron. W taki sposób uda ci się określić produkty, które powodują nietolerancję.

Zażywaj probiotyki, pij dużo wody, aby wspomóc układ trawienny. Włącz do swojej diety produkty, które są bogatym źródłem błonnika: owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe. Rób specjalne ćwiczenia, wzmacniające przeponę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty